e
sv

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

İnternette siber güvenliği nasıl sağlarsınız?
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Bazı günler, hiç bitmeyen dijital izleyiciler listesini takip etmek zor geliyor. Kişisel bilgilerinizi yayınlayan veri ihlallerinden her tıklamanızı izleyen pazarlamacılara kadar, çevrimiçi yaptığınız hiçbir şeyin artık gerçekten özel olmadığını düşünmek kolaydır.

Eğer bu tanıdık geliyorsa, yalnız değilsin. Amerikalıların yaklaşık %70’i kişisel verilerinin beş yıl öncesine göre daha az güvenli olduğunu düşünüyor.

Ancak, bu şekilde hissetmek zorunda değilsiniz ve muhtemelen hissetmemelisiniz! Çevrimiçi gizliliğinizi korumanıza yardımcı olacak ve verilerinizi keyfiniz olan dijital davranışlara geri dönmeden korumanıza olanak sağlayan birçok araç vardır. Sanal güvenliğinizi nasıl geliştirebileceğinizden emin değilseniz, aklınızda bulundurmanız gereken ipuçları şunlardır.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Paylaştıklarını Sınırla

Çevrimiçi gizliliğinizi korumanın en temel adımlarından biri, paylaştıklarınızı sınırlamaktır. Ne yazık ki, birçoğumuz bu basit önlemi almıyoruz!

2018’de yapılan bir araştırma, katılımcıların yarısından fazlasının sosyal medyada kişisel olarak tanımlayıcı bilgiler paylaştığını ortaya koydu. Bu, konumları, çocukları, seyahat planları, doğum yılı ve daha fazlası hakkında bilgi olabilir — tam olarak güvenlik sorularını kesmek için kullanılabilecek ayrıntı türleri.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Güçlü Parolalar Oluştur

Kişisel güvenlik söz konusu olduğunda, bilgilerinizi güvende tutmanın en etkili yolu, onu koruyan kapılarda güçlü “kilitler” oluşturmaktır. Bu kilitler şifrelerinizdir, bu nedenle her site için benzersiz, karmaşık olanları kullanmak önemlidir! Bu zor geliyorsa, güvenli şifrelerinizi düzenlemek ve saklamak için ücretsiz veya ücretli bir şifre yöneticisi alıp saklayın.

Nasıl Göz Attığınızı Yeniden Düşünün

Çoğu durumda, tarayıcınız tarama geçmişinizi ve geçici internet dosyalarını ve çerezleri otomatik olarak kaydeder. İnternet gizliliğinizi korumak istiyorsanız, bunu atlatmanın yollarını bulmanız gerekir.

Kolay bir yol, tarayıcınızı özel modda kullanmaktır. Bu, bilgisayarınızın gözatma geçmişinizi izlemesinden alıkoyabilir, ancak Internet Servis Sağlayıcınızın (ISS) bunu görmesini engeller.

Daha güçlü bir seçenek için sanal özel ağ (VPN) kullanmayı düşünün. Bu araç, çevrimiçi davranışınızı izlemeyi zorlaştırarak bilgisayarınızın IP adresini maskeler. çevrimiçi oyun oynamak veya kimliğinizi korumak için daha fazla gizlilik istiyorsanız, sizin için doğru VPN’i bulmak için bu Anonim toplama işlemine göz atın.

Kimlik Avı Hakkında Akıllı Olun

Dolandırıcılık teknikleri her zaman gelişmektedir ve ayak uydurmak önemlidir. Çoğumuz bilinmeyen gönderenlerden gelen e-postaları veya mesajları tıklamamamız gerektiğini biliyor olsak da, bazılarımız bankamızdan veya finansal uygulamamızdan gerçek görünümlü bir bağlantıyı kontrol etmek isteyebiliriz. Çevrimiçi dolaşırken en son dolandırıcılıkların başındağınızdan emin olun.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz?

Virüsten Koruma Yazılımı Kullanma

Bilgisayarınızda hiç kötü amaçlı yazılım aldıysanız, bunun ne kadar sıkıntılı olabileceğini bilirsiniz. Ancak, bu yazılım can sıkıcının ötesine geçer: kişisel bilgilerinizi de tarayabilir. Yerleşik Windows Defender’dan Norton gibi premium yazılım seçeneklerine kadar virüsten koruma yazılımı çalıştırdığınızdan emin olun.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz? Evet siz nasıl korursunuz yorumlarda belirtmeyi unutmayınız.

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Koruyacağınızı Öğrenin

Günün sonunda, çevrimiçi gizliliğinizi korumak, eylemleriniz hakkında düşünceli olmakla ilgilidir. Kişisel güvenliğinizi artırmanıza yardımcı olacak birçok basit en iyi uygulama ve yararlı yazılım aracı vardır, yeter ki bunları dijital ortamınızda uygulayın. Yukarıdaki ipuçlarına iyice bakın ve günlük hayatınızda bunlardan en iyi şekilde nasıl yararlanabilirsiniz!

Çevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz? bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin AÇevrimiçi Gizliliğinizi Nasıl Korursunuz? hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizdeki diğer haberlere gitmek için buraya tıklayınız. Sizin görüşleriniz bizim için önemli illaki bir yorum yapmaya özen gösterin.

 

 

etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.