e
sv

Ryzen 5000 İşlemcilerin Mimarisinin Ayrıntıları

amd tasinabilir ryzen 5000 islemcilerinin mimarisini ayrintilandirdi FHKXuA7y | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Ryzen 5000 İşlemcilerin Mimarisinin Ayrıntıları

Cezanne APU’ları iGPU tarafında hala Vega kümelerine konut sahipliği yapsa da işlemci tarafında Intel’i mobilde zora sokacak geliştirmeyle geldi.

%15 daha büyük yonga

AMD’nin paylaştığı slaytlara nazaran Cezanne APU’sunun zar alanında Renoir’e kıyasla %15’lık artış kelam konusu. 10.78 milyar transistörü barındıran yonga bu açıdan %10 daha fazla transistörden oluşuyor.

Cezanne’nin asıl getirisi: Zen 3, ortak ve daha büyük önbellek

Cezanne’nin Renoir’in üzerine getirdiği en büyük yenilik elbet Zen 3 mimarisi. Jenerasyonlar ortası %23 tek çekirdek performans artışı sunan Ryzen 5000 ailesi evvelki kuşağın 8 MB’lık L3 önbelleğinin 2 katıyla, 16 MB’lık tampon bellekle desteklenmiş. Ayrıyeten önbellek dizaynıyla ilgili değerli bir ayrıntıya değinmekte yarar var.

Ryzen 5000 Tekno Deha

Daha evvel CCD’ler ortasında 4+4 halinde paylaşılan toplam 8 MB önbellek yerine Ryzen 5000’de 16 MB’lık önbellek tüm çekirdeklerin erişimine açık durumda. Ortak kullanıma açılan L3 düzey önbelleğin performansa tesirinin yerine nazaran tabloyu değiştirecek seviyede olduğunun altını çizelim.

Yüksek frekanslarda bellek takviyesi

Mimarisel iyileştirmeler sayesinde daha yüksek frekanslara ulaşabilen yongalar bu sefer ailecek SMT dayanağıyla gelmiş durumda. Ayrıyeten 4266 MHz’e kadar LPDDR4X bellek destekleyen yeni APU’ların DDR4 kitlerle de uyumluluğu da korunmuş.

Ryzen 5000 Tekno Deha

Tüm bu iyileştirmeler sonucunda Ryzen 9 5900HX, Intel’in mevcut üst düzey işlemcisi Core i9-10980HK’dan %19’a kadar süratli pozisyonda. AMD, taşınabilir Ryzen 5000 işlemcilerle birlikte masaüstünün akabinde taşınabilir segmentte de en süratli işlemciye sahip.

Vega iGPU

iGPU tarafında ise Vega’ya devam edildiğini daha evvel de belirtmiştik. Kırmızı grup iGPU’yu 2.1 GHz’e çıkararak frekans artışı ile düzgünleştirme sunmaya devam etmiş.

amd tasinabilir ryzen 5000 islemcilerinin mimarisini ayrintilandirdi 2 PySgvjOH | Tekno Deha

2.15 TFLOPS hesaplama kapasitesine ulaşan iGPU için daha fazla güç sağlanırken güç yünetimi başlığında da verimliliği arttıracak optimizasyonlara gidilmiş.

Daha uzun şarj ömrünün gerisindeki geliştirmeler

Bahis taşınabilir olduğu için güç tüketimi performans kadar değer arz ediyor. Ryzen 5000’de çekirdek seviyesine indirilen güç idaresi sayesinde daha her çekirdek daha optimum tansiyonda çalışabiliyor.

amd tasinabilir ryzen 5000 islemcilerinin mimarisini ayrintilandirdi 3 qUBbFkic | Tekno Deha

Ayrıyeten Ryzen 4000’de iGPU-CPU çekirdek tansiyonunun hakikat orantılı değiştiği nizamın bilakis iki ünitenin bağımsız hale getirilmesi sayesinde heterojen iş yükü kelam konusu olduğunda yonganın verimliliği daha üst düzeylere çekilebilmiş.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Ryzen 5000 İşlemcilerin Mimarisinin Ayrıntıları