e
sv

Çin Aşısı CoronaVac’ın Yeni Aktiflik Oranı Açıklandı

cin asisi coronavacin yeni aktiflik orani aciklandi | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çin merkezli biyofarmasötik şirketi Sinovac’ın COVID-19’a karşı geliştirdiği CoronaVac aşısı ile ilgili yeni bilgiler açıklandı. Buna nazaran, hastaneye yatma ve vefatları önlemede yüzde 100 tesirli olduğu belirtilen aşı, enfeksiyonu önlemede ise daha düşük bir orana sahip. Ayrıyeten CoronaVac’ın güvenilirliğine dair ülkemizde yapılan araştırmanın sonuçları da kamuoyu ile paylaşıldı. İşte ayrıntılar.

CoronaVac, vefatları yüzde 100 oranında önleyebiliyor

Türkiye’nin toplamda 50 milyon doz sipariş verdiği koronavirüs aşısı CoronaVac’ın yeni aktiflik oranları kamuoyu ile paylaşıldı. Son datalara nazaran, Brezilya ve Endonezya üzere ülkelerin de satın aldığı CoronaVac, hastaneye yatma ve vefatları yüzde 100 oranında önleyebiliyor.

Bununla birlikte, 12 bin 396 bin kişinin katıldığı denemelerde, aşının enfeksiyonu önlemedeki muvaffakiyetinin yüzde 50,65 olduğu belirlendi. CoronaVac aşısının tıbbi tedavi gerektiren olayları önlemedeki tesiri ise yüzde 83,7 olarak açıklandı.

Çin Aşısı CoronaVac’ın Yeni Aktiflik Oranı Açıklandı

Çinli Sinovac’ın geliştirdiği yeni tip koronavirüs aşısının aktifliği, denemelerin yapıldığı ülkelere nazaran radikal değişiklikler gösteriyor. Örneğin, Türkiye’de 18-59 yaş ortasındaki şahıslarda yapılan çalışmalarda CoronaVac’ın aktiflik seviyesi yüzde 91,25 olarak açıklanmıştı. Brezilya’daki Faz 3 çalışmalarında ise bu oran yüzde 50,38’de kalmıştı.

Sinovav, aşı denemelerinde salgının seyri, yaş aralığı ve istekli profili üzere değişkenler nedeniyle oranların karşılaştırılamayacağını açıklasa da, ortaya çıkan radikal fark kamuoyunda soru işaretlerine neden olmuştu.

“CoronaVac, 60 yaş ve üstü şahıslarda inançla kullanılabilir”

Tıp dünyasının en itibarlı mecmualarından The Lancent’in dün yayınladığı raporda, CoronaVac aşısının, 60 yaş ve üstü yetişkinlerde önemli yan tesirlere neden olmadan bağışıklık oluşturduğu açıklandı. Araştırmada, COVID-19 aşılarının 60 yaş ve üzeri şahıslardaki koruyuculuğunun çoklukla düşük olduğuna dikkat çekiliyor.

Bilgilerin Faz 1 ve Faz 2 çalışmalarından elde edildiğini belirten mecmua, kamuoyunda Çin aşısı olarak bilinen CoronaVac’ın kelam konusu yaş aralığındaki bireylerde inançla kullanılabileceğini belirtiyor.

1800 bireyden yalnızca yüzde 1,5’i aşıdan etkilendi

Öte yandan Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin, CoronaVac aşının güvenilirliğine dair yaptığı araştırma da yayınlandı. İHA’nın haberine nazaran, çalışma kapsamında 1800 sıhhat çalışanına CoronaVac aşısı uygulandı.

Çin Aşısı CoronaVac’ın Yeni Aktiflik Oranı Açıklandı

Aşılamaya katılanların 791’inden geri dönüş alınan araştırmacılar, 791 sıhhat çalışanı içinden 575’inin hiçbir yan tesir göstermediğini, 216’sının ise hafif yan tesir gösterdiğini tespit etti.

İştirakçilerin yaş dağılım aralığı 19-65, yaş ortalaması 34,4 olarak açıklanırken, yan tesir görülenlerin yüzde 61,9’unun bayan, yüzde 38,1’inin ise erkek olduğu bildirildi.

Çin Aşısı CoronaVac’ın Yeni Aktiflik Oranı Açıklandı başlıklı yazımız buraya kadardı, sizin Çin Aşısı CoronaVac’ın Yeni Aktiflik Oranı Açıklandı başlıklı yazımız hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Ayrıca bilim kategorisinde daha fazla makale için: TeknoDeha – Bilim