e
sv

Çin’in Topluluk Pazarı Buff163 Nedir, Nasıl Kullanılır?

unnamed | Tekno Deha
avatar

Arda

 • e 2

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Steam Topluluk Pazarı’nda satılan CS:GO eşyalarından 15% komisyon alınması, al-sat yaparken işleri zorlaştırabiliyor. Bir eşyayı verip benzer değerde başka bir eşyayı almak istediğinizde, eşyayı Topluluk Pazarı’nda satarsanız elinize geçen para çoğunlukla yeni alacağınız eşyaya yetmiyor, dolayısıyla ya üstüne para eklemeniz ya da istediğiniz eşyaya sahip başka birini bulup onunla takas yapmanız gerekiyor ki kimse bununla uğraşmak istemez.

Buff163 ise bu durumları engelleyen bir üçüncü parti topluluk pazarıdır. Eşyalarınızı Buff163 üzerinden sattığınızda sadece 3% komisyon alınır ve çok büyük bir pazar olduğundan istediğiniz eşyayı kolaylıkla bulup alabilirsiniz. Site, ayrıca nakit ile alım-satım yapılmasına da olanak sağlıyor fakat bunun için Çin vatandaşı olmanız gerekmekte.

Buff163 Nasıl kayıt olunur?

Siteye kaydolmak için öncelikle http://buff.163.com adresine girin. Burada dikkatli olmakta fayda var, buff.com veya buff163.com’da alakasız içerikler bulunuyor.

Buff163

Sağ üstteki ‘Login/Register’ butonuna tıklayın.

Screenshot 1 | Tekno Deha

Çıkan bu ekrana telefon numaranızı girip ‘Get code’ butonuna tıklayarak gelen kodla doğrulama yapmanız gerekiyor. Bu ekranda ‘Connect Steam’ butonuyla Steam üzerinden giriş yapabilirsiniz.

conn | Tekno Deha

 

Screenshot 2 | Tekno Deha

Siteye kaydoldunuz fakat alım-satım yapabilmek için yapmanız gereken birkaç şey daha var.

-Sağ üstten ismimize tıklıyoruz.

-Açılan menüden ‘Account’ tuşuna tıklayıp hesap ayarlarına giriyoruz.

Screenshot 3 | Tekno Deha

Burada API Key ve Trade Url’lerimizi yazmamız gerekiyor.

API Key’i buradan, Trade Url’sini envanterinizden ‘Takas Teklifleri’ kısmına girerek ‘Bana kimler takas teklifi gönderebilir?’ kısmından alabilirsiniz.

Not : Normalde API Key’i hiçbir yerde paylaşmamanız gerekir, API Key aracılığıyla sizin adınıza takas teklifleri gönderilebilir. Bu site güvenilir, API Key’inizi sadece eşya aldığınızda veya sattığınızda doğru teklifi gönderebilmek için kullanır.

Bunları da yaptığınızda tek yapmanız gereken, Buff163 telefon uygulamasını indirmek. Uygulamayı da bu linkten indirebilirsiniz.

Artık satış yapmaya ve bakiyenizle yeni eşyalar almaya başlayabilirsiniz.
Sitedeki eşya fiyatları kafanızı karıştırabilir, Çin’de nakit satışı yapıldığından Steam’dekinden daha ucuz fiyatlar bulunuyor, ayrıca para birimi de Yuan.

Satış nasıl yapılır?

Eşyalarınızı satmak için, sitenin ana ekranından ‘Inventory’ butonuna tıklayın.Screenshot 4 | Tekno Deha

Buradan eşyalarınızın aşınma durumlarını, üzerlerindeki çıkartmaları, takaslanabilirlik durumunu görebilir, sağ üstteki butonlarla eşyaları oyun içerisinde veya sitenin kendi inceleme sayfasında inceleyebilirsiniz.

Satmak için, istediğiniz eşyaların üzerine tıklayarak seçin. (Eşya takasa uygun değilse seçemezsiniz.)                                                                                                                                                                              İstediğiniz eşya/eşyaları seçtiğinizde sağ üstteki ‘Sell’ butonuna tıklayın.

satis | Tekno Deha

Açılan bu menüde 2 farklı fiyat girme bölümü var, ‘Buyer payment’ alıcının ödeyeceği asıl fiyat, ‘Actual income’ ise 3% komisyon alınınca elinize gelecek bakiye. İstediğinizi doldurabilirsiniz. Sağ üstteki ‘Pricing all’ tuşuna tıklarsanız otomatik olarak en düşük ilandan belli bir miktar daha düşük bir fiyat koyar. Eşyanın fiyatı 10 Yuan ve altındaysa 0.01, 10-100 Yuan arasıysa 0.1, 100 Yuan’ın üzerindeyse 0.5 Yuan daha altına koyar.

Solda gösterilen fiyat, en düşük ilanın fiyatıdır. Benim önerim, piyasayı tam olarak görebilmek için ‘Sell’ tuşuna basmadan önce eşyanın başlığına tıklayarak eşyanın satış sayfasına girmektir.

awolnation | Tekno Deha

Burada ‘Sell’ kısmındaki ilanlardan eşyanın satıldığı ortalama fiyatı görebilirsiniz.

suppl | Tekno Deha

‘Purchase’ kısmından ürüne verilen siparişleri görebilir, anında satmak isterseniz ‘Supply’ tuşuna basarak direkt o siparişe eşyanızı satabilirsiniz.

time | Tekno Deha

‘Trade Records’ kısmından da eşyanın en son hangi fiyatlardan satıldığını görebilir, bunlara bakarak hangi fiyatlara satabileceğinize karar verebilirsiniz.

Benim tavsiyem, o an absürt şekilde ucuz bir ilan yoksa ‘Pricing all’ tuşunu kullanmaktır.

run | Tekno Deha

Yeniden envanterinizden eşyayı seçip ‘Sell’ butonuna basarak buraya gelin, istediğiniz fiyatı yazın ve son kez ‘Sell’ butonuna basıp eşyayı satışa çıkarın.

Not: Eşya satıldıktan sonra 12 saat içerisinde teslim etmezseniz ilanınız iptal olur ve siteden geçici süreliğine yasaklanırsınız. Alıcı eşyayı satın aldığında kendisi takas teklifi göndermeyi de seçebilir, sizin göndermenizi de talep edebilir. Sizin göndermeniz gerekirse mobil uygulamaya girip Sağ alttan ‘Sell’ menüsüne girip ‘Delivery’ kısmına bakarak ilanı görebilir, ‘Send Offer’ tuşuna basarak teklifi gönderebilirsiniz. Eğer teklifi alıcı gönderdiyse doğru teklife girdiğinizden emin olup teklifi kabul etmeniz yeterli. Doğruluğundan emin olmak için kullanıcının sitede gözüken Steam kayıt tarihi ve teklifi gönderen kişinin kayıt tarihi aynı mı, kontrol edin. Teklifi kabul ettikten sonra 1 dakika içerisinde satış tamamlanır ve bakiyeniz hesabınıza yüklenir.

Screenshot 6 | Tekno Deha

Eşyanız satıldığında ‘Sale’ kısmında bildirim ikonu gözükecektir, ona tıklayarak bu menüye girebilirsiniz. Sağda göreceğiniz üzere alıcının bana teklif gönderdiği yazıyor. ‘Process on Steam’e basarak teklife giriyor ve kabul ediyoruz. Steam uygulamasından takası onaylayarak teklifi tamamlıyorum ve bakiyem 1 dakika içerisinde hesabıma yükleniyor.

bakiye | Tekno Deha

Bakiyenizi fare imlecini isminizin üzerine getirerek görebilirsiniz.

Alım nasıl yapılır?

Buff163 üzerinden alım yapabilmek için site ana sayfasında sol üst kısımda bulunan ‘Market’ butonuna tıklayarak pazara girebilirsiniz.

bufff | Tekno Deha

Buradaki son derece detaylı filtreleri kullanarak istediğiniz eşyayı rahatlıkla bulabilirsiniz. Eşyanın nadirliğini, kategorisini, aşınma durumunu, bulunduğu koleksiyonu ve diğer butonları kullanarak içeriği kısıtlayabilirsiniz. İstediğiniz eşyayı bulun ve üstüne tıklayarak satış sayfasına girin.

ump | Tekno Deha

Buradan ilanların fiyatlarına, Float (aşınma) değerlerine bakabilir, eşyaları oyunda veya sitede inceleyebilir, satıcıların üzerine farenizi getirerek teslimat oranlarını ve ortalama teslim sürelerini görebilir ve ona göre satın alım yapabilirsiniz. İstediğiniz eşyayı seçin ve ‘Buy’ tuşuna tıklayın.

Ödeme yöntemi seçmeden, direkt ilerleyin.

Screenshot 5 | Tekno Deha

Burada üstteki tuşla Buff telefon uygulamasını kullanarak takas teklifini gönderebilir veya alttaki tuşa tıklayarak satıcının teklif göndermesini seçebilirsiniz. Alttakini seçerseniz ve teklifi kabul etmezseniz ceza olarak ücretin 2%’si bakiyenizden satıcıya gidecek. Ben kendim göndermeyi seçtim, telefon uygulamasına girdim ve teklifi gönderme tuşuna tıkladım. API Key’im sitede olduğundan teklifi otomatik gönderdi.

Screenshot 7 | Tekno Deha

Satıcı teklifi kabul etti ve eşya envanterime geldi.

Siz de Buff163 kullanarak Steam pazarından daha stabil fiyatlar ve 15% yerine 3% komisyon ödeyerek alım-satım yapabilirsiniz.

Başka ‘Nasıl Yapılır’ içeriklerimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 • Fatih
  1 sene önce

  Arda kardeşim bu sitede envanterinde ki. Csgo iten satıp. Başka bıçak ile değiştirmek istiyorum.bana direk yardımcı olur musun

  yorum beğen
 • mIRZA_kIBAR
  1 sene önce

  Merhaba!

  yorum beğen
  • Arda
   1 sene önce

   Merhaba Mirza! Sanırım kullanıcı adını ayarlarken bir hata yapmışsın 🙂

   yorum beğen