e
sv

Apple : iPhone’da olan iPhone’da kalır | Yeni saklılık yaklaşımı

apple iphoneda olan iphoneda kalir yeni saklilik yaklasimi fOer2qdf | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple yeni kuşak eserlerini anlatırken, donanım ve yazılım tarafındaki güncellemelere ek olarak, bireylerin en temel hak ve özgürlüklerinden biri olan kapalılık siyasetini da geliştiriyor. Kuşkusuz hem donanım hem de yazılım, daha doğrusu bir ekosistem ve platformun çekirdek bileşenleri olan;
– Yazılım: İşletim sistemi ve ana uygulamalar
– Donanım:  İşlemci ve güvenlik bileşenleri
– Aygıt: Akıllı telefon, tablet, bilgisayar, ve öteki eser kümeleri
Eş vakitli olarak üreten ve geniş kitlelerin erişimine sunan Apple’ın, bu çerçevede güvenlik siyasetlerini geliştirme konusunda kıymetli bir avantajı ve birebir vakitte kullanıcılara karşı çeşitli sorumlulukları var. Daha evvel duyurdukları, iPhone’da olan iPhone’da kalır mottosuyla bu alandaki yaklaşımlarını kamuoyu ile paylaşan ve bilhassa T serisi çiplerle birlikte aygıtlarındaki güvenlik alınlarını, gelişmiş algoritmaların temel teşkil ettiği ileri şifreleme metotlarıyla desteklene Apple, iOS 14.3 ile birlikte güvenlik özelliklerini bir defa daha geliştiriyor ve yenilikler ekliyor.
Apple iPhone da olan iPhone da kalir Yeni gizlilik yaklasimi127994 1 | Tekno Deha
Tim Cook: ”Apple için saklılık, en temel insan hakkıdır. İnternette sizi izleyenler, camınızdan içeri bakan birinden daha çok şey biliyor sizin hakkınızda, çok daha fazla şey…”
Pekala tam olarak bizi neler bekliyor, gelin kısaca anlatmaya çalışayım.
App Store uygulama marketine yeni zorunluluklar getirildi. Apple’ın kendisi de dahil olmak üzere tüm geliştiricilerin buna uyması zarurî aksi takdirde güncelleme yahut orijinal bir sürüm sunmak isteyen geliştiriciler bunu yapamayacak. Aslında iki temel sac ayağından oluştuğunu söyleyebilirim;
1- Geliştiriciler uygulama sayfasında kullanıcılara yeni sürümle gelen saklılık özelliklerini açık halde anlatmak zorunda.
2- iOS’dan tvOS’a kadar Apple’ın bütün işletim sistemlerinde, onlara ilişkin olan uygulama marketinde, geliştiriciler bir yenilik sunmadan evvel Apple’ın hazırladığı güvenlikle alakalı soruları şeffaf biçimde cevaplaması, kapalılıkla ilgili tüm bilgileri paylaşması ve bu bilgilerin erişilebilir olmasını mecburî tutuyor.
Apple iPhone da olan iPhone da kalir Yeni gizlilik yaklasimi127994 2 | Tekno Deha
 Apple’ın en büyük teknoloji fuarında rakiplerine yaptığı gönderme: ”iPhone’da olan, iPhone’da kalır…” 
Apple’ın açıklamasına nazaran bu güncelleme ile hedeflenen, kullandığı uygulamanın topladığı bilgiler hakkında kullanıcıları bilgilendirmek ve uygulama tercihini yaparken saklılık kriterini göz önünde bulundurmasına teşvik etmek. Tekrar Apple’ın sözüne nazaran, uygulama marketindeki bu yeni yaklaşım sanayi genelinde yenilikçi, yesyeni bir devri temsil ediyor.  Yeni bir yaklaşım açısı olduğu için Apple yalnızca son kullanıcılar değil, geliştiricilere de bir ekip yeni araçlar sağlıyor ve geçiş sürecinde saklılıkla ilgili yeni beklentilere daha kolay adapte olmalarını sağlıyor.
Uygulamalar ve aygıtlar günlük hayatta birtakım hizmet ve servislerin çalışabilmesi yahut gelişebilmesi ismine bir kadro bilgileri topluyor ve bunları kıymetlendirerek hizmet kalitesinin arttırılması hedefleniyor. Lakin şimdiye kadar yaşanan asli sorun, toplanan bilgilerin derinliği hakkında şeffaflık olmaması, kullanıcının isteğine bırakılmaması idi.
Apple
Apple’ın yeni siyaseti ile platformdaki tüm uygulamalar için daha açık bir stratejinin izlenmesini mecburilik haline getirilirken, ilgili uygulamanın hangi tip bilgilerle kullanıcıyı izleyeceği market sayfasında gösterilecek. Apple diyor ki kullanıcıyla paylaşılması kaydıyla, üç temel kategoride data toplamak mümkün olabilir.
1- İzleme bilgileri. Sıklıkla tüm tarayıcıların topladığı temel bilgi tipi. Kullanıcıların aygıt ve uygulamasına ilişkin kimi bilgilerin toplanarak hizmet kalitesinin yükseltilmesi. Örneğin aygıtların ekran çözünürlüğü zira uygun web sitesi, uygulama optimizasyonu ve performans iyileştirmeleri için toplanan bir donanım bilgisidir.
* Tarayıcı örneği vermişken, Safari’de izleme engelleme özelliği de bulunuyor. Bu sayede örneğin bir reklam sağlayıcısının, siteden siteye yaptığınız ziyareti izlemesi ve analitik datalar toplamasını engelleyebiliyorsunuz.
2- Kullanıcıyla ilişkilendirilen bilgiler.  Cihazınıza ve hesabınıza özel yani sizinle ilgili bir ekip bilgilerin toplanması manasına geliyor. Bu noktada Apple, IOS güncellemesiyle birlikte kullanıcıların yeni bir uygulamada hangi bilgilerine erişebileceği yeni ve ayrıntılı bir müsaade idare güncellemesi getiriyor.
Apple iPhone da olan iPhone da kalir Yeni gizlilik yaklasimi127994 4 | Tekno Deha
Apple geçen hafta itibariyle yeni zımnilik özelliklerini hayata geçirdi ve uygulama geliştiricilere süratli bir biçimde buna yama talimatı verdi. Teknik olarak üstte geçen izleme dataları ve kullanıcıyla ait bilgiler, bir platform ya da aygıta özel konulara değil. Bugün bilhassa taşınabilir dünyanın genelinde bu çeşit bilgiler, kimi vakit gerçek manada sistemin gelişmesi ve tecrübe güçlendirilmesi, kimi vakitte geliştirici tarafında bilemeyeceğiz diğer planlara hizmet edebilir.
Lakin görünen o ki, Apple bu noktada insiyatif alarak kendi idaresindeki marketler için bu tıp art plandaki bilgi toplama sürecine şeffaflık getirerek, kendi geliştirdiği uygulamalar da dahil olmak üzere Apple aygıtlarına market üzerinden kurulabilecek resmi tüm uygulamaların kapalılıkla ilgili tüm özellikleri açıklamasını zarurî tutuyor.
Apple
Zımnilik çatısı altındaki uygulamalar, öbür bir bireyi etkilemediği ve onun özgürlük alanına müdahale etmediği sürece en temel insan haklarından biridir. Bu çerçevede kullanıcının isteği olmadan bilgilerin toplanması, bilhassa de ticari hedeflerle kullanılması ne yazık ki yaygın bir meseleydi. Şeffaf irtibat usulüyle uygulamaların bu bahiste neler amaçladığı ve topladığı bilgilerin açıkça gösterilmesi, kullanıcıların daha özgürce ve daha yüksek farkındalıkla tercih yapmasına aracı olacaktır. Ayrıyeten uygulama müsaadelerin kapsamlı idare düzeneği da kuşkusuz kıymetli bir araç. Apple’ın bu hususta insiyatif alması ve farkındalık yaratacı bir grup tedbirleri zarurî hale getirmesi de epey değerli.
iPhone’da olan iPhone’da kalır sloganı Apple’ın geçtiğimiz yıllarda, CES Teknoloji Fuarı’nda kullandığı bir motto oldu. Dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı  olan CES, Nevada Eyaleti’nin Las Vegas kentinde yapılıyor. Bilenler yahut duyanlar olmuştur, günahlar kenti olarak da bilinen Las Vegas’ın turizm söylemi haline gelen sloganı, Vegas’da olan Vegas’da kalır idi, Apple’da buna atıfta yapıp fuara katılan teknolojili firmalarına gönderme yaparcasına kendi saklılık özelliklerini vurgu yapmıştı. Şahsî bilgilerin mahremiyeti, daha evvel olmadığı kadar kıymetli bir muhtaçlık haline geldi, hasebiyle tüm firmaların en yüksek düzeyde hassasiyet göstermesi gereken bir alana dönüştü.
Apple

Pekala Apple kendi uygulamalarında gizlilik için neler yapıyor, gelin onlara göz atalım. 

– Safari: Üstte da bahsetmiştim, Safari tarayıcısı reklam verenlerin sizi izlemesini engelleyebiliyor.
– Apple Maps: Gittiğiniz yer bilgilerini hesabınızla eşlemiyor, seyahat geçmişinizi tutmuyor, saklamıyor.
– Fotoğraflar: Buradaki fotoğraflar aygıtta kalıyor. Apple fotoğraflarla ilgili yenilikçi özellikler geliştirmek için fotoğraflarınızın buluta yüklenmesini istemiyor. Makine öğrenme bulutta değil, aygıtta gerçekleştiriliyor.
– iMessage: Apple’ın dediğine nazaran ileti atan ve alan dışında iletilere erişilemez.
– Siri: Apple hesabınız, Siri ile eşlenmiyor, ve isteklerinizi anonim kişi olarak görünüyor. Apple’a nazaran Siri, kim olduğunuza değil, ne istediğinize bakarak gelişen bir asistan.
– Apple News: Haberler uygulaması sizi tercihlerine nazaran özelleştirilmiş haberler getiriyor. Lakin buradaki istek ve okuma tercihleriniz hesabınıza eşlenmediği için Apple ne okuduğunuzu görmüyor ve şahsa özel olarak anlamıyor.
– Apple Hisse: Şimdi ülkemizde olmaya ödeme sisteminde Apple, kredi kartı bilgilerinizi görmüyor ve yaptığınız ödeme süreçlerinin kaydını tutmuyor.
– Sıhhat uygulaması: Son devrin kapalılık konusundaki en kıymetli uygulama alanlarından. Apple’ın açıklamasına nazaran kullanım hangi bilgilerin uygulamada olacağını ve kimlerle paylaşılacağını kendisi belirliyor.
– App Store: Yeni güncelleme ile kullanıcılar, saklılık özelliklerine nazaran de uygulama tercihinde bulunabilecek.
Apple zımnilik konusunda bunlarla hudutlu kalmıyor ve birebir vakitte hükümetlerden gelen talepleri de şeffaflık raporuyla sistemli olarak paylaşıyor ve ülke ülke yeni istatistikleri herkesin erişimine açık tutuyor;

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

Sıradaki içerik:

Apple : iPhone’da olan iPhone’da kalır | Yeni saklılık yaklaşımı