e
sv

Android Auto Nasıl Kullanılır: Türkiye’de var mı?

android auto nasil kullanilir turkiyede var mi N55mvIu6 | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android Auto Nasıl Kullanılır: Türkiye’de var mı?

Android telefonu olan ve araç kullanan bireyler ‘Android Auto nasıl kullanılır?‘ sorusunun yanıtını merak ediyor. Zira birçok kullanıcı Android Auto yazılımını Türkiye için kullanılmadığını düşünüyor. Fakat sahip olunan akıllı telefon ve araba modeline nazaran kullanımda farklılıklar oluşuyor. Bu nedenle kimi kullanıcılar arabalarında Android Auto’nun keyfini çıkarırken kimi kullanıcılar yalnızca Bluetooth bağlantısıyla arama ve müzik özelliklerini kullanabiliyor.

Yazıya başlamadan evvel ‘Android Auto Türkiye’de var mı?’ sorusunu ele almak gerekiyor. Yanıt ‘evet’. Lakin birtakım telefon modellerine Android Auto’nun eklenmemiş olması özelliğin kullanımını imkansız hale getiriyor. Öte yandan Google Play Store’dan Android Auto indirilmek istendiğinde Türkiye için ‘Bu öğe ülkenizde kullanılamıyor.’ uyarısı kendisini gösteriyor. Bunun için de birtakım kullanıcılar Android Auto APK’sı indirerek Android aygıtlarına kuruyor.

Android Auto Türkiye’de nasıl kullanılır?

Android Auto kullanabilmek için birinci olarak Android Auto destekleyen bir araba gerekiyor. Günümüzde birçok arabanın gelişmiş multimedya sistemleri olsa da kimileri Android Auto’yu desteklemiyor. Bu nedenle dayanağa sahip olmayan multimedya sistemlerinde Android Auto’yu kullanmak mümkün olmuyor. Bununla birlikte kullanıcıların sahip olduğu Android aygıtlarında Android Auto’nun da bulunması gerekiyor. Bu iki takviye sağlandığında gereken koşullar oluşmuş oluyor.

Temel manada ‘Android Auto nasıl kullanır?‘ sorusunun karşılığını vermiş olduk. Fakat birçok kullanıcının isyan etmesine sebep olan ve Android Auto’nun Türkiye’de çalışmamasına sebep olan nedenlere de göz atalım. Bunlardan birincisi olarak Android modellerinde gömülü halde gelen Android Auto takviyesinin kimi modellerde yer almaması. Hazır olarak modellerde yer almayan takviye nedeniyle araba ekranlarında Android kullanımı sağlanamıyor.

android auto tekno deha

Gömülü olarak gelmeyen Android Auto’yu manuel olarak kurup kullanmak içinse Google Play Store’a başvurmak gerekiyor. Lakin 2015’ten bu yana kullanıcılarla buluşmuş olan Android Auto için hala Türkiye takviyesi, mağaza üzerinde sağlanmamış durumda. Bu da kullanıcıların mağdur olmasına sebep oluyor.

Mağazadan yazılımı indiremeyen kullanıcılar için APK suramı tahlili bulunuyor. Birtakım internet sitelerinde yer alan APK’lar sayesinde Android Auto tecrübesi arabalarda sağlanıyor. Lakin indirilen APK’ların ne kadar inançlı olduğu ise bilinmiyor. Bu nedenle kimi kullanıcılar güvenlik hedefiyle APK indirmeye yanaşmıyor.

Google Play Store’dan inmiyorsa, birtakım kullanıcılar nasıl kullanıyor?

Yazının başında da belirttiğimiz üzere birtakım Android modellerinde bu özellik gömülü olarak geliyor. Bilhassa aygıtların Android 10 sürümüne geçmesiyle gömülü halde olan dayanağın daha fazla olduğu belirtiliyor. Bu nedenle şanslı kimi Android kullanıcıları, arabalarının multimedya sistemi üzerinden aygıtlarını denetim edebiliyor. Android Auto’nun internet sitesinde hangi marka ve model arabalarda dayanak bulunduğu belirtiliyor.

Android modelinizin ve arabanızın Android Auto dayanağına sahip olduğunu öğrendiğinizde yapılacak süreç ise çok kolay. Arabalar kablolu ve kablosuz olarak iki farklı formda Android Auto takviyesi sağlıyor. Şayet arabanız kablosuz (Bluetooth) aracılığıyla Android Auto sunuyorsa, aygıtınızı bağladıktan sonra multimedya sisteminden Android Auto’yu başlatmanız gerekiyor. Başlatmak için aracınızın durur konumda, el freni çekili halde olması gerekebilir. Bunun için multimedya sistemi ve aygıtınızda sizi yönlendiren bildiriler karşınıza çıkıyor.

Şayet arabanızdaki multimedya sistemi kablolu ilişki destekliyorsa, kabloyu bağladıktan sonra multimedya sistemi üzerinden Android Auto’yu başlatmanız gerekiyor. Kablolu irtibat için de aracın durur konumda ve el freni çekik halde durması gerekebiliyor. Bununla birlikte aygıt üzerinden Android Auto irtibatına müsaade vermek gerekiyor.

Android Auto başlatıldıktan sonra multimedya sistemi üzerinde desteklenen uygulamalar kullanılabiliyor, arama yapılabiliyor ve gelen iletiler görüntülenebiliyor. Bununla birlikte arabaların olmazsa olmazı müzik dinlenebiliyor. En büyük kolaylık olarak da Google Harita takviyesi ile navigasyon ayarlaması yapılabiliyor. Daha büyük ekranda olan harita sayesinde navigasyonla seyahat daha kolay olabiliyor. Google Assistant takviyesiyle de sesli komut özelliği kullanılabiliyor. Böylece araç kullanımı sırasında ele telefon almaya gerek kalmıyor. Android Auto kullanırken gelen bildirileri da Google Assistant’a okutma imkanı bulunuyor. Ayrıyeten sesli komutla bildiri yazılarak gönderim sağlanıyor.

Android Auto üzerinde Google uygulamaları olduğu üzere üçüncül uygulamalar da kullanılabiliyor. Lakin bu uygulamaların Android Auto için takviyesi sağlamaları gerekiyor. Şimdi yüksek sayıda uygulamanın bu özelliği desteklediğini söylemek mümkün değil.

Android Auto kullanımında şayet kablolu ilişki kullanıyorsanız, telefonunuz şarj da oluyor. Böylece daima yüksek batarya kullanımı sağlamak mümkün oluyor.

 

Editör notu

‘Android Auto nasıl kullanılır?’ yazısının sonuna geldik. Arabanızın Android Auto takviyesine sahip olup olmadığını buradan denetim edebilirsiniz. Ben Redmi Note 8 Pro telefonumla 2020 Renault Megane ve 2020 Skoda Scala üzerinde, elle Android Auto heyetimi yapmadan kullanım sağladım. Telefonum Android 10 olduğu için gömülü olarak Android Auto takviyesini bana sağladı.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Android Auto Nasıl Kullanılır: Türkiye’de var mı?