e
sv

Çift Maske Takmak Virüs Tehlikesini Azaltıyor mu?

cift maske takmak virusun tesirlerini azaltiyor mu | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çift Maske Takmak Virüs Tehlikesini Azaltıyor mu?

Koronavirüse karşı en tesirli yollardan birisi de maske takmak oluyor. Virüse yakalanma riskini kıymetli ölçüde düşüren maske kullanımı uzmanlar tarafından da onaylanan formüllerden biri oluyor. Peki iki maske takmak virüse yakalanma oranını daha da düşürüyor mu? Insider tarafından yapılan araştırmada 13 uzmana soru yöneltildi. Çift maske takmak şahısları virüse karşı daha gözetici hale getiriyor mu?

Çift maske takmak yerine tek esirgeyici maske öneriliyor

Business Insider tarafından uzman tabiplere sorularak yapılan araştırmaya nazaran çift maske takmak koruyuculuğu artırıyor. Fakat koşul değil.

Her ne kadar konuttan çalışma sistemine geçen milyonlarca kişi olsa da bir o kadar da dışarıda toplu taşıma kullanan insan bulunuyor. Haliyle uzmanların görüşlerini dikkate alan beşerler çift maske teklifine de kulak asıyor. Bu noktada takılan maskenin katmanları ve kumaş kalitesi de epeyce kıymetli.

Sorunun yöneltildiği isimlerden birisi olan Dr. Anthony Fauci, insanların şu anda daha sağduyulu olduğu için ‘çift maske‘ takmayı tercih ettiğini söylüyor. Bir başka tarafta ise Maryland Üniversitesinden Don Milton, en âlâ ve hami maskeyi tercih etmenin kâfi olacağını bu formda bir tercih yapıldığında tek maskenin kullanılabileceğini söylüyor.

Çift maske kullanma senaryosu ise çok iyi bir maskeniz yoksa ve kullanmak zorunda kaldıysanız geçerli oluyor. Yani kaliteli ve birkaç katmandan oluşan maskeniz varsa birden fazla maske kullanmak zorunda değilsiniz.

Çift maske tekno deha

Dr. Anthony Fauci, iki kumaş maske takmayı tercih ediyor ve bu tercihini bilimsel bir münasebete dayandırmıyor.

Dr. Abisola Olulade ise dışarıda üç katmanlı maske kullanmayı öneriyor. Bunun yanı sıra iş ortamında cerrahi maske kullanmayı ve  kalabalıklığın içinde bulunulduğunda ise üç katmanlı maskenin kullanması gerektiğini söylüyor.

Tabiplerin ve bilim insanların genel manada önerisi ise katiyetle gözetici ve kaliteli maskelerin kullanılması istikametinde oluyor. Üç katmanlı maskeler, cerrahi maskeler ve N95 en çok önerilen maske çeşitleri oluyor.

Türkiye’deki uzmanlardan çift maske teklifleri

çift maske

Türkiye’deki uzmanlar da mevzu hakkında fikir sunuyor. Bilim Konseyi üyesi Prof. Dr. Azap, “Şu an için elimizde çift maske kullanımını destekleyecek bir bilimsel bilgi yok, bunun daha uygun koruduğunu söyleyen bir bilgi yok. Kıymetli olan kullandığımız tek maskenin, tıbbi maskenin 3 katlı ortada bir geçirmez katman olan kurallara uygun üretilmiş maske olması. ” diyor. Aslında ABD’li hekimlerin ve uzmanların da yorumu bu biçimde oluyor.

Öğretim üyesi Prof. Dr. Alper Şener ise ikili maskenin birtakım durumlarda tercih edilebileceğini söylüyor. ”Çift maske kullanımı konuşma sırasında maskenin burundan ya da çeneden çıkmasını engelliyor. Kulağımıza çapraz olarak taktığımız için de maske sabit hale geliyor.” diyor.

Birden fazla maske takmak hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Bizlerle yorumlarda fikirlerinizi paylaşmayı unutmayın.

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.