e
sv

CCleaner Güvenilir midir?

ccleaner guvenilir midir tekno deha | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

CCleaner Güvenilir midir?

Sistem optimizasyon programları, bazen eski nesil cihazlar için oldukça iyi bir performans artışı sağlayabiliyor. Bu tarz programlar sayesinde kişisel bilgisayarınızı rahatlatabilirsiniz, ayrıca daha verimli ve hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. CCleaner da bu sistem optimizasyon programları arasında en popüler olanlardandır diyebiliriz. Peki CCleaner güvenilir midir, sistemimize herhangi bir zararı olur mu? Bu soruları sizler için cevapladık.

CCleaner Nedir?

CCleaner ilk defa 2003 senesinde yayımlanan ücretsiz bir sistem optimizasyon uygulamasıdır. Piriform adındaki şirket tarafından geliştirilen bu yazılım dünya genelinde 1 milyardan fazla kez indirilmiş durumda. Bu da her 4 bilgisayardan birinde CCleaner yazılımı bulunuyor demek. Ayrıca CCleaner yazılımının Windows, MacOS ve Android için geliştirilen versiyonları da mevcut.

Piriform şirketi 2017 yılında bir çok kişinin de bildiği ünlü güvenlik yazılımı şirketi olan Avast tarafından satın alındı. Bu sayede CCleaner, Avast ailesine katılmış oldu. Bu satın alımın ardından CCleaner yazılımına bir çok özellik eklendi ve güncellemeler yapıldı ancak bunlara rağmen yazılım içerisinde dikkat çeken güvenlik sorunları baş göstermişti. Bu sorunların sonrasında ise akıllarda CCleaner güvenilir midir soruları oluştu.

ccleaner guvenilir midir tekno deha 1 | Tekno Deha

CCleaner’ın Yaşadığı İlk Güvenlik Krizi

CCleaner yazılımının geliştiricisi Piriform, 2017 yılında Avast şirketi tarafından devralındıktan sonra bir çok kriz yaşandı. Bu krizler arasında dikkatleri en çok çeken olay program dosyalarının arasında bir arka kapı bulunmasıydı. Bu arka kapıyı basitçe tanımlamak gerekirse bilgisayarınızı siber saldırılara açık hale getiriyordu.

CCleaner 5.33 sürümünün 32 bitlik cihazlar için uyumlu olan versiyonunda ortaya çıkan bu gizli arka kapının endüstriyel anlamda hırsızlık olduğu tahmin edildi. Arka kapının loglarına bakıldığında bir çok büyük marka görülmüş hatta ve hatta Çin destekli bir gruba bile rastlanmıştı. Şirket bu olayların ardından bir açıklama yaparak durumun ortadan kaldırıldığını ve yazılımın hiç tehlikeli olmadığını belirtti. Ancak bu açıklamaya ne kadar güvenebiliriz?

ccleaner guvenilir midir tekno deha 1 | Tekno DehaCCleaner Güvenilir midir

ccleaner guvenilir midir tekno deha 1 | Tekno DehaSürekli Açık Olan “Aktif İzleme” Özelliği

CCleaner yazılımının tartışma yaratan ve güvenlik tarafında endişelere sebep olan en önemli sorunu da yazılımın 5.45 versiyonunda görüldü. Pek çok program kullanıcı tecrübeleri hakkında tamamen anonim bilgiler toplamak amacıyla aktif izleme özelliğini programına yerleştirir ancak bu özellik kullanıcı tarafından kapatıp açılabilir. Olması gereken durum bu şekildedir.

CCleaner yazılımının 5.45 sürümünde ise aktif izleme özelliğini devre dışı bırakmanız mümkün ancak ortada önemli bir sorun var. Programı kapatıp açmanız durumunda aktif izleme özelliği otomatik olarak yeniden açılıyor. Bu da bir çok kullanıcıyı endişelendirmişti. Şirket bu sorunun da ortadan kaldırdığını duyursa akıllarda oluşan şüphe hala çok büyük.

ccleaner guvenilir midir tekno deha 3 | Tekno Dehaccleaner guvenilir midir tekno deha 4 | Tekno Deha

CCleaner güvenilir mi? yazımız buraya kadardı, sizin “CCleaner Güvenlilir mi?” makalemiz hakkındaki görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.