e
sv

Canon, değiştirilebilir lens yapısına ve gimbal gibisi dizayna sahip bir kamera patenti aldı

canon degistirilebilir lens yapisina ve gimbal gibisi dizayna sahip bir kamera patenti aldi X2d3bfZF | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Canon, değiştirilebilir lens yapısına ve gimbal gibisi dizayna sahip bir kamera patenti aldı

Günümüzde sabit imajlar elde etmek için piyasada birçok gimbal modeli var ve çoğunlukla kameradan farklı satılıyorlar. Bir müddet evvel DJI’ın geliştirdiği Osmo Pocket isminde hem gimbal hem de kameranın olduğu bir aygıt piyasaya sürülmüştü. Eser, sabit manzara isteyenler için farklı başka hem gimbal hem de kamera almak yerine ikisini bir yerde barındıran aygıt yapısıyla dikkatleri üzerinde çekmişti.

Kamera kesiminin öncülerinden Canon, Osmo Pocket’e emsal bir fonksiyona sahip bir kameranın patentini aldı. Patentte gösterilen tasarım eser ile Osmo Pocket ortasındaki en besbelli fark, patentte yer alan tasarımsal eserin değiştirilebilir lense sahip olması.

Vlog çekimler baz alınarak tasarlandı

Canon, bu yeni tasarım kamerasını, gelişen internetle bir arada büyüyen görüntü akış platformları veya büsbütün kendi kütüphanesi için vlog çekimleri yapan kullanıcıları temel aldı. Patentle bir arada Canon’dan yapılan bir açıklamada: “Bir kullanıcı, hareketli bir şeyi çekerken farklı açılardan yararlanmak ister. Patent Dokümanı 1’deki imaj alma aparatı, çekim tarafını değiştirmek için lens ünitesini ana gövdeye nazaran bir eksen etrafında döndürürken lens ünitesinin istikametine nazaran görüntüleme ünitesinin ekranını zıt çevirmeyi mümkün kılar.” tabirleri yer aldı.

canon degistirilebilir lens yapisina ve gimbal benzeri tasarima sahip bir kamera patenti aldi128363 1 | Tekno Deha

Patente nazaran tek elle kullanılabilen Canon kamera, dikey ve yatay dönebilen bir kamera sistemine sahip. Osmo Pocket’tekine nazaran daha büyük boyutta bir ekran da dizaynda görülüyor. Ayrıyeten dizaynda, bir flaş yuvası ve deklanşör düğmesi üzere ayrıntılar da yer alıyor.

Canon, bu dizaynla alakalı 5 farklı patent aldı. Dizayndaki eser hiçbir vakit kullanıcıya sunulmayabilir lakin Canon’un aldığı çok sayıdaki patent ve yaptığı bir açıklama ile gelecek günlerde bu kameranın hayatımıza gireceğini düşünebiliriz.

Web sitemizdeki benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI