e
sv

Buzullar Korkulduğu Gibi Erken Erimeye Başladı

kuzey kutbundaki buzullar erken erimeye basladi | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Buzullar Korkulduğu Gibi Erken Erimeye Başladı

Bilim insanları Kanada’nın Arktik taraflarında donmuş halde olan toprak katmanlarının (buzullar) önümüzdeki 70 yıl boyunca bozulmayacağını bekliyordu. Ancak yapılan son araştırmada önemli bilgiler edinildi. Bahsi geçen buzulların şimdiden büyük bir hızla erimeye başladığı görülüyor.

Kuzeydeki donmuş topraklar beklenenden erken eriyor

Yapılan araştırmalarda elde edilen uydu görsellerine göre; bir zamanlar donmuş bir biçimde olan yüzey (buzullar) yer yer çöküyor ve yerini delikli kaşar peynirine misal bir görüntü bırakıyor. Alaska Üniversitesi Permafrost Laboratuvarında doktora yapan Louise Farquharson “Sistemin ısı değişimine bu kadar süratli reaksiyon vermesi hepimizi hayrete düşürdü” diyor. Kuzey yarımkürenin yaklaşık olarak %15’i donmuş toprakla kaplı ve bu katman canlı organizmalardan atmosfere karbon transferinde oldukça önemli bir görevi üstleniyor.

Buzullar teknodeha

Erimenin etkileri maalesef ki günümüzde gözle görülebilecek bir hale gelmiş durumda. Toprağın üst kısmı eridiğinde sistemsiz çökmeler başlıyor ve bölgenin topografisi değişiyor. Araştırmanın yapıldığı alanın kuzeyinde yer alan bir bölge, araştırma boyunca 90 santimetre gibi korkunç bir derecede çöktü. Buzullar gözle görülür formda eridi. Erimenin global iklime tesir edeceği ve bölgede ekolojik yansımalarının kısa bir mühlet içerisinde görüleceği kestirim ediliyor.

Buzullar teknodeha

Farquharson ve takımı 600 bin kilometre karelik bir alanın yüksek bir hızla erime tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu tespit ettiklerini belirtiyor.

Peki ya sizlerin bu konu hakkındaki düşünceleri nedir?

Web sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI