e
sv

Bakan Koca ve Bilim Konseyi Üyeleri Korona Aşısı Oldu

bakan koca ve bilim konseyi uyeleri koronavirus asisi oldu mw7HTer8 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bakan Koca ve Bilim Konseyi Üyeleri Korona Aşısı Oldu

Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu Çin’de üretilen Kovid aşısına acil kullanım onayı verdi. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, aşı gündemiyle toplanan Bilim Konseyi Toplantısı’nın akabinde kritik açıklamalar yaptı. Bakan Koca, yarından itibaren sıhhat çalışanlarının aşılanmasına başlanacağını duyurdu. Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Şurası üyeleriyle birlikte Ankara Kent Hastanesi’ne geçti. Bakan Koca ve beraberindekiler korona aşısı oldu.

Bilim Kurulu’nun bugünkü ana gündem hususunun aşı programı olduğunu aktaran Koca, 30-31 Aralık tarihlerinde iki modül halinde Türkiye’ye gelen 3 milyon doz aşının teslim alınarak halk sıhhati depolarına taşındığını ve o tarihten itibaren Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumunun 14 gün sürecek güvenlik testlerine başladığını anımsattı.

Koca, güvenlik testlerinin bugün prestijiyle tamamlandığını belirterek, Türkiye’ye gelen her aşı için bu güvenlik testlerinin rutin olarak yapıldığını söyledi.

Daha evvel acil kullanım onayı vermek üzere kıymetlendirme yapabilmek için Faz 3 çalışması Türkiye’de devam eden aşının orta sonuçlarını talep ederek değerlendirdiklerini aktaran Koca, bu sonuçlara nazaran aşının gereğince inançlı olduğunun anlaşıldığını ve acil kullanım onayı için de sürecin başladığını hatırlattı.

Aşılama programı

Korona Aşısı tekno deha

Bakan Koca, bugün akşam saatlerinde Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumunun aşının acil kullanım onayını verdiğini duyurduğuna işaret ederek, güvenlik temellerinden taviz vermeden titizlikle çalışan işçiye, bağımsız komite üyesi bilim beşerlerine teşekkürlerini iletti.

Koca, kelamlarını şöyle sürdürdü ;

“Yarından itibaren tüm Türkiye’de sıhhat çalışanlarımızın aşılanmasına başlanacaktır. Aşılar 81 vilayetimizin halk sıhhati depolarına teslim edilmiştir. Vatandaşlarımız aşılama programının seyrini web sayfası üzerinden canlı olarak takip edebileceklerdir. Aşılama programının son derece şeffaf yürütülmesi en büyük önceliğimizdir.

Aşıların üzerinde bulunan karekod sebebiyle ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılması da mümkün değildir. Aşının adaletle dağıtılacağından ve Bilim Kurulu’nun belirlediği öncelik sırasından diğer hiçbir uygulama olmayacağından emin olmanızı isterim. Tedarik planına uygun halde aşılanacak bireyler kendilerine sıra geldiğinde haberdar olacaklar ve randevu alarak aşılarını olmaya gideceklerdir.”

“Bugün bizi bir yıl boyunca yıpratan, her hanemize temas eden global bir salgının yıkıcı tesirini durdurmak üzere başlattığımız yeni bir devrin birinci günüdür. Sıhhat çalışanlarımızın fedakarca uğraşları ile salgını durdurana kadar aşıyı uygulamakta, önlem ve kısıtlamalara uymakta kararlıyız. Hepimizin sıhhati ve toplumumuzun huzuru için bu günün ehemmiyetinin farkında olarak aşılama programına dayanak olmanızı rica ediyorum.”

”Ben öncelikle bu aşılama çalışmasının, programının milletimize hayırlar getirmesini diliyorum. Daha evvel de tünelin ucunda ışık göründü demiştim hatırlarsanız. Bugün de o denli bir gün. Aşının dünyada başlamasıyla birlikte bu ışığı görmüştük. Önümüzdeki günlerin aydınlık olacağına inanıyorum. Milletimize, memleketimize iyi olmasını diliyorum. Ve herkesin de mutlak aşı olması gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Zira bu hastalıktan korunmanın en değerli yollarından birisi aşı. Olağan eski hayatımıza dönmek için aşıyı kesinlikle yaptırmamız gerekiyor.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’nın akabinde Bilim Şurası üyesi Ateş Kara da aşı oldu. Kara, “Ben sırası gelen bilhassa sıhhat çalışanların ve büyüklerimizin kesinlikle olması gerektiğini söylüyorum.” Sözlerini kullandı.

Korona Aşısı tekno deha

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI