e
sv

BIOS Modlama Terimlerini Öğrenelim

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Sizlere bir önceki makalemizde sizlere  BIOS modlamayı anlatmıştık. Bios modlama ile ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Bu makalemizde BIOS modlama terimlerini öğreneceğiz. Hep birlikte BIOS modlama terimlerini öğrenelim.

BIOS Modlama Terimlerini Öğrenelim

BIOS Modlama Terimlerini Öğrenelim

Bundan önce BIOS nedir onu öğrenmekte fayda var.

BIOS, (Basic Input-Output System) (Temel Giriş-Çıkış Sistemi). EEPROM adı verilen bir yonga üzerinde ROM Bellek (Read Only Memory, tr: Salt Okunur Bellek) biçiminde yer alan bir tür yazılımdır. Bilgisayar açıldığı anda işlemciye tüm diğer donanımları sırasıyla tanıtır. Donanımların temel iletişim protokollerini belirler. İşletim sisteminin başlangıç öğelerinin herhangi bir sürücüden (hard disk sürücüsü, CD-ROM vb.) yüklenmesini sağlar. İşletim sistemi çalışırken donanım ve işletim sistemi arasındaki ilişkileri düzenler.

Basic Input Output System (temel giriş çıkış sistemi)ın kısaltması olarak okunan BIOS, işletim sistemiyle donanım arasındaki bütün bağımsız sürücü programlarını yönetir. Donanım üreticileri, sürücüleri her işletim sistemine özgü olarak verir. İşletim sistemleri farklı yapılardaki PC’lerde çalışabilir (Windows Mac’te, Mac Windows’ta), ancak farklı donanımları işletim sistemine tanıtan BIOS’dur. Bellekte çalışan bir arabirimdir ki, işletim sistemi ile donanım arasındaki, sürücüler toplamını içeren yazılımdır. Bir kısmı ROM denilen bellek çiplerine yüklüdür. Bios’un üç kaynağı vardır:

 1. Anakarttaki ROM (read only memory: salt okunur bellek) çipi: klavye, disket sürücü, sabit sürücü, seri port ve paralel portların sürücüleri),
 2. Adaptör kartındaki ROM,
 3. Diskten yüklenen sürücüler.

Anakarttaki BIOS sistemi çalıştıran ilk sürücü yazılımıdır. BIOS bütün sürücüleri içermez, birçok ek kart takıldığında bunların içindeki ROM’un kodunu okuyarak işletim sistemi açılmadan önce sürücüyü yükler. BIOS’la CMOS (complementary metal oxide semiconductor) RAM karıştırılmamalıdır. Anakart biosu bir çipte sabittir. CMOS RAM denilen ve pille çalışan ve anakartta ayrıca bulunan RTC/NVRAM (gerçek zamanlı saat/kalıcı bellek: REAL TIME CLOCK/NON-VOLATILE MEMORY) sayısal bir saat çipidir.

 

BIOS Modlama Terimlerini Öğrenelim

 

2.Boot Loop

Boot loop (önyükleme tekrarı), bir OS ya da bir BIOS’un sürekli reset (yeniden başlatma) yapıp durmasıdır. Yanlış konfigürasyon ya da hasarlı dosyalar nedeniyle olur.

 

3. Flash

Flash, bir BIOS’u EEPROM gibi depolama birimlerine yazdırılmasıdır (BIOS kurma, güncelleme ve onarma gibi).

 

4. Unlock

Unlock (Kilit kaldırma), bir BIOS’un gizli ayarlarını gözükür hale getirme ya da bir donanıma koyulan limiti kaldırma işlemidir. Genellikle laptop kullanıcıları BIOS unlock işlemini yapmaktadırlar. Bunun nedeni ise ayarların bir kısmının gözükür olmasıdır.

 

5. Whitelist Removal

Whitelist removal (Beyaz liste kaldırma), bir BIOS’un içinde bulunan izin verilen donanım listesidir. Genellikle notebooklarda Wi-Fi kartı ve Bluetooth kartı değiştirmenin önüne geçilmesi için yapılan bir listedir. Bu liste dışında bir donanım takarsanız 104 kodlu hata ile karşılaşılabilir.

 

6. POST Splash Değiştirme

POST Splash Değiştirme (POST resmi), POST (Power-on Self Test) işlemi yapılırken çıkan resimin adıdır (Genellikle OEM ya da ODM firmanın logosu yazar).