e
sv

COVID-19 İçin Türk Araştırmacılardan Önemli Keşif

turk arastirmacilardan cok kiymetli covid 19 kesfi Xg4pzTe6 | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

COVID-19 İçin Türk Araştırmacılardan Önemli Keşif

Türk bilim insanları, dünya çapında 100 milyondan fazla beşere bulaşan COVID-19 ile ilgili çok önemli bir keşfe imza attı. İstanbul Üniversitesi’nden araştırmacılar, Mannan Bağlayıcı Protein (MBL2) gen B varyantına sahip olan bireylerin yeni tip koronavirüse karşı daha savunmasız olduğunu tespit etti.

MBL2 gen B varyantına sahip şahısların hastalık riski 10 kat fazla

Tüm dünyanın yeni normali haline gelen yeni tip koronavirüs ya da başka ismiyle COVID-19, milyonlarca insanın hayatına mal olmaya devam ederken, Türk bilim insanları, virüsün yapısına dair çok kritik bir gizemi açığa çıkarttı.

Ntv.com.tr’den Ayşegül Engür Dahi’nin haberine nazaran, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bilim insanları, Mannan Bağlayıcı Protein (MBL2) gen B varyantına sahip olan bireylerin hastalığa yakalanma riskinin 10 kat, ağır bakıma alınma olasılıklarının ise yaklaşık 3 kat daha yüksek olduğunu ortaya koydu.

COVID-19 tekno deha

284 koronavirüs hastasının genetik kodunu inceleyen araştırmacılar, bu dataları 100 sağlıklı bireyden oluşan denetim kümesinin örnekleriyle karşılaştırdı. İncelemeler sonucunda, MBL2 geninin B genotipinin denetim kümesinde, koronavirüs olayları arasında daha yaygın olduğu görüldü.

MBL2 geninin B genotipine, koronavirüs hastalarında 10,9 oranında daha sık rastlayan bilim insanları, denetim kümesinde bu oranın yalnızca yüzde 1 olduğunu tespit etti.

COVID-19 Tekno Deha

Araştırmacılar ayrıyeten yaş, cinsiyet ve MBL2 genetik varyantlarına nazaran ayarlanmış çok değişkenli tahlilleri A genotipine referans sahip koronavirüs hastaları ile karşılaştırdı. B yahut B genotiplerine sahip hastaların şiddetli hastalık riskinin daha yüksek olduğu ortaya koyulurken, şiddetli hastalık için mümkünlük oranı sırasıyla: B genotip için yüzde 5,3, A genotipi için yüzde 2,9 olarak belirlendi.

Ek olarak, B genotipine sahip insanların ağır bakıma alınma oranlarının da daha fazla olduğunu gözlemleyen araştırmacılar, ağır bakıma alınma mümkünlüğünün B genotipi için yüzde 19,6, AB genotipi için ise yüzde 6,9 olduğunu açıkladı.

Genetik faktörler ile koronavirüs arasındaki münasebet ortaya koyuldu

Bu değerli çalışmaya ait ntv.com.tr’ye açıklamalarda bulunan Öğretim Vazifelisi Tabip Alpay Medetalibeyoğlu, “Çalışmamız genetik faktörler ile COVID-19 arasındaki şiddeti ortaya koydu. Kodon 54’teki MBL2 geninin, daha düşük MBL2 düzeyleri ile bağlı olan B varyantlarının varlığı, kimi açılardan COVID-19’un daha şiddetli bir klinik seyri için yüksek bir risk oluşturabilir” dedi.

Bu genotipe sahip olan bireylerin bağışıklığının hastalığı yenecek seviyede olmadığını ya da koronavirüs hastalarının ana vefat nedenlerinden kan pıhtılaşması ve sitokin fırtınasına karşı daha savunmasız olduğunu keşfettiklerini belirten Medetalibeyoğlu, “Bulgularımızın gelecekte MBL proteininin potansiyel tedavi edici  unsurlar olarak kullanılmasını öneriyor. Bununla birlikte aşılama çalışmaları esnasında  B varyantlı bireylere öncelik verilmesini de tavsiye ediyoruz” biçiminde konuştu.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.