e
sv

Facebook Marketplace İle Amazon Yağmur Ormanları Satılıyor

WhatsApp Image 2021 02 28 at 01.05.07 e1614463931216 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Facebook Marketplace İle Amazon Yağmur Ormanları Satılıyor

Brezilya’nın Amazon Yağmur Ormanlarının belli bölgelerinin Facebook aracılığı ile satıldığı farkedildi.

Amazon Yağmur Ormanları Satılıyor!

Amazon Yağmur Ormanları Satılıyor peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Satılmayan yerler ulusal ormanlar ve yerli halk için ayrılan yerlerdir. Facebook Marketplace ile koyulan bazı ilanlar çok büyük bölümleri kapsıyor.

Facebook Brezilyalı yetkililer ile bu satışları durdurmak için çalışacağını söyledi fakat Brezilyalı yetkililer bu durumla ilgilenmez ise Facebook bizde ilgilenmeyiz dedi. Etkilenen yerli topluluklardan birinin lideri, teknoloji firmasını elinden geldiğinden daha fazlasını yapmaya davet etti.

Kampanyacılar, ülke hükümetinin satışları durdurmak istemediğini iddia etti. Çevre STK’sı Kanindé’nin başkanı Ivaneide Bandeira, “Kara işgalcileri yasadışı arazi anlaşmaları yapmak için Facebook’a gitmekten utanmadıkları noktaya kadar kendilerini çok güçlü hissediyorlar” dedi.

Satmak Yasak İzin Verilmiyor

Orman,Yerel Orman, Ağaç gibi terimlerin Portekizce olarak çevirip konumunuda Amazon eyaletlerinden birini seçip illegal (yasadışı) olarak sattıkları ve bunları herkesin bulabileceği söylendi.

Bazı ilanlarda GPS görünümü Uydu görünümü bulunuyordur. Satıcıların çoğu, Brezilya’nın yasalarına göre arazi mülkiyetini ve sahipliğini kanıtlayan tek belge olan tapularının olmadığını açıkça söylüyor.

Brezilya Amazon’undaki ormansızlaşma 10 yılın en yüksek seviyesinde ve Facebook’un Pazaryeri, gizli bir kamerayla filme alınan Fabricio Guimarães gibi satıcılar için gidilecek bir site haline geldi. Yaktığı bir yağmur ormanında yürürken “Burada devlet görevlilerinin kontrol etme riski yok” dedi.

Amazon Yağmur Ormanları Satılıyor

İlanların çoğu Brezilya’nın yağmur ormanları bölgesindeki en ormansız olan bölgesi Rondônia’dan geldi. BBC, devletten dört satıcı ile varlıklı yatırımcıları temsil ettiğini iddia eden bir avukat kılığına giren gizli bir ajan arasında toplantılar düzenledi.

Amazon Yağmur Ormanları Satılıyor

Alvim Souza adlı bir insan  Uru Eu Wau Wau yerli rezervinin içindeki bir arsayı yaklaşık 16.400 sterline satmaya çalışıyordu. Gerçektende yüksek bir fiyat ama onca insan evsiz kalabilir. Umarım Satamaz.

200’den fazla Uru Eu Wau Wau insanından oluşan bir topluluğa ev sahipliği yapmaktadır. Brezilya hükümetine göre, dış dünyayla hiçbir bağlantısı olmayan en az beş grup da orada yaşıyor. O adam eğer o bölgeyi satarsa onlarca insan ne yapacak çaresizlik çok kötü birşey.

Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles dedi ki: “Başkan Jair Bolsonaro hükümeti, çevresel olanlar da dahil olmak üzere her türlü suç için sıfır toleranslı bir hükümet olduğunu her zaman açıkça ortaya koymuştur. Umarım dediği gibi davranır ve o ormanlara sahip çıkar.

Umarım o ormanlar satılmaz ve orda yaşayan insanlar evsiz kalmaz bu çok üzücü bir durum siz peki bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz aşağıdaki yorumlar kısmında ne düşündüğünüzü belirtmeyi unutmayınız.

Kaynak

Facebook Marketplace İle Amazon Yağmur Ormanları Satılıyor hakkındaki yazımız buraya kadardı, sizin Facebook Marketplace İle Amazon Yağmur Ormanları Satılıyor hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve sosyal medya kategorimizdeki yazılara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.