e
sv

2021 Video Oynatıcı Önerileri

2021 Video Oynatıcı Önerileri
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Windows Media Player işinizi görmüyorsa bu rehber tam size göre. Sizler için video oynatıcılarını listeledik. Gelin, beraber inceleyelim.

 

2021 Video Oynatıcı Önerileri

1.VLC Media Player

VLC medya oynatıcı (daha önce VideoLAN İstemcisi ve genellikle VLC olarak biliniyordu), VideoLAN projesi tarafından geliştirilen ücretsiz ve açık kaynaklı, taşınabilir, platformlar arası bir medya oynatıcı yazılımı ve akışlı medya sunucusudur. VLC, masaüstü işletim sistemleri ve Android, iOS, iPadOS, Tizen, Windows 10 Mobile ve Windows Phone gibi mobil platformlar için mevcuttur. VLC, Apple’ın App Store, Google Play ve Microsoft Store gibi dijital dağıtım platformlarında da mevcuttur.

VLC, DVD-Video, video CD’si ve akış protokolleri dahil olmak üzere birçok ses ve video sıkıştırma yöntemini ve dosya formatını destekler. Medyayı bilgisayar ağları üzerinden yayınlayabilir ve multimedya dosyalarını dönüştürebilir.

VLC’nin varsayılan dağıtımı, özel eklentileri bulma / kalibre etme ihtiyacını ortadan kaldıran birçok ücretsiz kod çözme ve kodlama kitaplığı içerir. FFmpeg projesindeki libavcodec kitaplığı, VLC’nin kodeklerinin çoğunu sağlar, ancak oynatıcı esas olarak kendi muxerlerini ve demuxer’larını kullanır. Ayrıca kendi protokol uygulamalarına sahiptir. Ayrıca libdvdcss DVD şifre çözme kitaplığını kullanarak şifrelenmiş DVD’lerin Linux ve macOS üzerinde oynatılmasını destekleyen ilk oynatıcı olarak da ayrıcalık kazandı; ancak, bu kitaplık yasal olarak tartışmalıdır ve sonuç olarak Linux dağıtımlarının birçok yazılım havuzuna dahil edilmemiştir.

2021 Video Oynatıcı Önerileri

VideoLan yazılımı, 1996 yılında akademik bir proje olarak ortaya çıktı. VLC, VideoLAN projesinin bir müşterisi olduğunda, VLC “VideoLAN İstemcisi” anlamına geliyordu. VLC artık sadece bir müşteri olmadığından, bu ilklendirme artık geçerli değildir. Bir kampüs ağı üzerinden uydu antenlerinden video akışı sağlamak için bir istemci ve sunucudan oluşması amaçlanmıştır. Başlangıçta École Centrale Paris’teki öğrenciler tarafından geliştirilmiş, şimdi dünya çapında katkıda bulunanlar tarafından geliştirilmiştir ve kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan VideoLAN tarafından koordine edilmektedir. 1998’de sıfırdan yeniden yazılmış, 1 Şubat 2001’de GNU Genel Kamu Lisansı altında, École Centrale Paris’in müdürünün yetkisiyle yayınlandı. Sunucu programı olan VideoLan Sunucusunun (VLS) işlevselliği çoğunlukla VLC’ye dahil edilmiş ve kullanımdan kaldırılmıştır. Artık bir istemci / sunucu altyapısı olmadığından proje adı VLC media player olarak değiştirildi. VLC’de kullanılan koni simgesi, École Centrale’s Networking Students ‘Association tarafından toplanan trafik konilerine bir referanstır. Koni simgesi tasarımı, Richard Øiestad tarafından gösterildiği gibi, 2006 yılında elle çizilmiş düşük çözünürlüklü bir simgeden daha yüksek çözünürlüklü CGI ile oluşturulmuş bir sürüme değiştirildi.

2007’de VLC projesi, lisans uyumluluğu nedenlerinden ötürü, henüz piyasaya sürülen GPLv3’e yükseltme yapmamaya karar verdi. 13 yıllık geliştirmeden sonra, VLC media player’ın 1.0.0 sürümü 7 Temmuz 2009’da yayınlandı. 2010’da Android için VLC üzerinde çalışmaya başladı ve 2011’den beri Google Play mağazasında Android cihazlar için mevcut. Eylül 2010’da “Applidium” adlı bir şirket, Apple tarafından App Store için kabul edilen VLC projesinin onaylanmasıyla GPLv2 altında iOS için bir VLC bağlantı noktası geliştirdi. Ocak 2011’de, VLC geliştiricisi Rémi Denis-Courmont’un VLC’nin GPLv2’si ile App Store’un politikaları arasındaki lisans anlaşmazlığına ilişkin Apple’a yaptığı şikayette VLC, Apple tarafından Apple App Store’dan çekildi. Daha sonra, Ekim 2011’de VLC yazarları, örneğin Apple App Store ile daha iyi lisans uyumluluğu elde etmek için VLC’nin motor parçalarını GPLv2’den LGPLv2’ye yeniden lisanslamaya başladılar. Temmuz 2013’te VLC uygulaması, Mozilla Public License altında iOS App Store’a yeniden gönderilebilir. VLC media player’ın 2.0.0 sürümü 18 Şubat 2012’de yayınlandı. Windows Mağazası’nın sürümü 13 Mart 2014’te yayınlandı. Windows RT, Windows Phone ve Xbox One desteği daha sonra eklendi. 2016 itibarıyla VLC, sourceforge.net genel indirme sayısında üçüncü sırada ve 3 milyardan fazla indirme yapıldı.

Sürüm 3.0, Haziran 2016’dan beri Windows, Linux ve macOS için geliştirme aşamasındaydı ve Şubat 2018’de piyasaya sürüldü. Chromecast çıkış desteği (altyazılar hariç), donanım hızlandırmalı kod çözme, 4K ve 8K oynatma, 10 bit ve HDR oynatma, 360 ° video ve 3D ses, HD ses kodekleri için ses geçişi, Blu- ray Java menü desteği ve yerel ağ sürücüsüne göz atma.

Aralık 2017’de Avrupa Parlamentosu, AB’nin BT altyapısını iyileştirmek için VLC için bir hata ödül programını finanse eden bir bütçeyi onayladı.

 

 

2.GOM Player

2021 Video Oynatıcı Önerileri

 

GOM Player (Gretech Online Movie Player’ın kısaltması), GOM & Company of South Korea tarafından geliştirilen Windows için bir medya oynatıcıdır. Başlıca özellikleri, bazı bozuk medya dosyalarını oynatma ve bir kodek bulucu hizmeti kullanarak eksik kodekleri bulma yeteneğini içerir.

Gom (곰) kelimesi Korece’de “ayı” anlamına gelir ve bu nedenle GOM Player simgesi olarak bir ayının pençesini kullanır.

 

Video oynatıcılardan bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin bu konu hakkındaki görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.