e
sv

Alibaba ’nın Büyümesine Çin Engeli

alibabanin buyumesine cin manisi | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Alibaba ’nın Büyümesine Çin Engeli

Yabancı kaynaklı ögelerin ülkesindeki hareketlerini daima denetim altında tutmasıyla bilinen Çin bu kere trilyon dolarlık hacme sahip Alibaba kümesine kafayı takmış durumda. Alibaba’nın büyümesi istenmiyor.

Alipay tartışmaların odağında

Aslında Alibaba holdinginin kasvetleri biraz daha Alipay tarafında ağırlaşıyor. Hayatına taşınabilir ödeme sistemi olarak başlayan Alipay ticaret platformunun da tesiriyle kısa müddette Çin’in en büyük ödeme platformu haline geldi.

Jack Ma yalnızca ödeme platformu olmak istemiyordu. Bu bakımdan birikim platformu, borçlanma, sigorta ve sıhhat idare servisleri üzere farklı alanlara yayıldı. Yeniden kısa müddette bu alanlarda da çok değerli bir güç haline geldi.

Haliyle Alibaba kümesinin tek başına bu kadar büyümesi kesim rakiplerini ve bilhassa bankaları rahatsız etti. Bir müddettir Çin’in değerli bankaları Alibaba’nın kanunsuz olarak para saçtığı savıyla düzenleme kurumlarına şikayette bulunuyordu.

Alibaba ’nın büyümesine Çin manisi

Nihayet Çinli düzenleyici kurumlardan beklenen atak geldi. Otoriteler Ant Group olarak faaliyet gösteren finans koluna ikaz gönderdi ve çekirdek yapısına yani ödeme platformuna geri dönmesini istedi.

Jack Ma yaptığı açıklamada tüketici haklarını korumak ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirmek ismine yetkili kurumlarla iş birliği yapacaklarını, sorun oluşturan mevzuların giderilmesine çalışacaklarını belirtti. Gelen bilgilere nazaran finansal kısımlar bir şirkette toplanarak bankacılık düzenlemelerine tabi olunacak.

Jack Ma ile ilgili yapılan atılımlar birinci değil. Geçtiğimiz ay Ant kümesinin borsaya açılma atağı engellenmişti. Ayrıyeten internet devinin inhisar oluşturma suçlamasından bir soruşturması da devam ediyor.

Benzer makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI