e
sv

Çoğu Kişinin Bilmediği PlayStation Modeli

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çoğu kişinin bilmediği bir PlayStation modeli var. Peki adı nedir ve ne zaman piyasa çıktı? Türkiye’de satışa çıktı mı ve nasıl bir tasarıma sahip? İşte karşınızda Sony PlayStation X DVR (PSX Digital Video Recorder). Yani, çoğu kişinin bilmediği PlayStation Modeli.

Çoğu Kişinin Bilmediği PlayStation Modeli

Sony PlayStation X, tamamen entegre bir Sony PlayStation 2 oyun konsoluna sahip bir Sony DVR (Digital Video Recorder) modelidir. Japonya’da 13 Aralık 2003 tarihinde piyasa sürüldü fakat düşük satışlar nedeniyle Japonya dışında satışa çıkmadı. Genel amaçlı bir tüketici video cihazı olarak tasarlandığı için, Sony Computer Entertainment (SCE) yerine ana kuruluş olan Sony Corporation tarafından pazarlandı ve bu yüzden normal PlayStation markasını taşımadı. Yüksek maliyetli olmasından ötürü düşük satışlara neden oldu ve Japonya dışında satışa çıkarma planı iptal edildi. Sony’in ticari başarısızlıkları arasında yerini aldı.

 

tekno deha

Teknik Özellikleri

NTSC-J bir Sony PlayStation 2 modeli özellikleri dışında kızılötesi RC (kumanda), S-Video, kompozit video ve RF giriş ve çıkışları bulunmaktadır. Tam işlevli bir DVR (Digital Video Recorder) modelidir. Analog VHF ve CATV ile analog karasal yayın izleyebilmek mümkündür. Ayrıca USB bağlantı noktaları ile fotoğraf, video ve müzik aktarmak için bir Sony PSP (PlayStation Portable) bağlanbilir. Doğrusal olmayan video düzenleme, görüntü düzenleme ve ses düzenleme için yazılım içerir. Sony’nin ilk XMB (XrossMediaBar) arayüzüne sahip cihazıdır. Standart Sony PlayStation 2 konsollar gibi, Sony PlayStation X‘de yatay veya dikey olarak yerleştirilebilir. Yerleşik EE (Emotion Engine) ve GS (Graphics Synthesizer) yongası, Sony PlayStation 2 ile aynı olduğundan hem Sony PlayStation hem de Sony PlayStation 2 oyunları ve yazılımları kullanılabilir. 8 farklı konfigürasyon ile satışa sürülmüştür. Bunlar; 5000 serisi (üstte kabartmalı logo ve arkada gri şeritli) 160 GB HDD ile birlikte gelen ve 250 GB HDD ile birlikte gelen 7000 (üstte renkli logo ve arkada siyah şerit) serisidir.

Gri renkli versiyonu:

tekno deha

 

Reklamlarından bir örnek:

 

XMB (XrossMediaBar) arayüzü:

 

Açılışı:

Kaynak

Wikipedia

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI