e
sv

Android 12’nin Duvar Kağıtları!

android 12ye iliskin birinci ekran manzaralari sizdi tLyOqBri | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Android 12’nin Duvar Kağıtları!

Google, büyük olasılıkla bu ayın ilerleyen günlerinde piyasaya sürülecek bir dizi Geliştirici Önizlemesi ve Beta’nın akabinde, Android’in bir sonraki ana sürümünü (Android 12) bu yılın sonunda yayınlayacak. Google, kararlı sürümün öncesinde, sürüme hazırlanmaları için vakit tanımak emeliyle ana ortaklarıyla dokümanları ve kaynak kodunu paylaşıyor. Bugün, Google’ın Android 12’deki değişiklikleri özetlemek için yaptığı sav edilen bir dokümanın erken taslağı çevrimiçi olarak sızdırıldı ve yeni kullanıcı arayüzünü ve fonksiyonel değişiklikleri gösteren ekran imajları evraktan çıkarıldı. Bu ekran imajlarının gerçekliğini tam olarak doğrulayamasak da, kelam konusu evrakın aslında gerçek olduğuna ve dahası bu ekran imgelerinin nitekim de kelam konusu evraktan geldiğine dair deliller gördük.

Tez edilen Android 12 ekran manzaralarından biri, yeni bir bildirim paneli kullanıcı arayüzünü sergiliyor. Şeffaflık ortadan kalkıyor ve yerini opak açık bej bir art plan alıyor, fakat renk muhtemelen mevcut temaya ve/veya Koyu Modun aktif olup olmadığına bağlı. Geri kalan bildirimlerle “konuşmalar” kısmı ortasındaki ayrım hala orada ve her bildirimin yuvarlatılmış köşeleri artık daha besbelli. Bildirim paneli kısmen genişletildiğinde gösterilen Süratli Ayarlar döşemelerinin sayısı 6’dan 4’e düşürülmüş ve her bir simgenin daha büyük olmasına neden olmuş. Tarih ve saatin pozisyonları değiştirilirken, sağ üst köşede yeni saklılık göstergeleri de var.

 

Bununla birlikte, Google’ın Android 12’ye yeni kapalılık özellikleri ekleyebileceği anlaşılıyor. Yeni Android sürümünde, bir uygulama kamerayı yahut mikrofonu her kullandığında durum çubuğu göstergeleri biçiminde bir ihtar alabilirsiniz. Bu durum çubuğu simgelerine dokunduğunuzda, ekranın üst kısmında kamerayı yahut mikrofonu tam olarak hangi uygulamaların kullandığını söyleyen bir açılır pencere görüntülenebilir. Google, bu kapalılık denetimlerini 2 yıldan fazla bir müddettir test ediyor, bu yüzden bunların sonunda Android 12’de karşımıza çıkacaklarını söyleyebiliriz.

Bu değişiklikle ilgili olarak, Android 12’deki “Gizlilik” ayarlarının yenilenmiş olduğu tez ediliyor. Yeni Kapalılık ayarları, pozisyon erişimini değiştirmenin yanı sıra kamerayı devre dışı bırakmak ve mikrofonu büsbütün kapatmak için geçişler içerebilir. “Sensörleri Kapat” Süratli Ayar kutucuğunu kullanarak cihazınızdaki tüm sensörleri aslında devre dışı bırakabilirsiniz, lakin bu döşeme sadece Geliştirici Seçeneklerini aktifleştirdiğinizde gösterilebilir. Android 12, bu sensör geçişlerini Saklılık ayarlarına yerleştirerek kullanıcı tarafından daha erişilebilir hale getirebilir.

Android 12’nin Ekran Manzaraları!
Android 12’nin Ekran Manzaraları!
Android 12’nin Ekran Manzaraları!
Android 12’nin Ekran Manzaraları!

Son olarak, Android’in widget seçimine yeni bir ekleme üzere görünen bir şeye sahibiz. Apple yakın vakitte iOS’a widget eklediğinde, kimi istikametlerden Android’in uygulamasından daha uygun olduklarını görmüştük. Google’ın widget’larda büyük bir revizyon planlayıp planlamadığını bilmesek de, en azından birkaç değişiklik yapmayı planlıyor üzere görünüyorlar. Birkaç ekran imajında, Android 12’de son iletileri, karşılıksız aramaları yahut aktiflik durumlarını vurgulayabilecek yeni bir “Görüşmeler” widget’ı görebiliriz. Gösterilen pencere aracı küçük ve sadece bir seferde en küçük boyutunda bir mesaj/çağrı/durum göstermeye yetecek kadar büyük görünüyor.

android 12ye iliskin birinci ekran manzaralari sizdi 5 | Tekno Deha

Bu makalenin yayınlanmasından kısa bir müddet sonra incelediğimiz evraklardan biri, Google’ın “konuşma widget’larını” tüm Android 12 aygıtları için zarurî bir özellik haline getirmeyi planladığını ortaya koyuyor. Bu widget’lar, tamamı PeopleManager sınıfında ayarlanan bir avatar, isim, bildirim içeriği ve durum bilgilerini içeren “Kişi Kısayollarına” erişim sağlıyor.

Görüntülediğimiz evrakın bir ekran manzarasına nazaran, Google ayrıyeten Android 12’ye kamera ve mikrofon göstergelerinin dahil edilmesini zarurî kılmayı planlıyor. Bu göstergeler, ekranın üst kısmında bariz bir halde gösterilmeli ve kamera yahut mikrofon açıldığında her vakit görünür olmalı Ayrıyeten ekosistem genelinde de birebir renge sahip olmalı. Android 12 için tam Uyumluluk Tarifi Dokümanına (CDD) ulaşana kadar diğer hangi değişikliklerin mecburî olacağını bilmiyoruz.

Yeniden, kelam konusu evrakın tamamını alamadığımız için, bu imajların gerçekliğini %100 doğrulayamıyoruz. Lakin, evrakın aldığımız ekran imgesi, muteber bir kaynaktan geliyor. Android 12’nin bu argüman edilen ekran imajlarını doğrulayan daha fazla delil alırsak, bunu başka bir gönderide takip edeceğiz. Ayrıyeten Google’dan bu sızıntı hakkında yorum yapmasını istedik ve bir karşılık alırsak bu makaleyi güncelleyeceğiz.

 

Benzer teknoloji ve işletim sistemi makaleleri için: teknodeha.com