e
sv

Clubhouse nedir? Nasıl üye olunur? İşte Clubhouse rehberi

clubhouse nedir nasil uye olunur iste clubhouse rehberi ZlYa7KP1 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Clubhouse nedir? Nasıl üye olunur? İşte Clubhouse rehberi

Son günlerde epey tanınan olan ve internet fenomenlerinin akın ettiği Clubhouse uygulaması epeyce dikkat çekiyor. Toplumsal medyaya yeni bir akım getiren bu uygulama, Facebook, Twitter ve İnstagram üzere öteki toplumsal medya platformlarının bilakis yazılı, görsel paylaşımlara müsaade vermiyor.

İnsanların alternatif toplumsal medya platformlarına yöneldiği bu periyotta farklı bir konsept ile kullanıcı karşısına çıkan bu toplumsal medya uygulaması, yalnızca sesli paylaşımlara imkan sağlıyor ve şu an için yalnızca iPhone sahipleri tarafından kullanılabiliyor. Ayrıyeten her isteyenin gidip kayıt olamadığı bu uygulama, yalnızca davetiye sistemi ile çalışıyor.

Peki bu uygulama nedir, nasıl kayıt olunur, nasıl indirilir, Android telefonlar ne vakit kullanmaya başlayacak? Tüm bu soruların yanıtı için yazımıza göz atabilirsiniz.

Clubhouse nedir?

Clubhouse tekno deha

Toplumsal medyaya istikamet vermeye geldiklerini belirten Clubhouse, yalnızca sesli paylaşımlara imkan sağlayan bir toplumsal medya uygulaması olarak öne çıkıyor. Facebook, Twitter ve İnstagram üzere toplumsal medya uygulamalarının tersine yazılı, görsel, yorum ve beğeni üzere toplumsal medya aktivitelerini büsbütün ortadan kaldırarak yalnızca kurulan sohbet odalarında sesli paylaşımlara müsaade veriyor. Ayrıyeten uygulama yeni geliştirildiği için birinci etapta yalnızca iPhone kullanıcıları giriş yapabiliyor.

Clubhouse uygulamasına nasıl üye olunur?

clubhouse tekno deha

İşin değişik tarafı ise Clubhouse uygulamasına kayıt olabilmek için daha evvel uygulamayı kullanmış olan bir kişinin size davetiye kodu göndermesi gerekiyor. Yani Facebook, İnstagram ve Twitter platformlarındaki üzere çabucak kayıt olamıyorsunuz. Lakin davetiye kodu olmadan da kayıt olabilmek mümkün. En süratli kayıt sistemi olan davetiye kodunun bilakis uygulamaya telefon numaranızla da kayıt olabiliyorsunuz. Fakat bu sefer de sizi bekleme sırasında alıyorlar ve sıranız geldiği vakit uygulamaya üye olabiliyorsunuz.

Clubhouse uygulaması nasıl kullanılır?

clubhouse nedir nasil uye olunur iste clubhouse rehberi 2 | Tekno Deha

Aslında uygulamanın kullanım biçimi hayli kolay. İki farklı biçimde kullanılabilen bu uygulama, moderatör ve dinleyici olarak kullanılıyor. Birinci olarak uygulamaya giriş yaptığınızda birçok toplumsal medya platformu ve uygulamasında olduğu üzere muhakkak ilgi alanları işaretlemesi yapıyorsunuz. Şayet uygulamayı moderatör olarak kullanmak isterseniz kendinize bir oda oluşturuyorsunuz. Bu sayede tüm yetki sizde oluyor ve sohbeti, sohbete katılacak şahısları ve sohbetin gidişatını denetim edebiliyorsunuz. Ayrıyeten sizi dinleyen şahısları de davetiye göndererek sohbetinize dahil edebiliyorsunuz.

Dinleyici olarak kullanmak isterseniz, istediğiniz bir odaya giriş yapabilirsiniz. Unutmayın, giriş yaptığınız odada yalnızca dinleyici olabiliyorsunuz. Şayet konuşmacı yani moderatörün sohbetine dahil olmak isterseniz, sohbet odası ekranının sağ alt kısmında bulunan el kaldırma düğmesine basarak moderatörden müsaade alıp sohbetine dahil olabilirsiniz.

Clubhouse uygulaması Android telefonlara gelecek mi?

clubhouse nedir nasil uye olunur iste clubhouse rehberi 3 iPuKMRDR | Tekno Deha

Üstte da bahsettiğimiz üzere Clubhouse uygulaması şu an için yalnızca iPhone aygıtlarında kullanılıyor. Bedava olan bu sesli sohbet toplumsal ağ uygulaması, son günlerde önemli biçimde tanınan olmaya başladı. Bu nedenle Android kullanıcılarının en çok merak ettiği husus elbet Clubhouse uygulamasının Android aygıtlara ne vakit geleceği oldu. Geçtiğimiz günlerde husus ile ilgili bir açıklama yapan uygulamanın geliştiricisi Alpha Exploration, uygulamanın Android aygıtlara gelmesi için çalışmalara başladıklarını açıkladı. Android aygıtlara geleceği açıklanan bu uygulama, Android sürümünün çıkması durumunda öteki toplumsal medya platformlarına önemli bir rakip olabilir.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.