e
sv

5 Oyun Şirketine Ceza Şoku! Valve de Listede

5 oyun sirketine ceza soku valve de listede 6Y31mjHZ | Tekno Deha
avatar

Emir Aydın

 • e0

  Mutlu

 • e0

  Eğlenmiş

 • e0

  Şaşırmış

 • e0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

5 Oyun Şirketine Ceza Şoku! Valve de Listede

Valve ile birlikte 5 oyun şirketi, Avrupa’da belli bölgelerde oyun satışlarını kısıtladıkları için toplamda 7,8 milyon € (yaklaşık 70 milyon Türk lirası) para cezasına çarptırıldı.

Avrupa Ekonomik Alanı’nda ‘coğrafi engelleme’ yapan şirketler, Avrupa Kurulu tarafından önemli para cezası yaptırımı ile karşı karşıya geldi. Ceza yiyen 5 şirket ise şu formda: Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax (Bethesda’nın ana şirketi).

Avrupa Kurulu Lider Yardımcısı Margrethe Vestage’in yaptığı açıklama ise şu formda: “Valve ve beş oyun şirketinin ‘coğrafi engelleme’ uygulamalarına karşı bugün uygulanan yaptırımlar, AB rekabet yasası uyarınca şirketlerin mukavele ile hudut ötesi satış kısıtlamalarının yasak olduğunu hatırlatıyor. Bu çeşit uygulamalar, Avrupalı ​​tüketicileri AB Dijital Tek Pazar’ın avantajlarından ve AB’deki en uygun teklif için alışveriş yapma fırsatından yoksun ediyor.”

Valve ceza tekno deha

Coğrafik engelleme uygulamaları spor, simülasyon ve aksiyon oyunları da dahil olmak üzere farklı tiplerde yaklaşık 100 bilgisayar oyununu ile ilgili. Avrupa Komitesi, coğrafik engellemenin Çekya, Polonya, Macaristan, Romanya, Slovakya, Estonya, Letonya ve Litvanya dışında uygulandığını belirtiyor.

Bandai Namco, Capcom, Focus Home, Koch Media ve ZeniMax şirketleri kural ihlallerini açıkça kabul ederek, komite ile iş birliği yaptı. Bu iş birliği sebebiyle de cezalarında %10 ve %15 üzere bir indirime gidildi. Çabucak aşağıda, hangi şirketin ne kadar bir para cezasına çarptırıldığını inceleyebilirsiniz.

Valve ile birlikte hangi şirketler ne kadar ceza aldı?

Valve Tekno Deha

Steam ise suçlamaları reddederek komite ile iş birliği yapmamayı seçti ve 1.6 milyon €’nun üstünde para cezasına çarptırıldı. Steam ve bu para cezasına çarptırılan 5 şirketten rastgele biri mevzuyu isterlerse mahkemelere götürebilir ve tazminat talep edebilir.

Pekala siz, bu oyun şirketlerine verilen para cezası hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sitemizdeki benzer içerikli makalelere buradan göz atabilirsiniz.

 

Sıradaki içerik:

5 Oyun Şirketine Ceza Şoku! Valve de Listede