e
sv

Ay ‘dan Toplanan Taşlar Dünya’ya İndi

cin uzayda tarih yazdi aydan toplanan taslar dunyaya indi S5HzGpzY | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ay ‘dan Toplanan Taşlar Dünya’ya İndi

Çin Ulusal Uzay Dairesi, tarihi Chang’e 5 vazifesinde nihayet memnun sona ulaştı. Bugün resmi bir açıklama yayınlayan Çinli bilim insanları, Chang’e 5 kapsülünün Ay ‘dan toplanan numunelerle birlikte Dünya’ya kusursuz bir iniş yaptığını duyurdu.

Chang’e 5 misyonu 24 Kasım’da start vermişti. Uzay aracı yalnızca dört gün sonra Ay’ın yörüngesine yerleşti ve 1 Aralık’ta da yüzeye iniş yaptı. Sonrasında ise kısa müddette Ay’dan örnek hususlar topladı ve çabucak sonra tekrar yörüngeye çıktı. Chang’e 5 son olarak 15 Aralık’ta ise Ay’ın yörüngesinden ayrılıp Dünya’ya geri dönüş için yola çıkmıştı.

Çinli araştırmacılar, Chang’e 5’in Ay’dan yaklaşık iki kilogram yükünde taş ve toprak örnekleri topladığını belirtiyor. Uzay aracı bu örnekleri yüzeyin iki metre altından topladı. Böylelikle görece daha taze örneklerin elde edildiği belirtiliyor.

Chang’e 5’in topladığı örneklerin Ay’ın daha evvel hiç incelenmeyen bir kısmından geldiği ve bu nedenle bilim dünyasına çok kıymetli datalar sunabileceği belirtiliyor.

Bahisle ilgili kimi açıklamalar yapan Washington Üniversitesi’nden gezegen bilimcisi Bradley Jolliff,“Apollo vazifelerinde toplanan volkanik taşların hepsi 3 milyar yıldan daha yaşlıydı. Genç çarpma kraterlerinin ise yapılan tahlillerde 1 milyardan daha genç olduğunu tespit ettik. Chang’e 5’in Mons Rümker bölgesinden topladığı örneklerin 1,2 milyar yıl evvel oluştuğu düşünülüyor, hasebiyle burada çok kritik bir boşluğu doldurmamıza yardımcı olacak. Bu örnekler tam bir hazine olacak!” formunda konuştu.

cin uzayda tarih yazdi ay dan toplanan taslar dunya ya indi127952 1 | Tekno Deha

Çin bilhassa de son 10 yıl içerisinde Ay’da çok değerli başarılara imza atıyor. Örneğin Chang’e 3 vazifesinde 2013 yılında Ay yüzeyine başarılı bir iniş gerçekleştirilmiş ve böylelikle 1976 yılından sonra birinci sefer Ay’a bir uzay aracı iniş yapmıştı. Çin daha sonra 2019’da ise Chang’e 4 misyonuyla Ay’ın uzak tarafına iniş yapan birinci ülke olarak tarihe geçmeyi başardı.

Çin’in Ay’daki asıl planları ise şimdi yeni yeni başlıyor diyebiliriz. Uzak Doğu ülkesinin şu anda uzaydaki en büyük amacı, 2030’lu yıllar üzere Ay’ın güney kutbuna bir taykonot indirmek. Çin bu maksat doğrultusunda önümüzdeki 5 yıllık süreç için Ay’ın güney kutbuna iki farklı insansız misyon düzenlemeyi planlıyor.

 

Sıradaki içerik:

Ay ‘dan Toplanan Taşlar Dünya’ya İndi