e
sv

Akıllı saat, COVID-19’un erken teşhisine yardımcı olabilir

akilli saatler covid 19un erken teshisine yardimci olabilir 14RUpIdj | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Akıllı saat, COVID-19’un erken teşhisine yardımcı olabilir

Mount Sinai Sıhhat Sistemi ve Stanford Üniversitesi yaptıkları iki bağımsız çalışma ile koronavirüsün erken teşhisinde akıllı saatlerin kıymetine dikkat çektiler. Çalışmalara nazaran Apple Watch, Fitbit ve Garmin akıllı saatlerinin semptomlar ortaya çıkmadan günler evvel COVID-19 enfeksiyonunun erken belirtisini saptamda yardımcı olacabileceklerini gösteriyor.

Erken teşhis için akıllı saatlerin kullanımı

Araştırmacılar, 29 Nisan – 29 Eylül 2020 tarihleri ortasında kalp atış suratı değişkenliğini (HRV) ölçen özel uygulamalarla donatılmış Apple Watch‘la çalışan yaklaşık 300 Mount Sinai sıhhat çalışanını izledi. Mount Sinai’deki araştırmacılar, Apple Watch’un bir bireyin kalp atışındaki ince değişiklikleri tespit edebildiğini keşfetti. Apple Watch’tan elde edilen datalarla, bir bireyin koronavirüse yakalandığını, hasta hissetmeden yahut test yoluyla enfeksiyon bulunmadan yedi gün öncesine kadar tespit edilebildi.

Akıllı saat, COVID-19'un erken teşhisine yardımcı olabilir

Çalışmanın muharrirlerinden Dr. Robert P. Hirten: “Hasta olabilecek şahısları enfekte olduklarını bilmeden evvel tespit etmenin bir yolunu geliştirmek, COVID-19 idaresinde hakikaten bir dönüm noktası olacaktır. COVID-19 ile ilgili zorlayıcı şeylerden biri, birçok insanın asemptomatik olması, yani semptomları yok lakin yeniden de bulaşıcı olmaları. Bu, hasta olan birini tanımlamak ve onu karantinaya almak için klâsik yolu kullanarak bu enfeksiyonu denetim altına almayı zorlaştırıyor.” dedi.

Stanford Üniversitesi tarafından yapılan ve yaklaşık 5.300 iştirakçiden oluşan emsal bir araştırmada, Garmin, Fitbit ve Apple giyilebilir aygıtları kullanan COVID-19 ile enfekte 32 bireyden gelen dataları tahlil edildi. Araştırmacılar, bireylerin 26’sının kalp atış suratlarında, günlük adım sayısında yahut uykuda kalma müddetinde değişiklikler yaşadığını buldu.

Mount Sinai ve Stanford Üniversitesi araştırmacılarının vardığı ortak sonuç ise bu üslup giyilebilir aygıtların COVID-19’un erken tespitinde büyük bir rol üstlendiği tarafında. COVID-19 hadiselerinin yarısından fazlasının asemptomatik taşıyıcılar tarafından yayıldığı görüldüğü için bu iki araştırma değerli bir mevzuyu ele alıyor. Taşıyıcı, COVID-19‘a sahip olduğunu, semptom göstermeden bile öğrenebilirse, kendi kendini izole etme konusunda dikkatli olacak ve bu sayede de diğerlerine bulaştırma ihtimalini en aza indirerek virüsün yayılmasının önüne geçilebilecek.

 

Benzer makaleler için: teknodeha.com
okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI

Sıradaki içerik:

Akıllı saat, COVID-19’un erken teşhisine yardımcı olabilir