e
sv

ABD Dava Açtı ve Ripple Çakıldı !

abd dava acti ripple cakildi tNckZnHw | Tekno Deha
avatar

Kaan Çabuk

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

 

Geçtiğimiz haftalarda Spark ikram jeton dağıtımının da tesiriyle kısa müddette çıkışa geçen ve 75 cent hudutlarını zorlayan Ripple kripto para ünitesi bu hafta ağır bir darbe aldı. ABD Menkul Değerler Komitesi teşebbüse dava açıyor.

Ripple çakıldı

XRP yani Ripple para ünitesi birinci olarak 2013 yılında ön satışa başlamış ve akabinde da piyasaya sürülmüştü. 40 milyar toplam arzı olan XRP bir orta 4 dolar sonuna kadar çıksa da piyasanın zirve taklak olması ile 25 cent düzeylerine gerilemişti.

Ay içerisinde tekrar 75 cent hududuna kadar çıkan XRP için güç günler başladı diyebiliriz. ABD Menkul Değerler Komitesi 2013 yılında 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı dijital değer teklifi yapıldığı gerekçesiyle hata duyurusunda bulundu.

Hata duyurusunda kurucular Brad Garlinghouse ve Christian Larsen’in 600 milyon dolar civarında olan ferdî XRP birikimlerinin satışını da bildirmediği söz edilmiş. Ayrıyeten XRP ünitesinin iş ve pazar oluşturma faaliyetlerine de bahis edildiği vurgulanıyor.

ABD dava açtı ! ve Ripple çakıldı !

Geçtiğimiz haftalarda Spark ikram jeton dağıtımının da tesiriyle kısa müddet

Garlinghouse ise epey yansılı. Baştan sona kadar kanunlar çerçevesinde hareket edildiğini ve daima güncelleme yapıldığını belirten ünlü isim davadan bir sonuç çıkmayacağını düşünüyor.

Mahkeme şayet aleyhte sonuçlanırsa Ripple firması ve kurucuları ceza alacak. Ayrıyeten karlarını da geri vermek zorunda kalacaklar. Öbür taraftan Ripple kayıt dışı bir para durumuna geçecek ve borsalardan kaldırılma riski olacak. An itibariyle Ripple 30 cent düzeyine kadar geriledi ve sonra bir ölçü toparladı.

 

 

Benzeri makaleler için buraya tıklayabilirsiniz.

okuyucu yorumlarıOKUYUCU YORUMLARI