e
sv

2021 Notebook Satın Alma Rehberi

Notebook
avatar

Semih Boran

 • e 0

  Mutlu

 • e 0

  Eğlenmiş

 • e 0

  Şaşırmış

 • e 0

  Kızgın

 • e 0

  Üzgün

Yeni bir notebook satın alacaklar için bir rehber hazırladık. Gelin, birlikte bakalım.

 

2021 Notebook Satın Alma Rehberi

İlk önce notebook nedir bilmekte yarar var. Dizüstü bilgisayar ya da laptop, taşınabilir türden, genellikle ekran ve klavye olmak üzere iki parçadan oluşan kişisel bilgisayarlardır. Bir dizüstü bilgisayar bir masaüstü bilgisayarın klavye, fare ve ekran gibi bileşenlerini tek bir parçada toplar. Dizüstü bilgisayarlar bir AC bağdaştırıcıdan gücünü alır ve şarj edilebilir bir batarya ile güç kaynağından uzakta da kullanılabilir. Dizüstü bilgisayarlar küçük ve taşınabilir olmaları açısından avantajlıdır.

İlk portatif DOS bilgisayarını 1985’te Siemens Nixdorf üretmiştir. Homecomputer, yani ev bilgisayarı sınıfında ilk portatif bilgisayar ise Commodore 64 SX olarak 1984’te piyasaya sürüldü.

Dizüstü bilgisayarlar günümüz dünyasının en çok gelişen ve en çok ilgi gören teknoloji aygıtlarından biri olmuştur. İlk dizüstü bilgisayarı üreten şirketler Sony ve Compaq’tır. Masaüstü tabir edilen klasik ev ve iş bilgisayarlarına seçenek olarak geliştirilen dizüstü bilgisayarların yapılmasındaki temel amaç taşınabilir kullanım sağlamaktır. İlk olarak laptop (dizüstü bilgisayar) terimi 1983 yılında NEC UltraLite ve Compaq LTE model bilgisayarlar için kullanılmıştır. Laptop (dizüstü bilgisayar) sözcük anlamı olarak İngilizce (diz-üstü) sözcüklerinden türetilmiştir ve adında da taşınabilirlik birinci sırada yer almıştır. Ancak daha sonra laptop bilgisayarların kullanımının yaygınlaşmasıyla, sağlık örgütlerinin ve bilim çevrelerinin dikkati bu dala daha fazla yoğunlaşmıştır. Bulunan bulgularda dizüstü bilgisayarlar ilk defa düş kırıklığına uğratmış ve dizüstünde kullanımlarının sağlık açısından uygun olmadığı bulunmuştur.

Aslında bu bulgu ‘dizüstü’ dünyasına yeni bir ad konması anlamına geliyordu. Bu zamandan sonra birçok dizüstü bilgisayar üreticisi bu bilgisayarları defter bilgisayar adı altında satmaya başlamıştır. Bugün Avrupa ve Amerika’da geniş bir ölçüde kullanıma ev sahipliği eden isim de, defter bilgisayarlarıdır.

Dizüstü bilgisayarlar ilk çıktıkları zaman büyük ilgi görmesine rağmen hızlı bir şekilde yaygınlaşamamış önce iş dünyasına ve iş adamlarına hizmet etmiş daha sonra da üretim maliyetlerinin ucuzlamasıyla ev kullanıcılarına ulaşmıştır. İlk başta tasarım amaçlarının başında klasik defter yerini tutup not tutturmaya yarayan bir aracı olarak görülse de 2000’li yıllarda bu düşünce değişip daha performanslı laptop ürünlerinin satışa sunulmasına başlanmıştır. Günümüzde dizüstü bilgisayarlar, en önemli rakipleri masaüstü bilgisayarlarla yarışır ölçüye gelmiş hatta bu yarışı bir adım önde götürmeye başlamışlardır.

 

Günümüz laptopları tasarımları gereği kendi çalışma prensiplerine uygun donanımlar yardımıyla donatılmalılardır. Bu nedenle sıradan bir masaüstü bilgisayarı için üretilmiş dahili bir donanım parçası dizüstü ile kullanım için uygun değildir. Laptoplar için ekran kartları büyük ölçüde pazar lideri olan dünyanın iki büyük ekran kartı şirketi NVIDIA ve AMD tarafından sağlanmaktadır. Laptopların performanslarını belirleyen diğer ölçüt ise bellek sistemleridir. Günümüzde laptop mimarisinin temel unsuru işlemciler ise büyük ölçüde AMD ve Intel tarafından sağlanmaktadır.

Günümüzde dizüstü bilgisayarlar genel anlamda 4 grupta toplanabilir. Laptoplar(17″+), Notebooklar(13″-17″), Minibook ve Netbooklar(13″-), Ultrabooklar. Performans olarak da Laptoplar , Notebooklar ve Ultrabooklar ön plana çıkmakta olup çok çekirdekli işlemci kullanırken, diğerleri atom teknolojisini kullanmaktadır.

 

Dizüstü bilgisayar işlemcilerini diğer CPU’lardan ayıran temel özelliklerden biri ise düşük güç tüketimidir, ancak bunlar ödünsüz değildir; ayrıca masaüstü modelleri kadar iyi performans gösterme eğilimindedirler. Günümüzde ise masaüstü ve dizüstü bileşenleri arasında bulunan fark azalmıştır. Artık, daha fazla önem verilmektedir. Bunun nedeni ise şu dur, E-spor oyuncularının artması ve laptoplara olan talebin artmasıdır.

 

1.Kullanım Amacı

2021 Notebook Satın Alma Rehberi

İlk önce kullanım amacınızı belirlemeniz gerekiyor. İnternette mi dolaşılacak, oyun mu oynanacak yoksa ofis işleri için mi kullanacak? Bu sorunun cevabını verdikten sonra sonraki adıma geçiyoruz.

 

2.Marka

2021 Notebook Satın Alma Rehberi

İkinci sırasada marka belirlemek var. Kaliteli bir hizmet sunan marka var ise onu almalısınız (MSI, ASUS, Acer gibi). Bunu da belirledikten sonra üçüncü adıma geçiyoruz.

 

3.Donanım

2021 Notebook Satın Alma Rehberi

Son olarak donanım kısmına bakmalısınız. Kullanım amacınıza uygun bir işlemci, kasa tasarımı, batarya performansı gibi özelliklerine bakmanız gerekiyor.

 

Dizüstü cihazlardan bahsettiğimiz yazımız buraya kadardı, sizin dizüstü cihazlar hakkında görüşleriniz neler? Aşağı kısımda bulunan yorum bölümünde görüşlerinizi belirtmeyi unutmayın. Web sitemizde bulunan teknoloji haberleri ve daha fazlasına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.