e
sv

Araba Fiyatları Düşer Mi? Tüketici Kararsız

araba fiyatlari duser mi tuketici kararsiz | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Araba Fiyatları Düşer Mi? Tüketici Kararsız

Türkiye otomotiv kesimi 2020’de özellikle fiyat artışları açısından epeyce hareketli bir yıl geçirdi. Fiyatlar aralık ayında birinci defa düşse de bu düşüş yıl içindeki artışların yanında devede kulak kaldı. Peki araba fiyatları 2021’de nasıl seyredecek? Bu mevzuyla alakalı dal içindeki isimlerin görüşlerini vakit zaman siz pahalı olurlarımıza sunuyoruz. Bu defa de bir ankete katılan tüketicilerin kanılarıyla karşınızdayız.

otomobilim.com, tüketici beklenti ve davranışlarını tahlil etmek gayesiyle 37.413 kişinin katıldığı anket bilgilerini derleyerek kesime ışık tutacak istatistikleri paylaştı. Ankete katılan tüketicilerin %53’ü fiyatların düşmeye devam edeceğini düşünüyor ve araç fiyatlarındaki bu düşüş, tüketicilerin %56.1’ini araç almaya teşvik ediyor. Tüketicilerin %47’si ise araba fiyatlarındaki düşüşün devam etmeyeceğini düşünüyor. Fiyatların düşüp düşmeyeceği konusundaki görüşlerin birbirine yakın oranlarda olması, tüketicilerin kararsız olduğu izlenimini veriyor.

araba tekno deha

Fiyatlardaki düşüş sonrası sıfır km arabalara olan ilginin kademeli olarak arttığı, cevaplayıcıların %43,1 oranında  sıfır araç kampanyalarına ilgi duyduğunu söz etmesinden anlaşılıyor. Bununla birlikte sıfır araç fiyatlarının geçmiş devirlere nazaran hala yüksek olması, ikinci el araçlara olan ilginin de sürmeye devam edeceğini işaret ediyor.

Sıfır araç kampanyalarına yönelik tüketici eğilimi ise daha fazla uygun kredi şartları ile araç alma imkanlarını kıymetlendirme istikametinde. Kendilerine hangi çeşit sıfır araç kampanyalarının ilgilerini çektiği sorulan iştirakçilerden %41.9’u avantajlı faiz oranlarıyla ilgili kampanyaların, %36,5’i ise nakit alım takviyesi sunan fırsatların öne çıktığını söylüyor. Takas kampanyalarına ilgi gösterdiğini tabir edenlerin oranı ise %17,9 düzeyinde.

Araba tekno deha

Gerçekleştirdikleri anket ile ilgili fikirlerini lisana getiren arabam.com Pazarlama Yöneticisi Dr. Naim Çetintürk, “Düzenli bir halde yaptığımız saha araştırmaları ile tüketicilerin nabzını tutmaya devam ediyoruz. Yaşadığımız fiyat değişimlerinin tüketici talebine ve tercihlerine olan tesirini ölçtüğümüz bu araştırma sonuçları bize Kasım ayından beri yaşanan sakinliğin düşen fiyatların da tesiri ile hem sıfır hem de ikinci ele olan ilgiyi yavaş yavaş tekrar artırmaya başladığını, fakat alıcıların fiyat düzeylerine temkinli yaklaştıklarını, bilhassa sıfır araba almayı düşünenlerin araç finansmanı konusundaki takviyeler ve teşviklerle daha çok ilgilendiklerini gösteriyor.

Anket sonuçlarına nazaran tüketicilerin fiyatlardaki düşüşün devam etmesi tarafındaki kararsız tavrı, son haftalarda yaşadığımız sakinliği açıklar nitelikte. Alıcı ve satıcıların değişen fiyatları içselleştirmesi sonrası pazardaki hareketliliğin biraz daha artmasını beklemek mümkün olabilir” biçiminde konuştu.

Araba tekno deha

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Araba Fiyatları Düşer Mi? Tüketici Kararsız