e
sv

Apple Yağmalanan iPhone Fabrikası İçin Ceza Kesti!

apple yagmalanan iphone fabrikasi icin ceza kesti cpzWgZZZ | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple Yağmalanan iPhone Fabrikası İçin Ceza Kesti!

Geçen hafta Hindistan’da Apple eserleri tedarik eden bir fabrika olan Wistron’da olaylar yaşanmıştı. Kelam konusu olaylar yerini daha büyük çaplı şovlara bırakmaya başlamış hasar milyonlarca dolar olmuştu. Hindistan’ın Wistron fabrikasında başlayan protestolar binlerce iPhone’un yağmalanmasıyla devam etmişti. Burada yaşananlara sebep olan şeyse fabrikanın fazla emekçi çalıştırıp fiyatlarını vermemesiydi. Aslında bu protestonun direkt Apple ile ilgisi bulunmuyor lakin Apple eserleri üreten bir fabrikada bu türlü bir olayın yaşanması tekrar de dikkat çekiyor. İşte Apple olaya el attı ve iPhone yağmalaması fabrikaya ağır patladı:

Hindistan’daki Wistron iPhone yağmalaması ile gündeme gelmişti

Hem Hindistan kaynaklı haber siteleri hem de Reuters mevzu hakkında kimi haberler yayımladı. Reuters tarafında yer alan habere nazaran fabrikanın cezası, çalışanlara nasıl davranıldığı araştırılana kadar ‘bir mühlet çalışmayacak’ olması. Apple’ın birinci yaptığı araştırmanın sonuçlarına nazaran, tedarikçi firmada davranış kuralları ihlal edildi ve bunun yaptırımı birinci etapta iş durdurma oluyor. Bunun yanı sıra Wistron fabrikasının Hindistan operasyonlarını yöneten lider yardımcısını misyondan alındı. İlerleyen süreçte Apple tarafından nasıl yaptırımlar gelir bilinmiyor.

Görünüşe nazaran çalışma saatlerini düzgün yönetememiş olan fabrika yöneticisinin savunmasına nazaran bu da ödeme fiyatlarında gecikmeye neden olmuş. Kesin olarak, Wistron’un da itiraf ettiği üzere Ekim ve Kasım aylarında kimi emekçilere vaktinde ödeme yapmadı. Ayrıyeten araştırmalara nazaran, Wistron’un müsaade verilen sayıdan 5 bin 500 daha fazla kişi çalıştığı ortaya çıktı.

Neler olmuştu? Kontratlı çalışanlar ödenmemiş fiyatlar yüzünden ayaklanmıştı ve 12 Aralık’ta fabrikayı, makineleri ve iPhone’ları yağmalamıştı. Bu kapsamda protestolar Wistron’a milyonlarca dolar ziyan vererek fabrikanın kapanmasına neden olmuştu.

Apple yağmalanan iPhone fabrikası için ceza kesti!

Meselelerin araştırılmaya devam ettiğini duyuran Apple, “Ana gayemiz, tüm emekçilere onurlu ve saygılı bir biçimde davranılmasını ve fiyatların derhal tam olarak tazmin edilmesini sağlamaktır” diyor.

Wistron ise bahis hakkında yaptığı bir açıklamada, “Bu yeni bir tesis ve genişledikçe kusurlar yaptığımızı anlıyoruz. İş ajanslarını ve ödemeleri yönetmek için uygulamaya koyduğumuz kimi süreçlerin güçlendirilmesi ve güzelleştirilmesi gerekiyor.” vurgusunu yaptı. Wistron, takımlarını tekrar yapılandırdığını ve çalışanların isimsiz şikayette bulunmaları için 24 saat yardım çizgileri kurduğunu duyurdu.

Bilmeyenler için Wistron, Apple’ın en büyük global tedarikçilerinden biridir. Hindistan’da iPhone 7 modülleri ve ikinci jenerasyon iPhone SE aygıtları üretiliyor.

 

 

Emsal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

etiketlerETİKETLER

Sıradaki içerik:

Apple Yağmalanan iPhone Fabrikası İçin Ceza Kesti!