e
sv

AMD, NVIDIA ve Intel ’in Yol Haritası Sızdırıldı

AMD, NVIDIA ve Intel ’in Yol Haritası Sızdırıldı
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AMD, NVIDIA ve Intel’in Yol Haritası Sızdırıldı

Teknolojinin gelişmesi ile bilgisayar pazarındaki rekabet de artmış durumda. Son yıllarda bilgisayar oyunculuğunun artmış olması, oyun donanımlarına olan ilgilerin de ayrıyeten artmasına neden oldu. Bilgisayar oyunları için gerekli olan donanım dediğimiz vakit ise birçok kişinin aklına elbette ekran kartı geliyor. Pekala AMD, NVIDIA ve Intel üzere büyük şirketlerin önümüzdeki yıllar için çizdikleri yol haritası nasıl olacak?

Sızdırılan bilgiler doğrultusunda, üç teknoloji devi de ekran kartı piyasasında büyük oynamanın peşinde.

AMD, NVIDIA ve Intel ekran kartları için yol haritası belirli oldu

NVIDIA ve AMD, geçtiğimiz aylardan yeni GeForce RTX 30 ve Radeon RX 6000 serisi ekran kartlarını tanıttılar. NVIDIA tarafında 8 nm Samsung üretimi çipler tercih edilirken, AMD tarafında ise 7 nm TSMC üretimi çipler tercih edildi. Böylelikle, NVIDIA ve TSMC ortasındaki uzun yıllardır süren paydaşlık da son bulmuş oldu. Bunun en büyük nedenlerinden birisi de Samsung’un, rakibi TSMC’ye nazaran silikon devre levhalarını daha ucuza satıyor olması.

AMD, Nvidia, Intel

Bu süreçte AMD tarafından çizilen yol haritası da ortaya çıktı. Radeon RX 6000 serisi ile RDNA 2 mimarisine geçiş yapan şirket, bir sonraki ekran kartlarında RDNA 3 mimarisine geçiş yapmayı planlıyor. Bu mimarinin 5 nm üretimden geçmesi beklenirken, TSMC tarafından üretilen çiplerin kullanılması bekleniyor.

NVIDIA tarafından çizilen yol haritası da AMD’ye benzerlik gösteriyor. Bilindiği üzere NVIDIA, bilim insanlarının isimlerini mimarilerinde kullanmayı seviyor. Ada Lovelace‘den esinlenen NVIDIA’nın yeni ekran kartlarında kullanılacak olan mimariye Lovelace ismini vermesi mümkün. Bu mimari, 5 nm üretim sürecine dayanacak. NVIDIA’nın TSMC’yi mi yoksa Samsuıng’u mu seçeceği şimdi bilinmiyor. Lakin ortaya atılan argümanlara nazaran NVIDIA oyun emeliyle üretilen kartlarda Samsung‘u, profesyonel işler için üretilen kartlarda ise TSMC‘yi tercih edebilir.

DG1 ile harici ekran kartı piyasasına giriş yapan Intel’in ise rakiplerine kıyasla daha çok çalışması lazım. DG1 ekran kartları, şimdilik son kullanıcı tarafından satın alınamıyor. Bu kartlar, daha çok ofis bilgisayarlarında kullanılmak üzere üretiliyor. Fakat, DG2 ve DG3 ile bu durum değişebilir. DG2 ile 6 nm üretime geçmeyi planlayan Intel, DG3 ile 5 nm üretimi hedeflemiş durumda.

 

 

Misal makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI