e
sv

BIOS Modlama Nedir ve Ne İşe Yarar?

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

BIOS modlama nedir ve ne işe yarar ? BIOS nedir ve ne işe yarar ? Bu soruların cevabını birlikte öğreneceğiz.

BIOS Modlama Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

BIOS Modlama Nedir ve Ne İşe Yarar?

İlk öncelikle BIOS nedir öğrenmek gerekiyor. BIOS (Basic Input-Output System), bir anakartın donanımlarının kontrolü ve OS (Operating System)  boot (önyükleme) yapılabilmesi için gereken yazılımın adıdır. BIOS modlama ise üreticilerin (OEM ya da ODM) firmanın sunduğu BIOS’a, ekleme/çıkarma, geliştirme ve güncelleştirme işlemlerinin yapılmasıdır. Basic Input Output System (temel giriş çıkış sistemi)ın kısaltması olarak okunan BIOS, işletim sistemiyle donanım arasındaki bütün bağımsız sürücü programlarını yönetir. Donanım üreticileri, sürücüleri her işletim sistemine özgü olarak verir.

 

İşletim sistemleri farklı yapılardaki PC’lerde çalışabilir (Windows Mac’te, Mac Windows’ta), ancak farklı donanımları işletim sistemine tanıtan BIOS’dur. Bellekte çalışan bir arabirimdir ki, işletim sistemi ile donanım arasındaki, sürücüler toplamını içeren yazılımdır. Bir kısmı ROM denilen bellek çiplerine yüklüdür. Anakarttaki BIOS sistemi çalıştıran ilk sürücü yazılımıdır.

BİOS bütün sürücüleri içermez, birçok ek kart takıldığında bunların içindeki ROM’un kodunu okuyarak işletim sistemi açılmadan önce sürücüyü yükler. BIOS’la CMOS (complementary metal oxide semiconductor) RAM karıştırılmamalıdır. Anakart biosu bir çipte sabittir. CMOS RAM denilen ve pille çalışan ve anakartta ayrıca bulunan RTC/NVRAM (gerçek zamanlı saat/kalıcı bellek: REAL TIME CLOCK/NON-VOLATILE MEMORY) sayısal bir saat çipidir.

BIOS setup“‘a girmek için PC’yi açtıktan sonra ekranda ilk görünen ve belleği saydıran ve BIOS bilgisini görüntüleyen ekrandayken F takımından bir tuşa basıldığında “BIOS setup“‘a girilir. Burada fabrika ayarları önceden kuruludur, bu ayarlar değiştirilirse, değişiklik CMOS RAM’a işlenir ve her açılışta BIOS bu bilgileri okuyarak açılışı yönlendirir.

BIOS Modlama Nedir ve Ne İşe Yarar?

 

Peki BIOS Modlama İçin Neler Gerekiyor?

1.Çok detaylı donanım bilgisi

2.Çok detaylı yazılım bilgisi (reverse engineering gibi)

3.BIOS üreticilerinin ya da üçüncü parti kullanıcıların yaptığı BIOS araçları

4.SPI Flash (EEPROM Programmer) gereklidir (isteğe bağlı ama brick olma durumları yaşanabileceği için alınmalıdır)

 

Daha sonra sizlere detaylı olacak modlama işlemlerini anlatacağız. Bu makale, sizlere gerekli olacak şeyleri anlatmak için yazıldı. Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.

etiketlerETİKETLER