e
sv

Apple , iPhone 13 için 5 nm üretim bandına el koydu!

apple iphone 13 icin 5 nm uretim bandina el koydu UND7Spw2 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple, iPhone 13 için 5 nm üretim bandına el koydu!

A14 Bionic ile bölümdeki birinci 5 nm işlemciyi kullanıcılara sunan Apple, yeni yılda rakiplerine fırsat vermek istemiyor. Apple’ın işlemci üretimindeki en büyük tedarikçisi TSMC, şu sıralar epeyce ağır. AMD, Qualcomm, Mediatek ve Broadcom üzere büyük firmalara da çip takviyesinde bulunan TSMC, Apple ile olan münasebetlerini riske atmak istemiyor. Bu doğrultuda Apple, 5 nm üretim bandının yüzde 80’ini kendisi için ayırmış durumda.

TSMC, ağır talep sonrası silikon devre levhalarının fiyatlarını artırma kararı almıştı.

Şirket 5 nm üretim konusunda kendini 2021 yılında garantiye alıyor

Apple ile olan bağlarını ilerleten TSMC, böylesine bedelli bir müşteriyi kaybetmek istemiyor. Apple tarafından kıymetli bir iş ortağı olarak kabul edilen TSMC, 5 nm üretimi için çalışmalarını hızlandırmış durumda. 2021 yılının birinci çeyreğinde yeni bir tesis açacak olan TSMC, bu tesisin faaliyete girmesi ile her ay yaklaşık 9.000 adet silikon devre levhası üretmeyi planlıyor.

Apple, iPhone 13 için 5 nm üretim bandına el koydu!

Apple ise 2021 yılında tanıtacağı yeni işlemciler için 5 nm üretim bandının yüzde 80’ini kendisine ayırmış durumda. Bu yıl içerisinde gelmesi beklenen yeni işlemciler ortasında 2021 model iPad Pro‘da kullanılması beklenen A14Z Bionic olacak. A14Z’ye ek olarak, geçtiğimiz ay tanıtılan Arm tabanlı M1 çipinin yeni versiyonu da 5 nm üretimden geçecek. Yıl sonuna gerçek ise iPhone 13 ailesine güç verecek olan A15 Bionic’in tanıtılması bekleniyor. Tüm bu işlemcilere sağlanacak tedarik ise TSMC tarafından karşılanacak.

TSMC, haricinde Qualcomm, Mediatek ve Broadcom üzere şirketlere de 5 nm için teminat vermiş durumda. TSMC, farklı şirketler ve eserler için 5 nm üretimin akabinde 5 nm+ ve gelişmiş 5 nm düğümlerine geçecek.

 

 

Benzeri makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI