e
sv

Apple Car Yeni Bir Batarya Teknolojisi İle Gelecek

Apple Car Yeni Bir Batarya Teknolojisi İle Gelecek
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Apple Car Yeni Bir Batarya Teknolojisi İle Gelecek

Teknolojini gelişmesi ile elektrikli ve otonom araçların da kıymeti artmaya başladı. Elektrikli araçlar etraf için hayli değer taşırken, otonom araçlar da pandemi sürecinde tekrardan gündeme geldi. AutoX tarafından geliştirilen otonom taksiler, Çin sokaklarından denenmeye başladı bile. Son vakitlerde ise uzun vakittir devam eden Apple Car savları şiddetlenmeye başladı. Sızıntılara nazaran, Apple Car için özel bir batarya teknolojisi geliştiriliyor.

Birinci şoförsüz traktör de geçtiğimiz günlerde tanıtılmıştı.

Apple Car Nanocell batarya teknolojisi ile sunulacak

Reuters‘in özel haberine nazaran, Apple’ın şoförsüz araba teknolojisi ilerlemeye devam ediyor. iPhone üreticisinin Project Titan olarak bilinen birinci otomotiv çalışmaları, 2014 yılında başlamasına karşın epey istikrarsız bir yapıda ilerledi. Hatta Apple, bir noktada çalışmaları dahi durdurmuştu. Fakat daha evvel Apple’dan ayrılan ve Tesla’da çalışan Doug Field (Şimdilerde Apple Lider Yardımcısı), projeyi denetlemek için 2018 yılında Apple’a geri döndü ve 2019 yılında 190 kişiyi gruptan çıkardı.

Apple Car Yeni Bir Batarya Teknolojisi İle Gelecek

İsimlerini vermek istemeyen ve proje içerisinde bulunan iki şahsa nazaran Apple, 2019 yılından itibaren son kullanıcı için uygun bir araç yapmayı hedefleyecek kadar ilerlemiş durumda. Apple Car için geliştirilen batarya teknolojisi de epey kıymet taşıyor. Bilinen lityum-iyon bataryaların bilakis, Apple Car’da kullanılacak bataryanın nanocell ismi verilen bir teknolojiye dayanacağı belirtiliyor. Teze nazaran nanocell bataryalar, lityum demir fosfat yapısına dayanıyor. Bu yapı, lityum-iyon yapısına nazaran ısıya daha destekli ve daha uzun menzil sunabiliyor.

Lakin otonom bir araç yapmak, Apple üzere büyük bir şirket için bile epeyce zorlayıcı olabilir. Aracın üretilmesindeki zorluğun yanı sıra, lojistik ve pazarlama üzere çok önemli maliyet gerektiren unsular da mevcut. Otonom ve elektrikli araç bölümünün devi Tesla‘yı kuran Elon Musk‘ın, otomobiller üzerinden yarar sağlaması 17 yılını aldı.

Apple Car Yeni Bir Batarya Teknolojisi İle Gelecek

Apple Car’ın sıfırdan Apple’a ilişkin bir otomobil olarak üretilme talihi var. Bu üretim sırasında öbür firmalarla da iştirak kurulabilir. Fakat, bunun yanı sıra klasik bir araba markasının ürettiği araca entegre edilen otonom sürüş sisteminin de Apple tarafından geliştirilme ihtimali mevcut. Bu durumda Apple sadece aracın otonom sistemini üretirken, otomobilin kendisi ise öteki bir geliştirici tarafından üretilecek.

Olağan koşullarda 2024 yılına kadar hayata geçirilmesi planlanan projenin, salgın nedeniyle daha geç bir tarihe ertelenme talihi da var.

 

 

Emsal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI