e
sv

AMD CEO’su Açıkladı: Daha Fazla Çekirdek Olacak

amd ceosu acikladi daha fazla cekirdek olacak FSUhdM5s | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

AMD CEO’su Açıkladı: Daha Fazla Çekirdek Olacak

CES 2021’de yeni Ryzen 5000 serisi taşınabilir işlemcilerini duyuran AMD, son yıllarda bilhassa Ryzen serisi ile çok iyi işler çıkardı. Masaüstü tarafında pazar üstünlüğünü ele geçiren kırmızı grup, taşınabilir ve sunucu tarafında da duracağa benzemiyor. AMD CEO’su Lisa Su, CES 2021’de verdiği küçük bir basın toplantısı ile şirketin yol haritası üzerine de konuştu.

Artık güçlü bir pozisyonda olan AMD, başka şirketler için endişelenmeden kendi teknolojilerini geliştirebilir bir pozisyona gelmiş durumda.

AMD yol haritası belli oldu: Daha fazla çekirdek, Zen 4 ve Zen 5

Masaüstü işlemciler, AMD’nin şu anda en güçlü olduğu pazar. Dizüstü bilgisayarlar ve sunucular ise AMD için potansiyel taşıyan en büyük iki pazar olarak görülüyor. Bu sebeple, AMD’nin tökezleme üzere bir bahtı yok. Şimdiden Zen 4 ve Zen 5 mimarilerine odaklandıklarını belirten Lisa Su, son derece rekabetçi olacaklarını da kelamlarına ekledi.

AMD CEO Çekirdek Tekno Deha

Şu anki azamî çekirdek sayıları taşınabilir için 8, masaüstü Ryzen için 16 ve sunucu sınıfı Threadripper için 64 olurken, iki kuşaktır çekirdek sayısında artış yaşanmadı. Bu durum Lisa Su’ya sorulduğunda gülerek, “Gelecekte daha fazla çekirdek sayısı olacak. Bu sayıların hudut olduğunu söylememem. Sistemin geri kalanı ölçeklendirdikçe gelecek.” açıklamasını yaptı.

AMD CEO’su Lisa Su, şirketin yol haritası hakkında öbür ayrıntılardan da bahsetti. Kırmızı grup, Intel’in Alder Lake-S işlemcilerde izlemeyi planladığı hibrit dizayna sıcak bakmıyor. Lisa Su, mevcut dizaynlarının çok için ölçeklendirildiğini belirtiyor. Ek olarak konsollara işaret eden Lisa Su, AMD’nin konsol departmanları için özel bir kısmı olduğunu da belirtti.

Lisa Su, Arm’ın bilakis x86‘ya olan inancını yineleyerek “ağır bir yatırımı hak eden güçlü bir ekosistem” olarak niteledi.

Lakin AMD, tüm bu gelişmelere karşın üretim kapasitesini garanti altına almadan yeni eserlere yatırım yapmaya devam edemez. Ryzen 5000 serisi masaüstü işlemcilerde yaşanan stok ıstırapları, bir müddet daha devam edeceğe benziyor. Lakin, korona virüsün yol açtığı üretim problemlerinin azalması ve AMD’nin inşasına başladığı tesislerin tamamlanması ile stok meselesinin ortadan kalkacağı kestirim ediliyor.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan ulaşabilirsiniz.

 

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI