e
sv

Blower Fanlı RTX 3090 ‘lar Çoğalıyor: MSI Da Listeye Eklendi

blower fanli rtx 3090lar cogaliyor msi da listeye eklendi | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Blower Fanlı RTX 3090 ‘lar Çoğalıyor

Nvidia Ampere ile birlikte kasa içi hava akımından daha fazla yararlanılan efektif bir soğutucuya imza attı. MSI’ın hususa dair bir çift kelamı var görünüyor. MSI yaptığı duyuruyla RTX 3090 Aero’yu duyurdu. Model öbür RTX 3090’larla birebir formda GA102 GPU’su üzerinde yükselirken 24 GB GDDR6X bellek ile geliyor. GPU ve belleklerin stok süratlerde vazife yaptığı kartın TGP’si de haliyle 350 wattta kalmış. Bu kadar yüksek güç tüketen bir bileşen normal olarak ısınacaktır. Akıllardaki en büyük soru ise bu kadar fazla güç çeken bir kart blower fan ile soğutulabilecek mi? Ancak yılların grafik kartı üreticisi NVIDIA’nın bu konu hakkında bir bildiği olmalı ki bu tarz bir işe kalkışıyor.

RTX 3090

Fermi Mimarili GTX 480’i Andırıyor

Modelin en dikkat çeken özelliği ise blower fanla gelmesi. Dahası dizaynıyla ve renk ahengiyle referans tasarım GTX 480’i andıran model bir yandan yüksek performans vadederken başka yandan birtakım kullanıcılar için anıları canlı tutacak bir kart niteliği taşıyor. Değerli bir not olarak daha düşük TGP’ye sahip RTX 2080 Ti’ın blower fanlı versiyonlarının soğutma manasında başarılı olmadığını belirtelim.

blower fanli rtx 3090 lar cogaliyor msi da listeye eklendi128030 1 | Tekno Deha

Öteki taraftan tam uzunluk PCB ile gelen RTX 3090 Aero’ya çift taraflı konumlandırılan VRAM ünitesinin soğutulması için PCB’nin tamamını kaplamayan tuhaf bir plaka eşlik etmiş. Son olarak MSI modelin fiyatı açıklamasa da Aero serisinin MSRP düzeyinden sunulduğunu hatırlatalım.

Web sitemizdeki benzer makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Blower Fanlı RTX 3090 ‘lar Çoğalıyor: MSI Da Listeye Eklendi