e
sv

B560 anakartlar için sevindiren RAM gelişmesi

intel b560 anakartlar icin sevindiren ram gelismesi | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ryzen işlemcileri tanıtarak işlemci pazarına yeni bir soluk getiren AMD, rekabetin üst düzeye çıktığı bir ortamın oluşmasına öncülük etti. Rakip Intel ise bu süreçte geçmişe göre çok daha fazla yenilik getirdi. Bu yeniliklerin en başında çekirdek ve izlek sayılarının artırılması yer alırken, nihayet B560 çipsetli anakartlar için de XMP takviyesi geliyor.

B560 ve Z590 anakartlar, 2021 yılının birinci çeyreğinde 11. kuşak Rocket Lake işlemciler ile birlikte piyasaya sürülecek.

B560 çipsetli anakartlar XMP takviyesi ile geliyor

2021 yılına yaklaşırken, Intel ve AMD işlemciler hakkında sızıntılar da gelmeye devam ediyor. 2021’in birinci çeyreğinde Rocket Lake-S işlemcilerini tanıtacak olan Intel, bu seri ile LGA 1200 soketine de veda edecek. Rocket Lake-S işlemcilerin akabinde, yılın ikinci yarısında ise Alder Lake-S serisinin tanıtılması planlanıyor.

B560 anakartlar için sevindiren RAM gelişmesi

Kaynak

Rocket Lake işlemcilerin tanıtımına yaklaşılırken, işlemciler hakkında sızıntılar da gelmeye devam ediyor. i9-11900 işlemcisinin mühendislik örneği sızdırılırken, amiral gemisinin 8 çekirdek 16 izlek ile geleceği de katılaştı. İşlemci şimdi test kademesinde olduğu için gösterilen frekans kıymetleri ise gerçeği yansıtmıyor.

Intel tarafında en fazla sevindiren ayrıntı ise B560 çipsetli anakartlar için gelecek olan XMP dayanağı oldu. Olağan kaidelerde Intel, Z serisi anakartlar haricinde B ve H serisi anakartlarda XMP dayanağına müsaade vermiyordu. Lakin AMD’nin B serisi anakartlarda yakaladığı muvaffakiyet, Intel’in gözünden kaçmamış durumda.

intel b560 anakartlar xmp destegi ile geliyor 2 | Tekno Deha

i7-11700K mühendislik örneği

Geçtiğimiz yıllarda pek çok kullanıcı, RAM frekansını artıramadığı için i5 işlemcilerle birlikte Z serisi anakart almak zorunda kalmalarından yakınıyordu. Artık ise K işlemci almayan kullanıcılar, B serisi anakartlar ile i3, i5, i7 ve i9 işlemcileri bellek kesintisi yaşamadan kullanabilecek.

11. jenerasyon Rocket Lake-S işlemcilerinin üretimine Ocak ayında başlanması beklenirken, bu işlemciler ile gelecek en büyük yeniliklerden birisi de PCIe 4.0 olacak.

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI