e
sv

ABD’den Huawei Yeni Kısıtlamalar

Adsiz tasarim 5 | Tekno Deha
avatar

Mustafa Topcu

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

ABD Huawei’nin tedarikçilerine yeni sınırlar ekledi

i?id=685945088ca9a820e0c09db46d23f01a&n=13 | Tekno Deha

Kaynaklar, Biden yönetiminin bu hafta şirketlerin Çinli Huawei Technologies Co Ltd’ye satış yapma lisanslarını değiştirerek, şirketlerin 5G cihazlarıyla kullanılabilecek ürünler tedarik etmesini daha da kısıtladığını belirtti.

Kaynaklardan ikisi, değişikliklerin Huawei ile şu anda değiştirilen önceki lisanslar kapsamında kararlaştırılan mevcut sözleşmeleri bozabileceğini söyledi.

Eylemler, Biden yönetiminin ABD’nin ulusal güvenlik endişeleri üzerine ticaret kara listesine alınan telekomünikasyon ekipmanı üreticisi Huawei’ye ihracat konusunda sert bir çizgiyi güçlendirdiğini gösteriyor.

ABD Huawei

ABD Ticaret Bakanlığı sözcüsü, lisans bilgilerinin gizliliğe tabi olduğunu söyleyerek yorum yapmaktan kaçındı. Bir Huawei sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

İlk ihracat lisansları, şirketin 2019 yılında departmanın ticaret kara listesine alınmasının ardından Ticaret Bakanlığı tarafından verildi. Bu haftaki yeni koşullar, eski lisansları Trump yönetiminin azalan günlerinde uygulanan daha sert lisanslama politikalarıyla daha tutarlı hale getiriyor.

Ocak ayında Trump yönetimi, Reuters tarafından incelenen bir Ticaret Bakanlığı belgesine göre, yüz değerleri toplam 119 milyar dolar olan 116 lisansı reddetmeye ve sadece 20 milyon dolar değerinde dört lisansı onaylamaya karar verdi. Reddedilenlerin çoğu üç geniş kategoriye girdi: bellek, ahize ve diğer cihazlar ve ağ uygulamaları.

Belgede, 2019 ve 2020 yılları arasında yönetimin, şirketlerin Huawei’ye 87 milyar dolar değerinde mal ve teknoloji satma lisanslarını onayladığı belirtildi. Lisanslar genellikle 4 yıl boyunca iyidir.

Bir kaynak, bu lisanslarla ilgili yeni kısıtlamaların bazı tedarikçilere zarar vermekle birlikte, bazılarının daha az kısıtlayıcı politikalar altında lisans aldığı için şirketler arasındaki oyun alanını da düzleştirmeye dikkat çekti.

huawei 1 | Tekno Deha

Reuters tarafından görülen ve 9 Mart’ta yürürlüğe giren revize edilmiş bir lisansa göre, öğeler “5G cihazlarıyla veya herhangi bir 5G cihazında” kullanılamaz, bu da öğenin 5G çalışmasıyla hiçbir şeyi olmasa bile bir 5G cihazına girmesini yasaklayan geniş bir yorumdur.

Değiştirilen bir başka lisans, 8 Mart’ta geçerli olmak üzere askeri, 5G, kritik altyapı, kurumsal veri merkezleri, bulut veya uzay uygulamalarında kullanım için yetkilendirilmedi.

Bildirimde ayrıca, bazı öğelerin 6 gigabayt veya daha az yoğunluğa ve diğer teknik gereksinimlere sahip olması gerektiği belirtiliyor.

Her iki revize edilmiş lisans da, ihracat yapmadan önce Huawei veya müşterilerin bir parça kontrol planı uygulaması ve envanter kayıtlarını talep üzerine ABD hükümetinin kullanımına sunması gerektiğini söylüyor.

Şirketler, ulusal güvenlik ve dış politika endişeleri nedeniyle “taraf listesi” olarak bilinen ticaret kara listesine yerleştirilir ve bunlara satış yapma lisansları genellikle olası bir inkar standardıyla karşı karşıyadır.

Ancak Trump’ın Huawei’ye tutarsız bir yaklaşımı vardı, bir ticaret anlaşması ararken daha fazla satışa kapı açtı, ancak daha sonra koronavirüs ve Pekin’in geçen yıl Hong Kong’daki çöküşü nedeniyle gerginlik artmaya başladıkça daha da düştü.

Reuters tarafından görülen Ocak ayı belgesine göre, belirtilen değerleri 296 milyar dolar olan yaklaşık 300 başvuru hala beklemedeydi. Bunlardan kaç tane olduğu belli değil.

ABD’den Huawei Yeni Kısıtlamalardan bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin ABD’den Huawei Yeni Kısıtlamalar hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayınız. Web sitemizdeki diğer haberlere gitmek için buraya tıklayınız. Sizin görüşleriniz bizim için önemli illaki bir yorum yapmaya özen gösterin.
etiketlerETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.

Sıradaki içerik:

ABD’den Huawei Yeni Kısıtlamalar