e
sv

Amerika Karıştı! Twitter Trump’ı Engelledi!

trump1 reuters 16 9 1609994357 | Tekno Deha
avatar

Barış Yalçın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Bilindiği üzere ABD seçimlerinde kazanan demokrat lider Biden olmuştu. Bu durumu bir türlü kabullenmeyen Trump düğmeye bastı.

trump sosyal medya engeli teknodeha.com | Tekno Deha

Günlerdir sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlarda 6 Ocak tarihine işaret eden Trump olayların fitilini ateşleyen isim oldu. Sosyal medya üzerinden örgütlenen Trump destekçileri Amerika Kongre Binası’nı bastı.

Olayların çığırından çıkması üzerine güvenlik güçleri ve ulusal muhafızlar devreye girerek müdahalede bulundu. Bu arada Trump, Twitter üzerinden seçimin çalındığını iddia eden Tweetler atmaya devam etti.

Şok gelişme Amerika karıştı! Twitter Trump’ı engelledi!

Kongre binasında bir kişinin göğüsünden vurularak yaşam mücadelesi verdiği görüntüler sosyal medyada dolaşmaya başladı. Bunun üzerine Trump itidal çağrısı yaptı. Fakat bu açıklama Twitter’ın Trump’ı engellemesine neden olmadı.

trump sosyal medya engeli 2 teknodeha.com | Tekno Deha

Twitter yönetimi gece 01:00 saatlerinde Trump’ın hesabını askıya aldı. Böylece Trump’ın tweet atarak takipçilerini galeyana getirmesinin de engellemiş oldu.

Facebook da bu paylaşımlara sessiz kalmadı. Facebook ve Instagram, Donald Trump’ın 24 saat boyunca paylaşım yapmasını engellediğini belirtti.

Şimdi asıl merak edilen şey ise bundan sonra ne olacağı. Çünkü Trump başkanlığı bırakmaya pek de niyeti yok gibi görünüyor. Olayların diğer eyaletlere sıçraması ise an meselesi.

Biden ise olayların çığırından çıkmadan (daha ne kadar çıkacaksa) tarafları sağduyulu davranmaya  davet etti.

Ayrıca Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Tüm taraftarları itidal ve sağduyuya davet ediyoruz” denildi.

Bakalım Trump olayları nereye götürecek. ABD tarafında asıl korkulan şey ise Biden taraftarlarının da sokağa dökülmesi. Böyle bir şey ABD’de iç savaşın çıkmasına da neden olacaktır.

WASHİNGTON’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser, kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini duyurdu. Çarşamba 18.00’dan Perşembe 06:00’ya kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

DC’ye komşu Virginia eyaletinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Vali Ralph Northam, olağanüstü kararı aldı ve 18.00 itibarıyla Wasgington’la sınırı olan Arlington ve Alexandria kentlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanacağını duyurdu.

Öte yandan Washington DC’deki olaylar nedeniyle alınan sokağa çıkma yasağının ardından OHAL kararı da uzatıldı. DC’nin Belediye Başkanı Muriel Bowser, OHAL kararının 15 gün uzatıldığını belirtti.

Benzer makaleler için buraya tıklayın.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI