e
sv

Basit Bir Şekilde Windows 10 Nasıl Hızlandırılır?

windows 10
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

İşletim sistemi düzenlemeleri;

Disk temizleme

windows 10

1

WinDirStat

Arama dizini özelliği;

windows 10

Rastgele bir belgeyi ararken Dizin Oluşturma özelliğini etkinleştirirseniz, bilgisayarınızdaki her dizin taranmaz. İndeksleme, bilgisayarınızda depolanan öğelerin bir metin listesini oluşturur.

WI-FI özelliği tasarrufu;

windows 10

Modeminize WI-FI ile bağlanıyorsanız LAN ilişkisinden daha berbat performans alabilirsiniz. Bu Yüzden Videoları daha düşük çözünürlükte oynatmayı tercih ediyorum seçeneğini açabilirsiniz.

Windows update;

windows 10

Windows Update bilgisayarın suratını etkilemektedir. Mesela; Bilgisayar açılırken Windows Update güncelleştirmeleri, Driver güncellemelerini denetler ve bu yüzden bilgisayarınız daha geç açılabilir. Bu yüzden Windows Update’in Faal Saatlerini değiştireceğiz. Saatleri bilgisayarı boşta bıraktığınız vakte nazaran ayarlayabilirsiniz.

WI-FI Denetimi;
Oyunlarda bazen Yüksek Ping’iniz olabiliyor. Düşük internet süratiniz varsa LAN temasını deneyebilirsiniz yahut internette çeşitli kaynaklardan internet suratını arttırma sistemlerini deneyebilirsiniz.


Başlangıçta açılan uygulamalar;

windows 10

Bilgisayarınız kimi uygulamalar açılışta başladığı için yavaş, ağır açılabilir. Bu yüzden Başlangıç ayarlarını yapmalısınız.
Başka virüs programınız varsa Windows Security’i devre dışı bırakabilirsiniz.

Görev yöneticisini açmak için; CTRL+ALT+DELETE kısayolunu kullanabilirsiniz yahut misyon çubuğuna sağ tıklayıp görev yöneticisini açıp Başlangıç sekmesine gelebilirsiniz.

İşlemci hızı;

windows 10

Buradan yüksek performansa alıp işlemci suratınızı yönetebilirsiniz. Güç seçeneklerinde öbür Ayarlar yoksa(Yüksek Performans) üzere;
Pil simgesine sağ tıklayıp Windows Mobility Centerdan seçebilirsiniz.

Görsel efektler;

windows 10

Bu pencereye girmek için Windows arama çubuğuna Gelişmiş Sistem Ayarları yazıp girin, oradan ise Performans Seçeneklerine girin. Buradaki sekmedeki Görsel Efektleri En düzgün Performans İçin Ayarla seçeneğini seçin.

Yazılım iyileştirmeleri;

Uygulama kaldırma;

Windows 10

Birden fazla kullanıcı çok fazla gereksiz uygulama yüklerler ve bunlar ise bilgisayar performansını önemli oranda tesirler. Bunları kaldırmanızı öneririz.

Çerezleri her bilgisayarınızı açtığınızda yahut haftada/ayda bir temizlemelisiniz.
Windows tuşu + R kısa yolunu kullanarak çalıştır’ı açınız.
ve aşağıdaki adresleri sırasıyla yazınız;
Temp
%Temp%
Prefetch (Bunu daima yapmanıza gerek yol)