e
sv

Bir YouTuber, RTX 2070 ‘in VRAM’ini 16GB’a Çıkardı!

Bir YouTuber RTX 2070in VRAMini 16GBa Cikardi | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bir YouTuber, RTX 2070 ‘in VRAM’ini 16GB’a Çıkardı!

Evet yanlış duymadınız, Rus bir YouTuber, NVIDIA’nın GeForce RTX 2070 ekran kartının VRAM kapasitesini iki katına çıkarmayı başardı. YouTuber, bunu ekran kartında bulunan 8 GB VRAM’i çıkarıp 16 GB VRAM takarak gerçekleştirdi.

NVIDIA’nın GeForce RTX 2070 ekran kartı, oldukça güçlü ve oyuncular tarafından da çokça tercih edilen kart. Tabii her zaman daha iyisi mümkündür ve VIK-on isimli bir YouTuber da bu fikirden yola çıkarak kartın VRAM kapasitesini iki katına çıkarmayı başardı.

VIK-on isimli kanal, 8 GB GDDR6 Micron belleğe sahip ekran kartına, Samsung’un 16 GB GDDR6 belleğini taktı ve ekran kartının VRAM kapasitesini iki katına çıkarmış oldu. Yaptığı işlemi de YouTube kanalından paylaştı.

YouTuber, ekran kartının VRAM kapasitesini 2 katına çıkarma fikrinin, RTX 2070’in ortaya çıkan diyagramında 16 GB VRAM desteğine sahip olmasından aklına geldiğini söylüyor. Bu bilgi birkaç sene önce ilk kez ortaya çıktığında NVIDIA’nın da bu konu üstünde çalıştığı iddiaları ortaya atılmıştı.

VIK-on, bellek değişim işlemine ilk olarak GeForce RTX 2070’te bulunan Micron GDDR6 RAM’i sıcak hava tabancasıyla çıkararak başlıyor. Daha sonrasında ise RAM’in arkasındaki rezistansları çıkarıyor. Bu rezistansları çıkarmasının sebebi, takacağı Samsung belleğin Geforce RTX 2070 ile uyumlu hale gelmesi.

YouTuber, daha sonrasında 8 adet 2 GB GDDR6 Samsung modülünü ekran kartına takıyor. Bu Samsung modüllerini ise Aliexpress üzerinden 15 bin ruble (vergisiz 1.477 TL) gibi bir fiyata satın alınabiliyor ve GPU-Z ile yapılan testte 16 GB’lık VRAM kapasitesi görülüyor.

 

Ancak tabii her şey düzgün gitmiyor çünkü ekran kartı tam yük altında stabil bir şekilde çalışmıyor. Saat hızı konusunda tuhaf olan ekran kartı, çökmeler ve siyah ekran hataları soruna. Bunun sebebinin lehimleme işleminde yapılan bir hata ya da Samsung yonga ile aygıt yazılımı arasındaki sorunlardan olabileceği düşünülüyor.

Siz değerli okuyucularımız bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu işlem mantıklı mı? Siz olsanız ne yapardınız? Sizce daha fazla VRAM için ekran kartını zorlamaya ve sorunlarla uğraşmaya değer mi? Düşüncelerinizi alttaki yorumlar kısmından yazıp bizimle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin.

Benzer makaleler için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bir YouTuber, RTX 2070 ‘in VRAM’ini 16GB’a Çıkardı!