e
sv

Apple: Özelleştirilmiş 64-bit çalışmaları bizimle başladı

apple ozellestirilmis 64 bit calismalari bizimle basladi n8WUGbBF | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ARM tabanlı Apple M1 yongasına geçiş yaparak masa üstünde yeni bir ihtilalin haberini veren Apple’ın elbette çalışmaları çok eskiye dayanıyor. Steve Jobs periyodunda başlayan özelleştirilmiş çekirdek çalışmaları firmayı bugünlere getirdi.

Birinci 64-bit ARM özelleştirmesi Apple’a ilişkin

Özelleştirilmiş A serisi işlemcilerin çekirdek çalışmalarında yer almış eski Apple mühendisi Shac Ron yaptığı açıklamalarla geçmişe ışık tuttu. Sanılanın tersine 64-bit özelleştirilmiş ARM çalışmalarına daha erken başlayan Apple; ARM’dan bile daha evvel tamamlamayı başardı.

ARM’ın kuruluşunda kıymetli bir rol oynayan Apple açıklamalara nazaran 2010 yılında iş birliğine başladı. Bu iş birliği kapsamında Apple özel bir ARM64 komut seti mimarisi – ISA elde etti ve çalışmalar bunun üzerinde ağırlaştı. Sonrasında bu ARM64 ISA projesi başka tasarımcıların mimarilerinde de yer aldı.

Birden fazla çekirdek ve düşük saat frekansları ile verimliliğe odaklanan Apple ortadan 3 yıl geçtikten sonra yani 2013 yılında Apple A7 ile birinci özelleştirilmiş 64-bitlik ARM çekirdeğini piyasaya sürdü.

Bu periyotta şimdi ARM müşterilerine özel 64-bit mimarisi lisanslamasına bile başlamamıştı. Bunun yerine Cortex-A57 ve Cortex-A53 çekirdekleri birinci olarak piyasaya çıktı. Qualcomm dahil dizayncılar 64-bit macerasına bu mimariler ile başladı.

Apple

Apple’dan sonra Qualcomm birinci ARM64 çekirdeğini Krait serisinin devamı olan Kryo ile 2014 yılında geliştirmeye başladı. Hatırlanacağı üzere Snapdragon 810 ile hayal kırıklığı yaşayan Qualcomm Kryo tabanlı Snapdragon 820 yonga setini 2015 yılında piyasaya sürmüştü. Samsung da tıpkı devir Mongoose çalışmalarına başlayarak kısa müddet sonra Exynos yonga setlerinde yer vermişti.

Shac Ron bu açıklamayı M1 yongalarının ARM ISA projesi sayesinde ortaya çıktığı fikrine karşı yaptı. Ron temelinde ISA projesi olsa da yenilikçi Apple çalışmaları ile bugünlere gelindiğine vurgu yaptı.

Elbette Shac Ron haklı olabilir lakin şimdilerde tarihe karışan AppliedMicro firması 64-bitlik özelleştirilmiş mimariyi X-Gene sistemlerine 2011 yılında entegre etmişti. Bununla birlikte pek fazla ismi duyulmadı ve başarılı olamadı.

Benzer makaleler için: teknodeha.com

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI