e
sv

Coil Whine Nedir? Neden Olur? Zararı Var Mı?

Coil Whine
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Nedir bu Coil Whine? Bilgisayarıma zarar verir mi?

Özellikle ekran kartlarının fanlarından gelen bu manyetik ses çoğu kullanıcıyı tedirgin etmektedir ancak durumun öyle olmadığını haberimizin devamında göreceksiniz.

Coil Whine Nedir Neden Olur Zarari Var Mi | Tekno DehaCoil Whine Nedir Neden Olur Zarari Var Mi | Tekno DehaCoil Whine yada diğer adlarıyla bobin sesi, bobin sızlaması veyahut Türkçe’ye çevirdiğimizde ise bobin ağlaması olarak çevrilen bu kelime, elektromanyetik gürültüyü titreşim veya duyulabilir manyetik gürültü olarak tanımlanabilir.

Coil Whine

Her kartta ortaya çıkabilecek bu sorun kesinlikle bir arıza değildir bunu baştan söyleyelim. Bu ses güç kaynağınızdan, ekran kartınızdan, işlemci soğutucunuzdan gelebilir ancak çoğunlukla kullanıcılar bu ses ile ekran kartlarında karşılaşmakta.

Tabii ki de bu ses sadece masaüstü bilgisayarların bileşenlerinden gelmiyor; laptoplar, konsollarda da Coil Whine sesi oluşabilmekte.

Örnek verecek olursak yakın zamanda çıkan yeni nesil oyun konsolu olan PlayStation 5’den çıkan bu sesi bu videodan dinleyebilirsiniz.

 

Bu videoda ise oldukça ğahalı bir kart olan RTX 2080 TI’da ortaya çıkan bobin sesini duymanız mümkün.

Teknolojinin gelişip bilgisayarların daha güçlü bir hal almasıyla bileşenler ısınmaya başladı, üreticiler bu ısınma durumunu çözmek için neredeyse 15 yıldır aktif soğutma sınıfına giren fanlı soğutma sistemlerini kartlara, devrelerin üzerine dahil etmeye başladılar. Ancak bu fanlar iyi bir soğutmanın beraberinde bir takım problemler de getiriyordu, bunlarda biri ise Türkçe’si bobin ağlaması yada bobin sızlaması olan Coil Whine.

Bu sorun en çok Nvidia’nın GTX 970 kartıyla ortaya çıktı fakat daha sonradan anlaşıldı ki bu ses sadece Nvidia’nın GTX 970 kartına ait değil, 500 TL’lik kartta da, 20.000 TL’lik kartta da ortaya çıkabilen bir sorun.

Bu sesini tanımlayacak olursak sinek vızıltısına benzeyen bir ses diyebiliriz ancak bu bir vızıltıya benzemiyorsa işte orada bir sorun var demektir eğer ses yüksek bir ıslık sesi ise kartınızı acilen bir servise götürmeniz gerekebilir.

 

Coil Whine’ın Çözümü Var Mıdır?

Üreticiler bu duruma hâlâ bir çözüm bulabilmiş değiller. Eğer kulaklıksız ve kasanıza yakın bir şekilde oyun oynuyorsanız bu sesi daha da yüksek duyacaksınız kulaklık takıp sesi kafaya takmamanız sizin için en sağlıklı çözüm olacaktır.

Bobin vızıltısından kurtulmak için yapabileceğiniz şeyler var ancak bunları asla önermiyoruz. Ekran kartınızın güç kablosunu yeniden kablolama ve fanlardaki bobinlere iletken olmayan yalıtım malzemesi (sıcak tutkal gibi) uygulayabilirsiniz ancak bunları denemeyin, sorunu çözmek yerine kartınızı bozabilirsiniz.

En ufak sesleri duyan birisiyseniz ve özellikle bobin ağlamasından rahatsız oluyorsanız, bu sesten kurtulmanın en iyi yolu, coil whine sorunu ile meşhur olan ekran kartlarını satın almamaktır. Yeni bir güç kaynağı, işlemci soğutucu, oyun konsolu, ekran kartı satın almadan önce, ürün adını veya model kodunu Google üzerinden arayın ve ürünü satın almış kullanıcılardan şikayetler gelip gelmediğini araştırın. Eğer firmanın garanti servisi bu sorunu kabul edip size iade veya değişim imkanı sağlarsa şanslısınız. Bunların hiçbiri sorunu çözmez ise, bilgisayarınızı başka bir odaya konumlandırın ve uzun kablolar döşeyip bu sesten kurtulabilirsniz.

Coil Whine Nedir? Coil Whine Neden Olur? sorularına cevaplar aradığımız yazımız buraya kadardı, sizin Coil Whine hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.