e
sv

ASUS ROG Maximus XIII Z590 Anakartlar Sızdırıldı

asus rog maximus xiii z590 anakartlar sizdirildi | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ASUS ROG Maximus XIII Z590 Anakartlar Sızdırıldı

ASUS‘un Z590 yonga seti tabanlı ve Intel‘in Rocket Lake masaüstü işlemcileri için tasarlanmış yeni jenerasyon ASUS ROG Maximus XIII 590 anakartları sızdırıldı. Ortaya çıkan modeller ise ROG Maximus XIII Extreme Glacial ve ROG Maximus XIII HERO olarak öne çıkıyor.

ASUS ROG Maximus XIII ailesinden olan iki anakart, Intel Rocket Lake masaüstü işlemcileri için tam takviye sunuyor. Anakartlar birebir vakitte PCIe Gen 4.0 dayanağı taşıyan Z590 yonga setine sahip olacak. Her iki anakartın da çok farklı fiyat noktalarında fiyatlandırılacağı da bilgiler ortasında.

ASUS ROG Maximus XIII Extreme Glacial Z590 Özellikleri

ASUS ROG Maximus XIII Extreme Glacial, ASUS Z590 anakart serisinin doruğu. Bu ve standart Extreme sürümü ortasındaki temel fark ise Glacial’ın evvelce kurulmuş bir su bloğu içermesi ve öncelikle özel döngü soğutmalı PC’leri hedeflemesi.

 

Anakart, CPU soketine güç sağlamak için çift 8 pimli konektör yapılandırmasına sahip ve sahiden yüksek süratlerde 128 GB kapasiteyi destekleyebilecek dört DDR4 DIMM yuvasına sunuyor. Ek olarak, DIMM.2 genişletici yuvasının daha evvel kullandığı mat siyah renkler yerine gümüş metalik bir renge sahip yeni bir sürümü de var üzere görünüyor. Anakartta sürat aşırtma ve ince ayar için birkaç düğme ve sürat aşırtmacılar için gerekli olan  voltaj ölçüm noktaları da DIMM.2 yuvasının çabucak yanında mevcut.

Genişletme yuvaları iki PCIe 4.0 x16 ve tek bir PCIe 4.0 x4 yuvası içeriyor. Anakartın kendisinde, her ikisi de alüminyum ön kapağın altında bulunan iki M.2 yuvası var ve PCH ayrıyeten özel döngü su bloğu tarafından soğutuyor. DIMM.2 yuvasının Gen 3 yahut Gen 4 suratlarında çalışıp çalışmayacaklarını bilmesek de, iki ek M.2 yuvasına müsaade verecek nitelikte. Depolama, 6 SATA III irtibat noktası ve çift USB 3.0/ 3.2 ön panel başlığı içeriyor.

ASUS ROG Maximus XIII HERO Z590 Özellikleri

ASUS ROG Maximus XIII HERO ise yaklaşık 400 dolar fiyat etiketi taşıyacak. Anakart Wi-Fi taşıyor üzere görünüyor, bu yüzden Z590 jenerasyonunda bu anakartın W-iFi olmayan bir uygulamasını göremeyeceğiz ve sadece bir model olacak. CPU bir defa daha çift 8 pimli konektör ile çalıştırılıyor, lakin takdir edersiniz ki güç dağıtımı Extreme versiyonuyla karşılaştırılamayacak nitelikte olacak. Bellek tasarımı ise misal ve VRM’ler üzerinde ve I/O plakasının altında gömülü RGB LED‘leri olan büyük alüminyum soğutucuları görülüyor. VRM ısı bloğu, daha süratli ve verimli ısı dağılımı için metalik bir ısı borusu içeriyor.

ASUS ROG

Anakart üzerindeki genişletmeler üç adet PCIe 4.0 x16 yuvası (x16 / x8 / x4 elektrikli) içeriyor. Ayrıyeten iki M.2 yuvası varken, ek depolama seçenekleri 6 SATA III temas noktası içerir. I/O da çift USB 3.0 ve tek bir USB 3.2 ön panel başlığı içerir. Anakart üzerinde bir DEBUG LED‘inin yanında güç, sıfırlama ve esnek tuş düğmeleri yer alıyor. Anakart ayrıyeten SUPREMEFX Audio tahlilini de taşıyor.