e
sv

Alibaba CEO’su: Jack Ma’ya ne oldu?

alibaba ceosu jack maya ne oldu thPW5iF5 | Tekno Deha
avatar

Ali Akpoyraz

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Alibaba CEO’su: Jack Ma’ya ne oldu?

Jack Ma’ya ne oldu? Alibaba ’nın kurucusu Jack Ma hakkında bir müddettir ortada birtakım savlar bulunuyor. Çin merkezli şirketin kurucusu olan Jack Ma, Alibaba’ya yönelik soruşturmaların akabinde 2 aydan daha uzun bir müddettir ortalıkta görünmüyor. Bu süreçte ise CEO hakkında kıymetli argümanlar ortaya atıldı. Kimi kaynaklar farklı bir ülkeye kaçtığını söylerken, kimi savlarda öldürüldüğü söyleniyor. Başları karıştıran bu sırra kadem basma olayında sizler için son gelişmeleri derlemeye karar verdik.

Jack Ma’ya ne oldu? Öldürüldüğü bile söyleniyor

Olaylar nasıl başladı? Alibaba’nın kurucusu ve Ant Group’un kurucu ortaklarından Jack Ma şirketlerine yönelik yapılan soruşturmaların akabinde ortalığa sessizlik hakim oldu. Dünyanın en varlıklı insanları ortasında yer alan Ma, 2 aydan daha uzun bir müddettir ortalıkta görünmüyor. Bloomberg’te yer alan bir habere nazaran Ma’nın servetinde ekim ayından beri kıymetli bir düşüş var. Ekim ayından bu yana 11 milyar dolar azalan servetinin yanında Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 25. sıraya kadar geriledi.

Financel Times’ta yer alan bir öteki habere göreyse Afrika’nın Kesim Kahramanları programında heyet olarak bulunan Jack Ma’nın ismi listeden kaldırıldı. Olağan kaidelerde epey ağır bir programı bulunan CEO’nun yavaş yavaş katıldığı programlardan isminin kaldırılması işlerin karıştığını gösteriyor. Şirketin sözcüsü de husus hakkında net bir açıklama yapmaktan kaçındı.

Alibaba nın kurucusu Jack Ma Jack Ma ya ne oldu 01 e1609934980393 | Tekno Deha

Twitter hesabından en son ekim ayında paylaşım yapılan Ma’nın öldürüldüğü savı ise toplumsal medyada dolanan bir görüntü ile tekrar alevlendi. Newsweek’in gün yüzüne çıkarttığı habere nazaran, 2014 yılında Çin’den kaçarak ülkede yaşanan yolsuzlukları ortaya çıkartan iş insanı Guo Wengui, 2019 yılında katıldığı bir programda Jack Ma’yı işaret eden öngörülerde bulunmuştu. Ma’nın yaptıkları sebebiyle ya mahpusa atılacağını ya da öldürüleceğini söyleyen Wengui’nin bu yorumu o devir çok dikkat çekmese de ekim ayından beri ortalıkta görünmeyen Ma’ya yönlendirilen bu öngörünün gerçekleşmiş olma ihtimali üzerinde duruluyor.

Ön görülerin yer aldığı görüntüde Wengui, Ma’ya atıfta bulunarak Çin’de tüm milyarderler için “hapse girmek yahut ölmek” üzere 2 seçenek bulunduğunu söylüyor. Görüntünün devamında ise Ant Group’un Çin’deki bankacılık sistemine meydan okuduğu gerekçesiyle başını sıkıntıya soktuğu vurgulanıyor. 2019 yılında yapılan bu açıklamalar periyodunda Jack Ma Çin’deki piyasaları düzenleyen kurumları ve kamu bankalarını eleştirmişti.

Alibaba nın kurucusu Jack Ma Jack Ma ya ne oldu 03 | Tekno Deha

Yaşanan bu olaylardan sonra Jack Ma’nın Çin hükümeti tarafından cezalandırıldığı argümanları güçlenirken, Ma’nın bir yandan kendisini kurtarmak için gizlice ülke dışına çıktığı belirtiliyor. Elbette şu anda ne öldürüldüğüne ne mahpusa atıldığına ne de ülke dışına kaçtığına dair bir bilgi elimizde bulunmuyor lakin ortaya çıkan bilgiler ışığında yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Jack Ma’ya ne olduğu hakkında ilerleyen günlerde gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Bizi takipte kalın.

 

etiketlerETİKETLER
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI