e
sv

Apple ’ın tedarikçisi Uygur Türklerini zorla çalıştırıyor

applein tedarikcisi uygur turklerini zorla calistiriyor 7agIyJFa | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 1

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple ’a lens ve ekran kesimleri üreten Çinli Lens Technology’nin Uygur Türklerini zorla çalıştırdığı ortaya çıktı. Çinli bir teknoloji firmasının Uygurları fişleyen yazılım geliştirdiği konuşulurken, Apple’ın tedarikçisinin insanlık dışı uygulama ile gündeme gelmesi yansılara neden oldu. Apple ‘Köle işçi’ haberini yalanlarken, ortaya atılan ispatlar, olması soru işaretlerine neden oldu.

Washington Post’un haberine nazaran; Müslüman Uygur Türkü nüfusunun ağır olduğu bölgelerden tedarikçi firma Lens Technology’e personel transferi yapıldı. Şirketin fabrikasında Pekin idaresinin soykırım siyasetlerine maruz kalan Uygur Türkleri zorla çalıştırıldı. ‘Köle işçi’ Uygur Türkü sayısı binlerle tabir ediliyor.

Apple yalanladı lakin deliller var

Apple sözcüsü, Uygur Türkü çalışanların zorla çalıştırıldığına dair gelen haberi yalanladı. Apple’ın zorla çalıştırmaya “sıfır tolerans” siyasetine sahip olduğunu belirtti. Tedarikçiler için belirlenen siyasetlerin ihlali sonucunda, iş feshi yapılacağını aktardı. Ayrıyeten firmanın tedarikçi firmalarda çalışanlar için de müdafaacı olduğu ve herkese hürmet duyulduğunu belirtti.

İddiayı ortaya çıkaran Tech Transparency Project ise internete sızan argümanların doğruluğunu savunuyor. Örnek verilen bir dokümanda, Lens Technology’e ilişkin bir fabrikadaki Uygur Türkü çalışanların işe başlamadan evvel alındıkları yere geri gideceği belirtildi. Lakin COVID-19 salgını sonrasında askıya alınan tarifeli uçuşlar nedeniyle Uygur Türklerinin beklediği aktarıldı. Sonrasında tarifeli uçuşların başlamasıyla Uygur Türklerinin seyahat ettiği belirtildi.

Apple ’ın tedarikçisi Uygur Türklerini zorla çalıştırıyor

Diğer bir evrakta de iş gücü transferinin nasıl yapıldığına dair bir rapor olduğu belirtiliyor. Bu rapora husus olan çalışanların de zorla çalıştırılan Uygur Türkleri olduğu aktarılıyor.

Çin, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uzak bir tesiste çalışma ya da ‘eğitim faaliyeti’ mazeretiyle toplama kamplarında tutulma seçenekleri sunuyor. Çalışmayı seçenler ise iş merkezlerinde tutuluyor. Pekin idaresi asimilasyon siyasetleri çerçevesinde 4 milyona yakın Uygur Türkünü toplama kamplarında tutuyor.

 

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI