e
sv

Bakan Koca, “Türkiye’de Koronavirüs Mutasyonu Var mı?” Sorusuna Yanıt Verdi!

5ed1de7dd265a21cc458313c | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bakan Koca, “Türkiye’de Koronavirüs Mutasyonu Var mı?” Sorusuna Yanıt Verdi!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyada yaptığı açıklamalarda Türkiye’de mutasyonlu koronavirüs tespit edilip edilmediği sorusuna da cevap verdi.
Son dönemde koronavirüs salgını ilgili haberler arasında biri gündeme bomba gibi oturmuştu. İngiltere’de ortaya çıkan ve birkaç ülkede daha görülen, %70 daha yüksek bulaşıcılığa sahip olan bir mutasyon tespit edilmişti.

Mutasyonlu virüs Türkiye’de görülmedi

koronavirüs Tekno Deha

Sağlık Bakanı Koca, açıklamalarına “Virüste mutasyon ve varyasyon değişikliklerinin izlenmesi için Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımız düzenli olarak ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler alıp incelemektedir.” diyerek başladı.

Koca ayrıca, “Bu incelemeler doğrultusunda belirlenen varyasyon ve mutasyonlar Dünya Sağlık Örgütü ile paylaşılmaktadır. Mutasyon tedbir uygulamaları kapsamında son dönemde İngiltere’den ülkemize gelen ve test sonucu pozitif çıkan kişilerin PCR örnekleri ile ülkemizin çeşitli bölgelerinden örnekler referans laboratuvarımızda tam gen sekanslama yöntemi ile incelenmiştir.” dedi.

Toplanan örneklerin incelenmesiyle ortaya çıkan sonuca da değinen Koca, “Ne son dönemde yurda ilgili ülkelerden giriş yapan PCR pozitif vakalardan alınan numunelerde ne de yurdun çeşitli bölgelerinden toplanan örneklerde İngiltere’nin rapor ettiği gen mutasyonuna rastlanmamıştır.” dedi.

İncelemeler düzenli olarak devam edecek

koronavirüs tekno deha

Fahrettin Koca, incelemelerin de devam edeceğini ifade etti. Son dönemde mutasyonun tespit edilmesinin ardından pek çok ülke, İngiltere başta olmak üzere mutasyonun görüldüğü ülkelere seyahat yasağı ilan ettiğini açıklamıştı.

Türkiye de İngiltere’ye yönelik olarak sınırlamalara başlayacağını açıklamıştı. Buna ek olarak ülkemize yurtdışından gelecek olan kişilerin, en az 3 gün önceden PCR test sonuçlarının negatif olmalarının gerektiği ifade edilmişti. Yeni mutasyon nedeniyle koronavirüs pandemisine çözüm olması beklenen aşıların da ne kadar etkili olacağı tartışma konusu olmuştu.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayın.