e
sv

AstraZeneca CEO’su Aşının %95 Oranında Koruma Sağladığını Öne Sürdü

astrazenaca ceosu asinin 95 oraninda mudafaa sagladigini sav etti d4mCUbfk | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AstraZeneca CEO’su Aşının %95 Oranında Koruma Sağladığını Öne Sürdü

AstraZeneca ’nın CEO’su Pascal Soriot, Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirilen Covid aşısının, Türk bilim insanları Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Hasret Türeci tarafından geliştirilen Pfizer7BioNTech aşısına benzeri bir biçimde % 95 müdafaa sağlayacağını açıkladı. Soriot, bununla birlikte aşıya İngiltere’de bu ay acil kullanım onayı verilmesinin beklendiğini belirtti. Oxford/AstraZeneca aşısının depolama şartları ve maliyetinin öteki aşılara nazaran hayli uygun olması nedeniyle fakir ve gelişmekte olan ülkelerde yaygın olarak kullanılması bekleniyor.

Aşı

AstraZeneca teknodeha

İngiliz-İsveç ilaç şirketi AstraZeneca, bu savları doğrulayan dataları şimdi yayınlamadı. Geçen ay yayınlanan üçüncü basamak klinik denemelerin orta sonuçları, iki doz halinde uygulanan aşı ortalama olarak % 70 aktiflik oranı gösterdi. Lakin, evvel yarım doz ve akabinde tam doz uygulamasının % 90 aktiflik gösterdiği belirtilmişti. Bununla birlikte Pfizer/BioNTech aşısının koruyuculuğu % 95, Moderna aşısınıki ise % 94,5 olarak açıklandı.

Acil kullanım onayı

AstraZeneca teknodeha

Bununla birlikte Soriot, aşının bu hafta İngiltere İlaç ve Sıhhat Eserleri Düzenleme Dairesi (MHRA) tarafından acil kullanım onayı verilmesini bekledikleri belirterek, birinci olarak Eylül ayında Londra ve Güneydoğu İngiltere’de tespit edilen ve onu aşkın ülkeye sıçrayan virüsün agresif bir mutant çeşidine karşı “etkili” olacağını belirtti.

Soriot’un açıklamalarının akabinde AstraZeneca’nın yüzde 4 oranında yükseldi.

Maliyet

AstraZeneca teknodeha

Oxford/AstraZeneca aşısının depolama kolaylığı ve maliyet bakımından daha düzgün pozisyonda olduğu öne sürülüyor. Pfizer/BioNTech aşısının eksi 70 santigrat derecede ve Moderna aşısının eksi 20 santigrat derece sıcaklıkta saklanması gerekirken, Oxford aşısı olağan buzdolabı sıcaklıklarında eksi iki ile sekiz santigrat derece ortasında saklanabiliyor. Bu durum Hindistan ve öbür ağır nüfuslu fakir ve gelişmekte olan ülkeler için büyük avantaj yaratıyor.

Öte yandan Oxford aşısının ayrıyeten Pfizer ve Moderna seçeneklerinden daha ucuz olması bekleniyor; Doz başına ortalama olarak Pfizer/BioNtech aşısının 20 dolara (Yaklaşık 150 TL), Moderna aşısının 25 dolara (yaklaşık 186 lira) , Oxford/AstraZeneca aşısının ise 2,5 dolara (yaklaşık 20 TL) mal olduğu öne sürülüyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI