e
sv

APU Sistem Toplama Rehberi

apu teknodeha.com | Tekno Deha
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

APU Sistem Toplama Rehberi

Bütçesi kısıtlı olanlar için APU sistem toplama rehberi açtık. Gelin, birlikte bakalım.

APU Sistem Toplama Rehberi

APU Sistem Toplama Rehberi

İlk önce APU nedir bilmekte yarar var. Önceden Fusion olarak bilinen AMD Hızlandırılmış İşlem Birimi (APU), merkezi bir işlem birimi (CPU) ve grafik işleme birimi ( GPU) tek bir kalıpta. APU’lar, entegre grafik işlemcileri (IGP’ler) içeren genel amaçlı işlemcilerdir.

AMD, Ocak 2011’de birinci nesil APU’lar, yüksek performans için Llano ve düşük güçlü cihazlar için Brazos’u duyurdu. Yüksek performans için ikinci nesil Trinity ve düşük güçlü cihazlar için Brazos-2 Haziran 2012’de duyuruldu. Üçüncü nesil Kaveri yüksek performanslı cihazlar için Ocak 2014’te piyasaya sürülürken, düşük güçlü cihazlar için Kabini ve Temash 2013 yazında duyuruldu. Zen mikro mimarisinin lansmanından bu yana Ryzen APU’lar ilk olarak DDR4’te Raven Ridge olarak küresel pazara çıktı Platform, bir yıl önce Bristol Ridge’den sonra.

Sony PlayStation 4 ve Microsoft Xbox One sekizinci nesil video oyun konsollarının her ikisi de yarı özel üçüncü nesil düşük güçlü APU’lar kullanıyor.

Tümleşik Intel Grafik Teknolojisine sahip Intel CPU’larda ayrıca tek bir kalıpta bir CPU ve GPU bulunur, ancak HSA desteği sunmazlar.

 

1.CPU (İşlemci)

APU Sistem Toplama Rehberi

İlk dikkat etmemiz gereken bileşen CPU’dur. AMD Ryzen’lerin sonu G ya da GE ile biten modellerinde I-GPU (APU) bulunur (AMD Ryzen 5 4600G gibi). Intel’de ise sonu “F” ya da “KF” ile bitmeyenlerde bulunur (Intel Core i3 10100 gibi).

 

2. RAM

apu 3 teknodeha.com | Tekno Deha

İkinci dikkat etmemiz gereken bileşen ise RAM’dir. I-GPU’ya sahip sistemlerde çift kanal (dual channel) ve yüksek MHz RAM’ler kullanılmalıdır.

 

3. Anakart

apu 4 teknodeha.com | Tekno Deha

Bir I-GPU (APU)’ya sahip sistemde en son anakarta dikkat edilir. Bunun nedeni ise görüntü çıkış kaynaklarındandır. Kullanmak istediğiniz cihaz ile anakartınızın aynı çıkışa sahip olması gerekmektedir (HDMI, DVI-D DL, DP gibi).

 

Daha fazla makale okumak için buraya tıklayın.