e
sv

Çalışanların Ruh Halini Yöneticiye Bildiren Bileklik: Moodbeam

calisanlarin ruh halini yoneticiye bildiren bileklik bztCAOcS | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Çalışanların Ruh Halini Yöneticiye Bildiren Bileklik: Moodbeam

Koronavirüs salgını ile evden çalışma sistemine geçen şirketler için geliştirilen çalışanların ruh halini bildiren bileklik, Moodbeam olarak isimlendiriliyor.

Görünüşte kolay silikon bir bilekliği andırıyor olsa da bu bileklik üstünde bulunan sarı ve mavi renkleriyle kodlanan düğmelere sahip ve taşınabilir uygulamaya bağlanıyor. Bu sayede çalışanların ruh halini yöneticisine bildirmesini sağlıyor. Sistem, koronavirüs salgınında meskenden çalışan bireylerin ruh sıhhatini izlemek isteyen şirketlerin kullanımı için geliştirildi.

Salgın sebebiyle meskene kapanan milyonlarca insan çalışma rutinlerini salgına nazaran ayarlamak zorunda kaldı. Hal bu türlü olunca inançlı alanlarını terk eden milyonlarca kişi çeşitli ruhsal bozukluklarla karşı karşıya kaldı. İngiltere’de geliştirilen bu bileklik, şirketlere konuttan çalışma sistemine geçtiğinde çalışanlarının ruh halini takip etmeyi sağlıyor.

Bilekliğin çalışma mantığı ise epey kolay. Silikon yapıda olan bu aygıt, mavi ve sarı renklerde düğmelere sahip. Bu düğmelerden sarı renk kişinin memnun olduğunu, mavi renk düğme ise üzgün olduğunu belirli ediyor. Taşınabilir uygulama ile eşlenen bileklik çalışanların ismine ilişkin hesaplar üzerinden bileklik ile etkileşime geçildiğinde yöneticiye bildirim halinde gidiyor.

Moodbeam Tekno Deha

Yönetici de çalışanının keyifli ya da üzgün olduğunu öğreniyor ve buna nazaran aksiyon alıyor. Yöneticiler onlara hazırlanan özel panel üzerinden tüm hafta boyunca çalışanların ruh halini izleyebiliyor.

Moodbeam’in kurucuları ortasında yer alan Christina Colmer McHugh, sistemin şu andaki gereksinime karşılık vereceğini belirtiyor ve “İşletmeler, artık fizikî olarak çalışanların ruh halini göremiyor. Lakin bu sistemle bir yönetici, telefonunu kaldırmadan 500 bireye birden ‘İyi misiniz?’ diye sorabiliyor” diyor.

Şu anda İngiltere’de kimi şirketlerde kullanılan bileklik ile ilgili geri dönüşler epeyce olumlu. İngiltere merkezli Brave Mind isimli yardım kuruluşu, Moodbeam’i kullanan iş yerlerinden biri ve çalışanlar faal bir halde bileklik ile etkileşime geçiyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.