e
sv

BIOS Modlama Araçları

tekno deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bu makalemizde BIOS modlama araçları neler onlara bakacağız. En yaygın kullanılan araçları sizler için listeledik.

BIOS Modlama Araçları

 

BIOS Modlama Araçları

Bundan önce BIOS nedir öğrenmekte fayda var.

BIOS (Basic Input-Output System), bir anakartın donanımlarının kontrolü ve OS (Operating System) boot (önyükleme) yapılabilmesi için gereken yazılımın adıdır. BIOS modlama ise üreticilerin (OEM ya da ODM) firmanın sunduğu BIOS’a, ekleme/çıkarma, geliştirme ve güncelleştirme işlemlerinin yapılmasıdır. Basic Input Output System (temel giriş çıkış sistemi)ın kısaltması olarak okunan BIOS, işletim sistemiyle donanım arasındaki bütün bağımsız sürücü programlarını yönetir.
Donanım üreticileri, sürücüleri her işletim sistemine özgü olarak verir. İşletim sistemleri farklı yapılardaki PC’lerde çalışabilir (Windows Mac’te, Mac Windows’ta), ancak farklı donanımları işletim sistemine tanıtan BIOS’dur. Bellekte çalışan bir arabirimdir ki, işletim sistemi ile donanım arasındaki, sürücüler toplamını içeren yazılımdır. Bir kısmı ROM denilen bellek çiplerine yüklüdür. Anakarttaki BIOS sistemi çalıştıran ilk sürücü yazılımıdır.
BIOS bütün sürücüleri içermez, birçok ek kart takıldığında bunların içindeki ROM’un kodunu okuyarak işletim sistemi açılmadan önce sürücüyü yükler. BIOS’la CMOS (complementary metal oxide semiconductor) RAM karıştırılmamalıdır. Anakart biosu bir çipte sabittir. CMOS RAM denilen ve pille çalışan ve anakartta ayrıca bulunan RTC/NVRAM (gerçek zamanlı saat/kalıcı bellek: REAL TIME CLOCK/NON-VOLATILE MEMORY) sayısal bir saat çipidir. “BIOS setup“‘a girmek için PC’yi açtıktan sonra ekranda ilk görünen ve belleği saydıran ve BIOS bilgisini görüntüleyen ekrandayken F takımından bir tuşa basıldığında “BIOS setup“‘a girilir. Burada fabrika ayarları önceden kuruludur, bu ayarlar değiştirilirse, değişiklik CMOS RAM’a işlenir ve her açılışta BIOS bu bilgileri okuyarak açılışı yönlendirir.
BIOS Modlama Araçları

Araçlar

1.UEFITool

UEFITool, (U)EFI BIOS’lar için bir modül çıkartıcı/değiştirici ve okuyucudur. Bir (U)EFI BIOS’un içinde ne olup olmadığını rahatlıkla okumaya yarayan programdır.

 

2.AMIBCP

AMIBCP, AMI BIOS’lar için yapılan BIOS’un temel ayarlarını değiştirmeye yarayan programdır.

 

3.AMI Changelogo

AMI Changelogo, AMI BIOS’lar için yapılan POST splash ve PXE logo değiştirme yazılımıdır.

 

4.AMI MMTOOL

AMI MMTOOL, AMI BIOS’lar için yapılan UEFITool’un bir alternatifidir.

 

5.Insyde H2O EZE

Insyde H2O EZE (Eazy Editor), Insyde BIOS’lar için yapılan temel bir BIOS düzenleyicisidir.

 

Daha fazla var fakat yeni başlayanlar için bu kadarını anlatmak istedik. Daha fazla haber okumak için buraya tıklayın.

etiketlerETİKETLER