e
sv

ASUS, GPU Tweak III İçin Açık Beta Programını Duyurdu

asus gpu tweak iii icin acik beta programini duyurdu XczbLFBz | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ASUS, GPU Tweak III İçin Açık Beta Programını Duyurdu

ASUS, ekran kartı ayarı ve donanım durum takibi için her türlü imkanı sunan GPU Tweak III yazılımı için açık beta programını başlattığını duyurdu. Yenilenen arayüzüyle GPU Tweak III, tüm temel sürat aşırtma ve fan kontrollerini öne çıkararak GPU’lardan ekstra performans elde etmeyi her zamankinden daha çabuk ve kolay hale getiriyor. Yeni ferdileştirme seçenekleriyle kullanıcılar orta yüzün, takip penceresinin ve ekran menüsünün boyutunu ve sistemini değiştirebiliyor, gereksinim duydukları bilgiye istedikleri vakit erişebiliyor. Makul oyunlar yahut uygulamalar için profiller oluşturan kullanıcılar, yeni Profil Teması özelliği ile programları eşleyerek GPU Tweak III’ün ayarları art planda yapmasını sağlayabiliyor.

Yine ayarlandı ve test edildi

ASUS, 2018 ortasında GPU Tweak II için çok katmanlı bir test ve geri bildirim programı başlatmıştı. Bu program ROG forumlarında uzun vadeli bir açık beta programına dönüştü. Farklı donanım yapılandırmalarına sahip çok sayıda kullanıcıdan elde edilen dataları kullanan GPU Tweak grubu temel sürat aşırtma fonksiyonunu geliştirdi, art planda çalışan motorun kararlılığını artırdı ve Sürat Aşırtma Tarayıcı üzere yeni özellikler çıkardı.

GPU Tweak’in üçüncü sürümü için ASUS, geniş kitlesinin farklı kullanım senaryolarına ahenk sağlayabilecek esnek bir mimari kurmayı hedefledi. Kullanıcı arayüzünün neredeyse her öğesinin boyutu, pozisyonu ve rengi kullanıcının ortamına uyacak ve sistem ayarları yaparken takip etmek istediği bilgi ve ölçümlere dikkat çekecek formda düzenlenebiliyor. Daha fazla performans istatistiği görüntüleyebilen arayüzde bunların tümü ölçeklenebilir masaüstü penceresinden yahut GPU Tweak III için ayarlanabilir ekran menüsü ile oyun içinden izlenebiliyor. Ölçümleri vakit içinde takip etmek için kullanıcılar artık kayıt günlüklerini dışa aktarıp oturumlar ortasındaki performans farkını görmek için tekrar içe aktarabiliyor.

 

Art planda ise ekran kartı ayarı ve sürat aşırtma temel odak olmaya devam ediyor. Yeni sürüm tüm ASUS, ROG ve TUF Gaming tüketici sınıfı ekran kartlarıyla emniyetli performans göstermek ve öbür markaların ekran kartlarına da dayanak sunmak için çok sayıda testten geçirildi. Sürat Aşırtma Ön Ayarı ve Sessiz Mod en yeni NVIDIA ve AMD GPU’ları için optimize edildi. Kartlarını manuel olarak ayarlayan yahut Sürat Aşırtma Tarayıcı özelliğini kullanan kullanıcılar sistemlerinde değişiklik yaparken ayarları korumak için yeni kaydetme özelliğinden yararlanabiliyor. Fan ayarları ortasında sıcaklık gecikmesi ve sorgulama dönemi seçenekleri de bulunuyor. Bu özelliklerle kullanıcılar fanların sıcaklık değişimlerine ne kadar süratli ve akıcı reaksiyon vereceğini denetim edebiliyor.

Profil bağlama

Oyunların ve uygulamaların grafik talepleri birbirinden farklıdır. Bu nedenle sürat aşırtma araçları kullanıcılara farklı performans profilleri oluşturma imkanı verir. Bu profiller ortasında menü yahut kısayol tuşlarıyla geçiş yapılabilir. GPU Tweak III, yeni Profil Bağlama özelliği ile profil idaresine otomatik bir yaklaşım getiriyor. Sürat aşırtma ve fan ayarlarını yapan kullanıcılar, bir profil kaydedip bunu istedikleri programa bağlayabiliyor. Böylelikle GPU Tweak, atanan oyunlar yahut uygulamalar çalıştırıldığında seçilen ayarları otomatik olarak uyguluyor. Yalnızca kısa bir hazırlıkla oyunlarda azamî FPS almak yahut üretkenlik uygulamalarında akıcı bir halde çalışmak mümkün oluyor. Hem de ekstra idare gerekmeden.

GPU Tweak III

Profil Bağlama özelliği ayrıyeten ekran profillerinde de kullanılabiliyor. Kullanıcılar her oyuna yahut uygulamaya bireye özel görünümler kazandırabiliyor. GPU Tweak III’te bunu tamamlamak için bir ekran menüsü ön izleme modu da bulunuyor. Kullanıcılar takip öğelerini en sevdikleri oyunların yahut uygulamaların arayüzlerine ekleyebiliyor.

Kitle dayanaklı gelişim süreci

Yazılımın kendisini yenilemenin yanı sıra ASUS, GPU Tweak’in geliştirilme sürecine yaklaşımını da büsbütün değiştirdi. GPU Tweak III’ü olabilecek en âlâ hale getirmek maksadıyla ASUS, geri bildirime ve şeffaflığa odaklanan kitle odaklı bir gelişim modeli kurdu. Kullanıcılar yeni yazılım web sayfasındaki müracaat formundan geliştirici takımına direkt geri bildirimde bulunabiliyor yahut resmi Republic of Gamers Discord sunucusunda sürat aşırtma denemeleri hakkında sohbet edebiliyor. Yeni sürümler her iki ortamda da açık yama notları ve dikkat edilmesi gereken problemler hakkında bilgilerle duyurulacak.

asus gpu tweak iii icin acik beta programini duyurdu 1 utieKgeZ | Tekno Deha

ASUS yıl boyunca GPU Tweak’e yeni birçok özellik getirmeyi planlıyor. Fakat bu özellikler temel fonksiyonları etkilememesi için çok dikkatli ve tekraren denetimden geçirilerek geliştirilecek. Birinci açık beta mühletinin akabinde web sayfasında kararlı ve beta sürümleri daima yer alacak. Böylelikle kullanıcılar tercih ettikleri çeşitten tecrübesi yaşayabilecek. Kararlı sürümler sadece uyumluluk ve bakım güncellemeleri alacakken yeni özelikler ise bir dizi beta sürümde olgunlaşacak. Bu özellikler kâfi testten geçtikten sonra ana sürüme eklenecek. Bu üzere dönüm noktalarında GPU Tweak III web sayfasında paylaşılacak blog yazılarıyla son güncellemeler hakkında geliştiricilerin görüşleri iletilecek.

GPU Tweak III – Bulunabilirlik

GPU Tweak III fiyatsız kullanılabiliyor. Açık beta sürümü tüm dünyada sürat aşırtma uzmanları ve amatörlerin denemesi için kullanıma sunuldu. Birinci sürüm sadece İngilizce olarak sunuluyor. Öteki lisanlar ise yıl içinde kullanıma sunulacak. Birinci beta mühletince kullanıcıların GPU Tweak III’teki yeni özellikleri denemesi tavsiye ediliyor. Klasik tecrübesi tercih eden kullanıcılar ise GPU Tweak II’nin kararlı sürümünü kullanabilir. GPU Tweak II sürümünün geliştirilmesine, GPU Tweak III’ün birinci açık beta devri tamamlandıktan sonra son verilecek.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.