e
sv

Bakan Ziya Selçuk, Yüz Yüze Eğitimle İlgili Açıklamalarda Bulundu

Bakan Ziya Selcuk Yuz Yuze Egitimle Ilgili Aciklamalarda Bulundu 2 | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Son dönemde çok konuşulan isim Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuk olduğu bir televizyon programında yüz yüze eğitim ve sınavların nasıl yapılacağı konusunda açıklamalar yaptı. Okulların 15 Şubat’ta açılmasıyla ilgili karar aldıklarını söyleyen Selçuk, 15 Şubat’tan 10 gün önceki salgın seyrinin çok önemli olduğunu söyledi.
Bakan Ziya Selcuk Yuz Yuze Egitimle Ilgili Aciklamalarda Bulundu 1 | Tekno Deha
CNN Türk’te Göksu Öngören Özgür ve Hakan Çelik’in sorularını yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, salgın döneminde eğitim hakkında veliler ve öğrencilerin kafasındaki soruları yanıtladı. Yüz yüze eğitim noktasında 15 Şubat’ta okulların açılması ile ilgili ilke karar aldıklarını belirten Selçuk, şu ifadeleri kullandı:

“Şu an açılsın noktasında ciddi bir beklenti var ama her şey Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu ve Cumhurbaşkanımız önderliğinde Kabine’nin vereceği kararlara bağlı. Biz aslında çok temkinli gittik. 15 Şubat’ta okulların açılması ile ilgili ilke kararı aldık. 2 gün 2 gün ayırmak gibi ya da belli sınıflar seviyesinde kademeli olarak açmak gibi çok farklı senaryolara hazırız. Hangi sınıfların ne şekilde nasıl açılacağına dair 15 Şubat’tan yaklaşık 2 hafta-10 gün önce net bir tablo oluşur. Türkiye’deki durumun akışı nasıl diye baktığımızda bizim okulları açma hazırlığımız ve salgın seyrinin olduğunu düşünüyoruz.

 

İsteğe bağlı yüz yüze eğitim:

İsteğe bağlı yüz yüze eğitim konusundan bahseden Bakan, salgının henüz tümüyle kontrol altında olmadığını, evinde hastası olan aileler ve çocukların aynı potada değerlendirilemeyeceğini ve böyle bir seçeneğe her zaman açık olduklarını söyledi.

 

Öğretmenlerin aşılanması, yayılmasını önleme açısından çok önemli:

Aşılanmanın bağışıklık açısından oldukça önemli olduğunun altını çizen Selçuk, öğretmenlerin aşılanmasıyla ilgili “Bütünsel olarak toplumda yaygın aşılanmanın olması bağışıklık açısından kritik bir öneme sahip. Bizim öğretmenlerimizin aşılanmasının kritik bulmamızın sebebi çocukların taşıyıcı olma riskini arttırması. Öğretmenlerin aşı olması, virüsün evlere yayılmasını önleme açısından çok büyük önem taşıyor” dedi.

Peki ya sınavlar nasıl olacak?

Sınavlar İptal Edilsin

Sınavlar İptal Edilsin

Bakan Selçuk, öğrencilerin en merak ettiği konuların başında gelen sınav ve ders notları hakkında şu açıklamalarda bulundu:

İlk ve orta okullarda yüz yüze sınav yapmayacağız. Bu karara vardık. Öğrencilerin yüzde 60’ı sınava girdi. Yüzde 40’ı girecekken salgın yeniden bulaş hızını arttırdı. 25 Aralık’ta ilan ettik. İlk ve orta okullarımız karnelerini dijital bit şekilde alacak dedik. Küçük bir ayrıntıyı gündeme getirdik. Bazı öğrencilerin velileri haklı olarak dedi ki, ‘Bizim çocuklarımız sınava girdi notlarını aldı, diğer çocuklar performanstan aldı.’ Biz de onlara bir seçenek sunduk: İsteyen velilerimiz benim çocuğum sınavdan not alsın ya da almasın şeklinde karar verebilecek.

İlk ve orta okullarda sınav olarak yapılmaması ama liselerde mutlaka sınav olarak yapılması kritik kararı çıktı. Biz bu kararı sahada da test ettik. Bunun sonucunda böyle bir karara vardık.”

Benzer makaleler için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Bakan Ziya Selçuk, Yüz Yüze Eğitimle İlgili Açıklamalarda Bulundu