e
sv

Bakan Varank’tan Volkswagen açıklaması: “Biz değil, onlar kaybeder”

bakan varanktan volkswagen aciklamasi biz degil onlar kaybeder s4aUE6tz | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bakan Varank’tan Volkswagen açıklaması: “Biz değil, onlar kaybeder”

Manisa’daki fabrika yatırımına yönelik şirket bile kuran Volkswagen, geçtiğimiz devirde pandemiyi göstererek Türkiye dahil tüm yeni fabrika yatırımlarını iptal ettiklerini duyurmuştu. Kısa müddet evvel de Alman markanın Türkiye’de kurduğu şirketi tasfiye ettiği ortaya çıkmıştı.

Yaşanan gelişmelerin akabinde Türkiye’den birinci açıklama geldi. Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in mevzuyla ilgili kendisine mektup yazdığını lisana getiren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kelam konusu mektupta yazanları şöyle özetledi:

“Biz Türkiye’yi çok kıymetli bir ülke olarak görüyoruz. Türkiye’de yatırım yapanın kazanacağını biliyoruz. Ben şahsî olarak Türkiye’yi çok kıymetli bir pazar, üretici olarak görüyorum, yatırım yapmanın gerçek olduğunu biliyorum lakin pandemi sürecinde araba sanayisinde büyük oynaklık oldu. Biz ve idare heyetimiz yeni yatırım yapma isteklerinden vazgeçtik. Bütün tahlillerini mevcut fabrikalarında güncellemeye giderek çözmek istiyorlar. Zira bölümün ne olacağını bilmiyoruz.”

Volkswagen

Önemli Açıklama

Diess’in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek için 2 defa Türkiye’ye geldiğini aktaran Varank, “Bizim talebimiz değil, kendisi geldi, ne yapmak istediklerini anlattı. Bize resmi açıklaması bu lakin şunu da biliyorum, bu şirketler küresel şirketler fakat idare konseylerine baktığınızda mahallî idarelerin yani eyaletlerin burada tesiri var, sendikaların paydaşlığı var, yabancı ortaklar var. Tüm bu istikrarları tutarak yatırım kararları alıyorlar. Alışılmış ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk. Zati basına yaptığı açıklamalarda Diess bunu da söyledi.” halinde konuştu.

Küresel markaların siyasi karar vermemesi gerektiğini belirten Varank, “Eğer bu şirket halka açıksa siz aslında yatırımcınızı kandırıyorsunuz, karlı olana değil, size yapılan siyasi baskılara nazaran karar veriyorsunuz demektir. Bunu da kendilerinin basına beyan etmiş olmaları üzücü ve altı çizilmesi gereken bir konu. Birinci toplantıda kendilerine şu cümleyi kurduğumu hatırlıyorum, ‘Bakın, biz Türkiye olarak kıymetli bir ekonomiyiz, küresel yatırımcıyı çok önemsiyoruz fakat bu işi yapacaksak lütfen ekonomik karar verin, siyasi karar vermeyin. Siyasi karar verecekseniz bu işe başlayıp gücümüzü harcamayalım.’ O gün bize söyledikleri, ‘Asla siyasi karar vermeyeceğiz.’ idi.” dedi.

Varank, küresel firmaların kendileriyle görüştüğüne işaret ederek, “Bu işte de biz değil, Volkswagen kaybeder. Zira yatırımcısını ekonomik değil, siyasi kararlarla aldattığını kendileri itiraf etmiş oldu. Biz kendi araba projemize güveniyoruz. Bizim yatırımcıya kapımız açık. Türkiye, önümüzdeki periyotta dünyanın üretimde parlayan yıldızı olacak. Türkiye’ye yatırım yapan kazanacak.” diye konuştu.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI